Odpůrci radaru v Brdech demonstrují před vydavatelstvím MAFRA.

Odpůrci radaru v Brdech demonstrují před vydavatelstvím MAFRA. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Sabotéři připravili odpůrce radaru o tisíce zasíláním haléře na účet

  • 1194
Sabotéři se pokoušejí finančně poškodit odpůrce umístění americké radarové základny v Česku. Od loňského října chodí opakovaně na bankovní účet sdružení Ne základnám pouhý jeden haléř. Titěrná suma není kvůli poplatkům účtovaným bankou pomocí, ale pijavicí.

Banka si totiž za každou přijatou položku účtuje minimálně 6,90 koruny. Neznámý "dárce" přispěl na chod občanské iniciativy jen v červnu částkou 1,92 koruny, zasílal ji po jednotlivých haléřích. Neznámý sabotér k příspěvku pokaždé připojuje vzkaz: "Ne základnám!!!"

Hlavní organizátory protestů proti radaru v Brdech tím připravil téměř o 1 500 korun. Nejpilnější byl především koncem měsíce, kdy poslal jeden haléř na účet Ne základnám i dvacetkrát za den.

Screetshot transparentního účtu NZ"Setkáváme se s tím od října, kdy jsme založili transparentní účet. Nevíme, čí je to práce, a ani jsme se to nepokoušeli zjistit," řekla iDNES.cz mluvčí Ne základnám Ivona Novomestská. Dodala, že tato aktivita je do té míry závažná, že aktivisté požádali svou banku o pomoc.

Banka poplatky vrátila
Pro Raiffeisenbank, u níž mají protiradaroví aktivisté transparentní účet, není tento druh sabotérství novinkou.

"Neznám sice konkrétně tento případ, transakce ale monitorujeme, a pokud zjistíme, že chce někdo účet tímto způsobem zneužít, přestaneme poplatky účtovat," sdělil iDNES.cz mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Banka poplatky stopne i v případě, že jsou vyšší než příchozí částka. Částka za transakci se liší podle toho, z které banky přijde.

"V tomto případě došlo ke zjevnému pokusu o zneužití transparentního účtu. V takových případech poplatky za příchozí platby neúčtujeme a stržené poplatky stornujeme," doplnil Kofroň.

Z jeho vyjádření dále vyplývá, že ústav iniciativě částku, o kterou v červnu přišla, vrátil a další poplatky za příchozí platby nižší než samotná výše poplatku neúčtuje.

Provozovatel portálu bankovnipoplatky.com Patrik Nacher se pozastavuje nad skutečností, že banka poplatky vůbec účtuje. "Poplatek za příchozí platbu v zahraničí vesměs neexistuje, je to hlavně český trend. Banka může být ráda, že jí na účet chodí peníze," řekl iDNES.cz.

Vzkaz pro příjemce: Pacifisti jsou nejhorší
Další haléřový odpůrce iniciativy Martin Kostera je podle vzkazu u částky přesvědčený o tom, že "Pacifisti jsou nejhorší!"

Redakce iDNES.cz získala jeho vyjádření, že na stavbu radaru má sice opačný názor než aktivisté, ale škodit jim nebyl jeho prvotní záměr. Především chtěl vyprovokovat eBanku (nyní po fúzi Raiffeisenbank), u níž má i on transparentní účet, aby mu přestávala strhávat podle něj nelogické sedmikorunové poplatky jen za to, že mu někdo pošle sto korun.

"Když jsem se dozvěděl o aktivistech Ne základnám, tak jsem jen spojil užitečné s příjemným - prudit banku a vyjádřit politický názor," napsal Kostera iDNES.cz.

Mluvčí Ilona Novomestská odhaduje, že touto aktivitou mohli přijít o více než deset tisíc korun. Za tuto částku jsou prý schopni pokrýt náklady na pronájem pódia pro demonstraci nebo potisknout sto protiradarových triček.

Novomestská naprosto vylučuje, že by šlo jen o klukovinu nebo recesi. Myslí si, že je to dílo organizované skupiny, která přišla na způsob, jak hnutí Ne základnám poškodit. Setkává se ale i s horšími útoky, například výhružnými a agresivními e-maily a esemeskami.

Účet Ne základnám se už dříve dostal pod drobnohled novinářů v souvislosti se sponzorským darem od reklamní agentury BigBoard. Aktivisté nedokázali MF DNES vysvětlit, proč přijali nabídku, aniž by si ověřili, zda firma není napojena na ruské tajné služby, jak spekuloval list. - čtěte Iniciativu Ne základnám financuje tajemný sponzor podnikající v Rusku

Vše o americkém radaru v Česku

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video