Hitem mezi mládeží je dnes marihuana. Ilustrační foto

Hitem mezi mládeží je dnes marihuana. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Školy chtějí testy na drogy. Bez souhlasů rodičů se ale neobejdou

  • 6
Školy ve Zlínském kraji chtějí mít právo rozhodnout o nařízení testu, který by omamné látky v těle podezřelého nezletilce prokázal. Tento postup jim umožňuje metodický pokyn ministerstva školství. Problém však nastane, pokud má učitel podezření u studenta, který už oslavil osmnácté narozeniny.

"Tady už musí být souhlas zletilého nebo jeho zákonného zástupce," vysvětluje Helena Müllerová z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva.

"Souhlas rodiče je ale nutný i v případě, když bude učitel podezřívat třeba žáka sedmé třídy."

Jak by mohl takový test vypadat? Učitel se telefonicky spojí s rodičem například třináctiletého chlapce a požádá o svolení k lékařskému odběru slin. Pokud už škola "plnou moc" od rodičů má, odvede žáka k lékaři okamžitě.

Žádosti o testy žáků na drogy jsou ve Zlínském kraji novinkou, školy v minulosti řešily především alkoholové excesy.

Školy už mají s drogami zkušenosti
Oslovení zástupci škol věří, že souhlas drtivé většiny rodičů bude formalitou. "Je to přece i v zájmu rodičů, aby měli jistotu, že jejich dítě drogy neohrožují," říká například ředitel základní školy v Uherském Ostrohu Petr Bělohrad.

Vedení jeho školy vyburcoval případ, který se odehrál mimo školní budovu. Žáci deváté třídy nedávno kouřili marihuanu. "Testy by daly škole i rodičům šanci udělat něco dřív, než se problém prohloubí," tvrdí Bělohrad.

Na uherskohradišťském gymnáziu s téměř tisícovkou studentů musel jeho ředitel Zdeněk Botek řešit případ drogově závislé studentky před čtyřmi roky. "Naštěstí tady byla aktivní snaha rodičů o nápravu. Studentka později úspěšně dostudovala na jiné škole," řekl Botek.

Podle něj školní řád postoj k drogám a alkoholu dostatečně vymezuje. "Jinou otázkou je dostupnost drog mimo školská zařízení," dodal ředitel. Zakladatel nadace Drop In a protidrogový odborník Ivan Douda však považuje volání po testech za alibismus.

Drop In tvrdí, že stejný problém je také s cigaretami "Ve škole platí zákaz kouření, o to víc si školáci zapalují za nejbližším rohem. Pokud se rodičům či učitelům zdá, že si dítě zadalo s drogami, sázel bych nejprve na pohovor. A obecně na širokou osvětu než represi," říká Douda.

Se zavedením testů může nastat i právní problém. "Školák či student může výsledek testu zpochybnit. A to nemluvím o tom, že i rodiče mohou změnit názor na věc," upozornil Douda.

Naopak otec hradišťského středoškoláka Vojtěch Johaník s testy souhlasí bez výhrad. "Stačil mi zážitek z tábora, kde jsme měli vyléčeného drogového dealera. Z jeho vyprávění vyplynulo, že většina rodičů ani netuší, kolik drog mezi mládeží koluje," řekl Johaník.

Mezi mladými je oblíbená marihuana
Podle policie se dají excesy s drogami přímo na školách v regionu zatím spočítat na prstech jedné ruky. Za branami školských zařízení ale panuje jiná situace. "Hitem mezi mládeží je dnes marihuana. A na diskotékách a zábavách jsou drogy snadno k mání," upozorňuje šéf uherskohradišťských kriminalistů Miroslav Bartys.

Zastánci přitvrzení v boji proti drogám upozorňují také na klesající věk uživatelů. Na Zlínsku se před časem objevil jedenáctiletý kuřák marihuany. Policie zaznamenala i případ třináctiletého hocha, který nitrožilně užíval pervitin.

Skutečnost, že se tvrdé i měkké drogy těší u školáků větší oblibě, potvrdil nedávno výzkum na zlínských základních školách. "Zkusila jsem marihuanu, a to několikrát," přiznala osmnáctiletá gymnazistka ze Zlína.

Počet dětí pátých až devátých tříd, které zkusily jakoukoliv lehkou drogu, se podle průzkumů každým rokem až zdvojnásobí. Drogy, se kterými školáci rádi experimentují, jsou totiž k dostání prakticky všude.

"Většinou studentovi nabídne drogu kamarád nebo známý. Dost často kolují drogy v partách," tvrdí mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video