ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Dvouletých dětí v mateřinkách přibývá, stejně tak odkladů povinné docházky

  • 15
Ještě před deseti lety byla ve školách zhruba čtvrtina dětí do tří let věku, loni už to byly dvě pětiny. Situace se ovšem různí podle krajů. Počet dětí ve školkách je za poslední tři roky podobný, loni docházelo do školek 364 tisíc dětí. Roste počet odkladů do školy, informoval Český statistický úřad.

„Za posledních deset let stoupl ve školkách počet dětí dvouletých, které je navštěvují, a to z 26 tisíc na 45 tisíc,“ uvedla Helena Chodounská z Českého statistického úřadu. Dvouleté děti podle statistiků tvoří v průměru 12,5 procenta dětí ve školkách, mezi kraji jsou však výrazné rozdíly. 

„To je patrně dáno také dostupnou kapacitou školek v jednotlivých krajích,“ doplnila Chodounská. Vzhledem k tomu, že při zápisech mívají přednost děti starší, přijmou dvouleté hlavně v regionech, kde mají školky dost míst. Pod republikovým průměrem jsou také školky ve Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Libereckém kraji. 

„Největší zastoupení dětí do tří let, 16 procent, je ve školkách v Olomouckém kraji. Naopak v Praze nebo Středočeském kraji představují dvouleté děti méně než desetinu všech dětí ve školkách,“ říká Adriana Ondrušová z oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení. 

Do školy chodí děti později, přibývá odkladů

Do lavic základních škol přicházejí silné ročníky, hlavně na druhý stupeň. V loňském roce chodilo 941 tisíc žáků, což je o 15 procent více než před 10 lety. Počet základních škol zůstává podobný, ale počty tříd se často mění. 

„Třídy se nejprve zřizovaly hlavně na prvním stupni a na druhém se spíše rušily. Ale v posledních letech, spolu s přesunem silných ročníků na druhý stupeň, vznikají nové třídy i tam,“ dodává Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Mateřské školky

Alespoň některé dny v týdny chodilo v minulém školním roce do školky zhruba 40 procent všech dvouletých dětí v ČR, v roce 2008/2009 to bylo přibližně 25 procent.

V loňském školním roce bylo v ČR celkem 5 287 mateřských škol, které navštěvovalo zhruba 364 tisíc dětí. To je asi o pětinu, tedy o 62 tisíc, víc než ve školním roce 2008/2009. Nejvíce dětí chodilo do školek v roce 2014/2015, a to 368 tisíc.

Průměrný počet dětí na jednu třídu zůstává podobný, protože je omezen vyhláškou. Zvýšil se proto počet školek a zejména tříd. Mateřských škol přibylo o 10 procent a tříd o 23 procent na 16 tisíc. 

Podle aktuálních dat ministerstva školství nastoupilo do prvních tříd základních škol 108 tisíc prvňáčků pro loňský školní rok. 

„Přes 23 procent z nich byli žáci starší sedmi let, tedy po odkladu povinné školní docházky. Podíl těchto dětí mezi prvňáky se od školního roku 2014/2015, kdy dosahoval více než 19 procent, plynule mírně zvyšuje,“ upozorňuje statistička Chodounská. 

Odkládání povinné školní docházky je dlouhodobý problém, na který upozorňuje řada odborníků. Nástup až v sedmi letech by přitom měl být jen výjimečným opatřením, které by se mohlo týkat dvou procent dětí.

Ministerstvo si snížení počtu odkladů slibovalo od některých opatření, která prosadilo v minulých letech. Ke zlepšení připravenosti na školní docházku mělo přispět třeba zavedení povinného posledního roku předškolního vzdělávání či posunutí zápisů do prvních tříd z ledna a února na duben.

Počty středoškoláků i vysokoškoláků stagnují

Středoškolských studentů je zhruba stejně, jako v předchozích letech. Nově přijatých do prvních ročníků středních škol pro loňský školní rok bylo 114 tisíc žáků. Výrazná změna není vidět ani u celkového počtu, tedy 421 tisíc žáků středních škol.

Se začátkem školního roku souvisí i zahájení zimního semestru na vysokých školách. Na 26 veřejných a 38 soukromých vysokých školách v České republice v roce 2018 studovalo 291 tisíc studentů. Většina studentů, zhruba 90 procent, studovala na veřejných vysokých školách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video