(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Prošly vyšší platy politiků. Prezident 274 tisíc, poslanec 82 tisíc korun

  • 417
Spor o to, jak se zvýší platy politiků v příštím roce, končí. Od ledna vzrostou, ale „jen“ zhruba o devět procent. Chybí už jen podpis prezidenta Miloše Zemana, což je ale spíše formalita. Prezident svým podpisem stvrdí, že jemu samotnému se plat zvýší z 252 800 na 274 500 korun.

Senát se nedokázal shodnout ani na schválení, ale ani na odmítnutí vládního návrhu zákona přijatého před tím poslanci, a tak zákon míří na Hrad.

Kolik budou brát od ledna 2019

Prezident
274 500 korun (dosud 252 800 korun)
Premiér, předseda Sněmovny, předseda Senátu
221 200 korun (dosud 203 600 korun)
Poslanec, senátor
82 400 korun (dosud 75 900 korun)

Ve středu se horní komora parlamentu o pouhý jeden hlas ani neshodla na úpravě zákona, kvůli níž by se museli poslanci výjimečně sejít znovu o vánočních svátcích. Poslanci hnutí ANO, Pirátů a SPD Tomia Okamury byli připraveni svolat 28. prosince mimořádnou schůzi Sněmovny, aby senátory přehlasoval. Ale to nakonec nebude třeba.

Čekání na podpis prezidenta Zemana se navíc jeví jako formalita. Byl to totiž právě Zeman, který kritizoval „nenažranost“ politiků a jejich boj za to, aby jim platy vyskočily od ledna o 20 procent, pokud neudělají vůbec nic a budou tak platit dosavadní pravidla pro zvyšování platů.

Novou výši platů politiků navrhla první Babišova vláda

Prošel nakonec návrh první vlády Andreje Babiše, která přišla už na jaře s návrhem, aby platy politiků od ledna 2019 nevzrostly o dvacet procent, tedy dramaticky více, než všem státním zaměstnancům, ale „jen“ o 9 procent.

Základní plat poslance či senátora je letos 75 900 korun. Podle dosud platných pravidel by vyskočil na 90 600 korun, na 2,75násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. První Babišova vláda navrhla, aby skok nebyl tak razantní, ale aby i pro rok 2019 platil koeficient pro výpočet platu politiků 2,5. To bude znamenat růst základního platu poslanců a senátorů na 82 400 korun. K tomu ovšem  politici dostávají různé příplatky - buď za parlamentní funkce či na dojíždění z regionu do Prahy.

V Senátu nejprve ve středu dopoledne o dva hlasy neprošel návrh, aby své platy senátoři vůbec neřešili a zákon schválený před tím Sněmovnou poslali rovnou k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Pro návrh šéfa Klubu liberální demokracie - Senátor 21 Václava Lásky, aby senátoři platy vůbec neřešili, bylo 32 senátorů, přičemž bylo třeba 34 hlasů (jak kdo ze senátorů hlasoval, najdete zde). Později neprošly ani návrhy zákon schválit, nebo zamítnout.

„Nyní říkáme, že 2,75 je moc. Co se stane za rok?“ hájil současnou konstrukci platů politiků i to, aby od ledna senátoři i poslanci brali o dvacet procent víc, Jiří Oberfalzer z ODS, který marně navrhoval zamítnutí vládního návrhu.

Senátní hospodářský výbor navrhl úpravu, s níž podle něj měli senátoři zákon poslancům vrátit. Šlo o to, aby pro příští rok platil pro výpočet platů koeficient 2,55násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře a pro rok 2020 koeficient 2,65. To by znamenalo pro příští rok základní plat pro poslance a senátory 84 tisíc korun měsíčně a pro rok 2020 by šlo o 87 300 korun měsíčně.

Poslanci by o jakýchkoli pozměňovacíh návrzích senátorů museli ještě do konce roku, mezi vánočními svátky a Silvestrem, znovu hlasovat. Jenže pro navržený pozměňovací návrh bylo jen 32 z 65 senátorů, pro přijetí změny bylo třeba 33 hlasů. Vánoční svátky senátoři poslancům nezkazili.

Poslanecká sněmovna řešila zvyšování platů začátkem listopadu:

2. listopadu 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video