Kontrolovat Babišovu práci by bylo náročné, řekl expert na plagiátorství

  • 273
Program na plagiátorství odhalí, kolik procent posuzované práce pochází z jiných zdrojů. A na expertovi je, aby dohledal, jestli autor opomenul zmínit zdroje, nebo opisoval. Kontrolovat starší diplomové práce by však podle experta na plagiáty Jana Macha bylo velmi náročné.

„Plagiátem je uvedení cizího díla a vydávání tohoto díla za mé vlastní. Není to jen doslovné zkopírování textu, je to i převzetí myšlenek a vydávání za vlastní,“ řekl Mach v Rozstřelu. Nejčastěji se plagiátorství studenti dopouštějí tak, že smíchají více textů a výsledek prezentují za vlastní originál. 

Zkontrolovat však více než 20 let staré diplomové práce, například premiéra Babiše, by bylo komplikované. Musely by totiž být zdigitalizovány nejen celé texty zkoumaných prací, ale stejně tak i všechny uvedené zdroje. Andrej Babiš promoval na VŠE v Bratislavě v roce 1978. 

Již bývalý ministr Petr Krčál si podle Macha chtěl zjednodušit své studium. „Domnívám se, že to bylo opravdu úmyslné,“ řekl Mach v pořadu Rozstřel. V jeho textu objevil části, které podle něj byly pouze upravené tak, aby vypadaly jako původní. Jeho práce se nejčastěji shoduje s prací obhájenou na stejné škole o rok dříve.

O titul však již přijít nemůže, stejně tak si své tituly ponechá bývalá ministryně Malá. Titul může být odebrán jen do tří let po vykonání státní zkoušky. 

Vysoké školy podle Macha také využívají nejasné formulace v zákoně, který stanovuje pravidla pro zveřejňování závěrečných prací. Podle současné formulace stačí, že jsou v jejich vlastní databázi, nenutí je však práce zveřejňovat na internetu. Každá vysoká škola by podle Macha také měla používat programy na odhalování plagiátů.

Někteří studenti si také ulehčují studium tím, že si nechají své závěrečné práce za peníze vypracovat od různých společností. Využívat služeb tzv. rešeršních agentur Mach studentům nedoporučuje. „Nemohou si být jisti, že se v budoucnu neprovalí, že si nechali práci zpracovat, budou tím velmi vydíratelní,“ řekl v Rozstřelu. 

Jan Mach působí na Vysoké škole ekonomické. Věnuje se dlouhodobému ukládání dokumentů v otevřených repozitářích a související problematice plagiátorství. Nedávno se vyjadřoval i k diplomovým pracem již bývalé ministryně Taťány Malé, ve kterých se objevily celé stránky opsané z jiných prací. 

Petr Krčál pod tíhou důkazů o plagiátorství v úterý oznámil svou rezignaci na post ministra práce a sociálních věcí (více se můžete dočíst zde). Nařčení z plagiátorství se týká bakalářské práce na téma Mládež a volný čas, kterou obhájil na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně . 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video