JT

Je strašný, co se teď staví. Většinou jen dve krychle nebo kvádry vedle sebe. Nebo nějak prilepene k sobě. Žádný krov, asi kvůli úspoře. K tomu nudlička “zahrádky”. Fakt tam lidi bavi sedet, na par m2? Vedle hned další lidi, soukromí nula. Strašný. Ale prodává se to dobre. PS. Jako příklad uvádím novou zástavbu Praha Březiněves nahoru na svahu k dálnici D8.

RH

A pak si stěžují, ze kokrhaji kohouti, seká se tráva nebo běží cilkulárka.

JM

Přesně tak! Utíkají za přírodou, a potom proti ní sepisují petice.

JM

Satelit, kam se lidé jezdí jen "vyspat a setkat s rodinou". A za prací jezdí jinam. Jsou pouze jakousi ubytovnou a neplní plnohodnotnou funkci živé obce. Ale je to holt symptom doby.

ŠF

Panelák ve městě je také jen na vyspání. Na co jo jiného? Odpoledne po práci do sebe hodit svačinu a rychle někam vypadnout. Pak se přijít vyspat. Na víkend někam odjet. A tak furt dokola.

PS

Já mám pocit, že si lidé často a rádi myslí, že ostatní jsou úplně blbí. Drtivá většina lidí, kteří se přestěhovali do satelitu naprosto přesně ví, co to obnáší. Nevýhody zmíněné v článku nejsou nevýhody satelitu, ale nevýhody samotné vesnice, pokud tam nejezdí MHD, není tam občanská vybavenost týká se to i starousedlíků. Ne všichni Češi jsou pak posedlí občanskou vybaveností. 80% Američanů žije přesně takto či daleko hůře v kontextu nějakého MHD nebo občanské vybavenosti a taky žijí. Já sám preferuju starou zástavbu, členitost a nepřehlednost zahrad atd. a někdo jiný má rád zase vdolky. Nechme na lidech ať si zařídí svůj život jak chtějí, takové to typicky zdejší 'Já to mám ale lepší heč a ty to máš pěkně na dvě věci' většinou stejně značí přesně naopak nějakou vnitřní nespokojenost člověka, který se furt musí porovnávat, závidět, vytahovat a tak furt dokola.

80% lidí bydlících ve vesnici má na vesnici zaměstnání , kdežto v satelitním městečku musí 100% lidí za prací dojíždět. V tom je ten rozdíl. Ano, američané za prací dojíždí, jenže náklady u nich za dojížděním 200km se rovnají ceně dojíždění u nás do 50 km. O rozdílech v platech nemluvě.

MK

Bydlim v malem meste na Morave. 50 km do krajskeho mesta 12 do okresniho, veskera infrastruktura, v praci jsem do 40 minut. Les za domem. Doktor, skola, sluzby, gympl, vsechno v miste. Ano, beru o neco mene nez v Praze ale za dvoupokojak v Praze tady mam prvorepublikovou vilu a 2300 m2 zahrady. Nemenil bych ani za nic

PH

Malé a střední město je k životu myslím ideál.

Před 15 lety jsem koupil domek v satelitu. Nejlepší rozhodnutí v životě. 5+kk, garáž, zahrádka, pohoda a klid. Hypo splacená předčasně. 15 min autem a 25 min autobusem na metro. Školka, škola, doktor i zubař v obci. Na větší nákupy jezdím do tesca nebo lidlu asi 10 min autem. Za panelák v Praze bych neměnil ani náhodou.

SK

Lidi jsou chytří. Vlastní bydlení je samozřejmost protože nevím jak v duchodu lze utáhnout nájem a samozřejmě do toho všechny ostatní náklady. Nejlepší je dům jelikož tam jste svým panem, ale ma to své specifika. Pokud člověk ma obě ruce levé a ještě k tomu nemá dost peněz tak dům není pro nej. Tam je neustále co dělat. Dále samozřejmě pokud je nějaká složitější rekonstrukci tak stojí také dost. Nemáte žádný fond do kterého vkládá x lidi ale dáváte peníze vy sám.

JJ

Zabúdate na zdravie, zďaleka nie každý človek je na tom v starobe tak, že dokáže dom udržovať. Ak si zacne na dôchodok šetriť od 20, tak mu pohodlne v dôchodku ostane dosť peňazí, aby nájom platil. Obzvlášť, ak môže bývať v obecnom dome, kde je nájomné nižšie ako komerčné. Ďalšia vec je daň z majetku a nehnuteľnosti - ak ju budete musieť platiť, veľmi rýchlo si spočítate, či sa vám vlastný dom oplatí. Nehovoriac o tom, že v mnohých krajinách je dôchodok daneny.

VF

Tak řadovky byly i dřív a podobně jsou i ve městech (vchody do ulice a vzadu nějaký dvorek). Podstatná je ta vybavenost, dopravní dostupnost a charakter přírody v okolí. A aby nebyly příliš monotónně rozlehlé.