Placení školného se odsouvá na rok 2014, stát slibuje, že lidé nad 50 let ho nebudou muset splácet. Ilustrační foto

Placení školného se odsouvá na rok 2014, stát slibuje, že lidé nad 50 let ho nebudou muset splácet. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Školné budou studenti splácet do 50 let, pak jim stát zbytek odpustí

  • 1065
Ministerstvo školství pokročilo v přípravách placení odloženého školného na univerzitách. Z jeho plánů vyplývá, že stát bude odpouštět poplatky vysokoškolákům, kterým se ani do 50 let věku nepodaří vydělávat alespoň průměrnou mzdu. Nebo se opakovaně dostanou pod její hranici.

V ideálním případě student začne půjčku na školné splácet v okamžiku, kdy v zaměstnání poprvé dosáhne průměrné mzdy.

Náměstek ministra školství Josefa Dobeše Ivan Wilhelm

"Opakovaně ale může přestat splácet v případě, že jeho mzda poklesne pod tuto hranici. V každém případě bude splácet pouze do padesáti let věku, pokud do padesáti let půjčku neuhradí, nesplacená část se mu promine," řekl iDNES.cz Ivan Wilhelm, ministerský náměstek pro výzkum a vysoké školství a někdejší rektor Karlovy univerzity.

Kromě této záruky pro absolventy vysokých škol stát připravuje i pojistky pro banky. Jak informoval deník Právo, systém školného počítá s tím, že banky by univerzitám za pomoci státní záruky zaplatily za studenty už v průběhu studia. Ti by poté závazek vůči bankám začali splácet až v zaměstnání.

Školné po volbách zrušíme, slibuje ČSSD

Ministerstvo školství zpracovává novelu zákona o vysokých školách, která počítá se zavedením školného od roku 2014. Tedy o rok později, než byly počáteční plány ministra Josefa Dobeše. Koalice by tak zavedení plateb na vysokých školách stihla na poslední chvíli, její mandát vyprší právě volbami za tři roky.

Zavedení školného před volbami ale nakonec může skončit zmatky. Stejně jako kdysi zavádění a pozdější rušení regulačních poplatků v ordinacích lékařů. Průzkumy veřejného mínění zatím ukazují sílící pozici ČSSD a ta již avizovala, že školné zruší. "Pokud ČSSD po příštích volbách převezme vládní odpovědnost, bude trvat na zrušení tohoto kroku," uvedl senátor za ČSSD Marcel Chládek.

Ministerstvo počítá s tím, že dodrží původní předpoklady a studenti budou platit maximálně 10 tisíc korun za jeden semestr.

"Do této hranice vysoká škola sama rozhodne o výši školného. Ta se může lišit pro jednotlivé vysoké školy, dále v rámci vysokých škol pro různé studijní obory a může se v průběhu času měnit. Kromě toho může vysoká škola ve zdůvodněném případě studentu školné snížit nebo prominout," dodal Wilhelm.

Pravidla pro studentské půjčky a granty, které by měly podpořit talentované, ale nemajetné studenty, chce ministerstvo uvést v život o rok dříve. Od roku 2013 by měl začít platit nový zákon o finanční pomoci studentům.

Na kolik by záruky a zavedení školného stát přišly, zatím ministerstvo spočítané nemá. Odpověď mu dá studie za téměř čtyři miliony korun, kterou v červenci zadalo společnosti KPMG. "Analyzuje ekonomické, procesní, administrativní a další aspekty splácení půjček včetně etických a sociálních otázek," sdělil Wilhelm.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video