Rychetský neuspěl u Nejvyššího soudu

  • 1
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský prohrál svůj poslední souboj z doby, kdy byl ministrem spravedlnosti. Nejvyšší soud zamítl jeho stížnost na rozhodnutí Okresního soudu v Olomouci, který obnovil řízení s odpíračem vojny Romanem Rohelem. Evropské právo je nadřazeno českému, řekl Nejvyšší soud.

Komunistický režim odsoudil v roce 1988 Rohela, který je svědkem Jehovovým, za odpírání vojny k 18 měsícům vězení.

"Po listopadu 1989 chtěl Rohel dosáhnout soudní rehabilitace, ale zmeškal lhůtu pro podání návrhu," popisuje celou právní eskapádu Rohelův advokát Lubomír Müller.

"Proto se obrátil na ministerstvo spravedlnosti s podnětem ke stížnosti pro porušení zákona, ale byl opakovaně odmítnut."

Olomoucký soud Rohela osvobodil
Rohel se tedy obrátil přímo na Okresní soud v Olomouci. Tamní soudkyně v prosinci 2001 rozhodla, že starý rozsudek neplatí a obnovila řízení. Soud poté Rohela obžaloby zprostil - více ZDE.

"Obnovení celého řízení se ale nelíbilo tehdejšímu ministru spravedlnosti Rychetskému," říká advkát.

"Podal proto stížnost, v níž uvádí, že zrušení trestu bylo možné pouze v řízení podle zákona o soudní rehabilitaci. Ten už ovšem v té době neplatil," říká Müller.

Nejvyšší soud dal ovšem za pravdu olomouckému. "Náprava právního stavu byla možná v řízení podle zákona zákona o soudní rehabilitaci, avšak Nejvyšší soud si je vědom soudní praxe při posuzování takových případů až do roku 1998, kdy Ústavní soud ČR vydal zásadní rozhodnutí, jež rozhodovací praxi obecných soudů v tomto ohledu usměrnilo," píše se v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

"Pokud ministr spravedlnosti opakovaně odmítl stížnost ve prospěch obviněného podat, pak nezbyl obviněnému jiný právní prostředek k nápravě, než je návrh na obnovu řízení. Zákonné podmínky to umožňují.“

Soud: Evropská úmluva je nad českým právem
Nejvyšší soud zároveň podpořil Rohelovo zproštění žaloby. "Obviněný měl možnost dostát svému náboženskému přesvědčení pouze za cenu trestněprávních důsledků, při nichž se jako věřící dostal do rozporu se svými povinnostmi občana při obraně státu. Jeho čin nelze pokládat za trestný," dodává se v rozhodnutí.

Soud přitom vyzdvihl Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod nad české právo. "Podmínky obnovy řízení z pohledu... k Evropské úmluvě jsou širší než ty, které jsou uvedeny v existujícím českém trestním řádu."

Advokát: Je to precedens
Rozhodnutí Nejvyššího soudu v Rohelově kauze podle Müllera precedenčním způsobem otevírá cestu k nápravě vadných soudních rozhodnutí.

"Postižení se už nemusí domáhat podání stížnosti pro porušení zákona prostřednictvím ministra spravedlnosti, ale mohou se sami obrátit na soud," dodává advokát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video