Diskuze

Škola základ režimu: vychovat vzorné občany a všechno kontrolovat

Normy na nástěnky, povinné účasti v průvodech nebo jen jedna „správná“ učebnice dějepisu. Školství bylo za totality pod přísnou kontrolou, učitelem se například nemohl stát každý. Socialistický režim držel otěže pevně v rukách, výuka byla přesně nalinkovaná podle osnov a hodiny ruštiny byly spíš oslavu Sovětského svazu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LV

L63e71o 33V22á40l14e36k

3. 9. 2019 13:25

Paní učitelka vyjmenovala všechna negativa bývalého režimu a měla pravdu Sám jsem to zažil. Jak se to změnilo? Už nemáme nedotknutelné komunisty, můžete na ně chrlit oheň a síru. O Rusku a Putinovi ani nemluvě, neboť nové tabu je EU. Zato se nesmíte otřít o cikána, homosexuála, dokonce i za hloupý vtip můžete skončit u Krajského soudu. Nemáme pionýry v šátku a svazáky, za to se ulicemi potulují dětské gangy, roztažení fracci a nabídnout místo starší paní v tramvaji asi už není in. Také májové průvody zmizely, zato demonstrace s dehonestujícími transparenty a vulgárními projevy si užíváme. Faráři kteří kázali slovo Boží našli výhodnější posty. Byť nedostudovaní, změnili rétoriku z písma svatého na urážky, lži a nenávist. Tak co jsme si polepšili? Demokracie jak pro koho, Ti co souhlasili s komunisty ji měli také. Ti, co dnes nesouhlasí se sluníčkáři, ekoteroristy a EU ji mají? Obsazovala nás Rudá armáda ve jménu zcestné bolševické ideologie. Je snad ještě něco horšího? Ano, Plíží se k nám nikoli z východu, ale z jihu. Zločinné právo Šaría, výkvět rasismu, útisku a genocidy. A ti, co za naše životy zodpovídají nejen mlčí, ale ještě je navíc do Evropy zvou. Přestože výsledky se dostavily a stály i životy oni je bagatelizují. Naštěstí nižší životní úroveň nás zatím ochraňuje před jejich nájezdy. Ale bude hůře. V plném rozsahu to pocítí druhá až třetí generace.

1 1
možnosti
JS

Njn, mě do hlavy tloukli "se Sovětskýn svazem na věčné časy". Mým dětem "s Evropskou unií na věčné časy". Za komoušů byl zločin rozvracení socialistické republiky. Teď máme předpojatou nenávist. V mém životě jsem zažil opravdovou svobodu v devadesátých letech.

9 3
možnosti
PD

teď máme trestný čin:"poškození finančních zájmů EU"

0 0
možnosti
Foto

Škoda, že se to moc nezměnilo. Zformovat dětem myšlení a vychovat z nich poslušné následovníky "té správné" linie...:-/

6 2
možnosti
PO

Škoda, že tyhle intelektualní bonsaje s jepičí pamětí nejde na pár měsíců poslat třeba do první půlky sedmdesátek, aby si připomněli, jak "se to moc nezměnilo" :-)

0 0
možnosti

Teď sice se čtvrt roku děti neučí o sjezdech KSČ, ale výuka dějepisu je víceméně pořád ve stejném duchu - měsíce se zabijí výukou historie Číny a na to nejdůležitější (a nejzajímavější) - novodobé dějiny - zbyde pár hodin.

1 2
možnosti
VK

Autorko, ruština se učila od 4. třídy ZDŠ. A je tam spousta dalších demagogií. Člověk, který tu dobu nezažil nebo o ní nemá přesné informace, by takovéto články neměl psát.Rv

7 1
možnosti
DP

Začátek výuky ruštiny asi nemusel být celou dobu stejný, ale co já pamatuji, tak se učila od 5 třídy.

Ty další demagogie by mě taky zajímaly, ZŠ jsem končil v 80. letech a ten popis v článku sedí prakticky ve všem.

5 0
možnosti
MB

Měl jsem pár učitelů, kteří byli i za komoušů dost otevření... možná by měli dnes problémy taky... je to jen o jednotlivých lidech... jako vždy, všude a ve všem.

8 0
možnosti
JG

Anna Veselá 2086

Jsem ročník 1960, ruštinu jsme se tehdy učili už od čtvrté třídy, byli jsme jeden z posledních ročníků, který měl ještě na základní škole povinnou devátou třídu.

************************************************************************

Jsem ročník 1939 a končili jsme 8. třídou,kdo se nedostal na střední ,tak absolvoval

t.z. JUK (jednoroční učební kurz).

1 0
možnosti
JV

Jsem ročník 64 a byl jsem druhým rokem experiment, kdy na gympl se mohlo už z 8. třídy. Pak několik let bylo možné odejít z 8. i z 9.

2 0
možnosti
PD

no, mohu srovnávat, neb máme dítě na základní škole. Ano, školy jsou barevnější, pro žáky přívětivější, mají na chodbách třeba pingpongový stůl. Ovšem ta ideová masírka zůstala stejná. jen na nástěnce místo RVHP je EU, místo Varšavské smlouvy NATO. Následuje environmentální a multikulti. Místo zákazu trička s anglickým nápisem je tu zákaz mobilů.

9 3
možnosti

tak zakaz mobilu neni ideologicky, ale pragmaticky. Jinak vicemene souhlas

11 0
možnosti
VK

Škola základ režimu: vychovat vzorné občany a všechno kontrolovat - to platí samozřejmě i dnes, vovčané

5 2
možnosti
VM

Problém se základy režimu začíná tehdy, kdy se ve škole nesmí říkat to, co se říká doma .. To skutečně bylo, ovšem v současnosti jsme se k tomu dopracovali opět, migrační krize je jen jedním z příkladů .. ;-)

3 1
možnosti