Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přísedící jsou srdcaři, žádní fanatici toužící po vendetě, říká soudce

  13:51
Týrání dětí nebo vážné dopravní nehody, i takové případy pomáhají u soudu řešit přísedící. „Nehrají si na právníky, nabízejí intuitivní řešení. Nikdy se mi nestalo, že by přísedící s prominutím blábolil,“ pochvaluje si Michal Hoskovec, který působí jako soudce Okresního soudu Brno-venkov jedenáct let.

Soudce Okresního soudu Brno-venkov Michal Hoskovec a soudní přísedící se čtrnáctiletou praxí Jarmila Kowalská. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Snažíte se „svým“ přísedícím vštípit základy práva?
Ne, je to absolutně laický, jakoby porotní prvek. Lidé neprocházejí školením nebo návodem, jak to mají dělat. V tom je ta pointa, že mají rozhodovat jenom selským rozumem, citem. V dnešní ústavě je to jakýsi pozůstatek zásady účasti lidu na výkonu soudní moci.

Skutečně se přísedící řídí převážně citem?
Většinou se nesnaží hrát si na právníky, ale nabízejí spíš intuitivní řešení. Před hlasováním se radíme a každý přednese své argumenty. Přísedící seznámím se zákonnými limity, které neznají, ale zda někdo je, či není vinen a v jaké výši má být uložen trest, se musí rozhodnout sami.

Být „soudcem z lidu“ za 150 korun netáhne. S tresty radí hlavně důchodci

Změnil jste někdy na základě připomínky přísedícího svůj pohled na věc?
Zásadně ne, ale v detailech určitě. Jde spíš o výši trestu, ne definitivní přehodnocení situace. Když řešíme složitější a obsáhlejší věc, mohou si během řízení všimnout detailu, který mi neutkvěl a posléze se ukáže jako důležitý. Stalo se mi, že ho přísedící připomněl a mělo to význam pro konečné rozhodnutí. Není to ale na denním pořádku.

Můžete uvést konkrétní příklad?
Typově jde o maličkosti typu, že někdo stál blíž nebo dál, něčí bunda měla červenou barvu, někdo něco řekl. Jednotlivé skutečnosti do sebe zapadají jako ozubená kolečka. Když nějaké chybí, argumentace není dotažená, může přísedící pomoci soustavu uzavřít. V tom vidím největší smysl této funkce. Těžko to lze ale uvést na konkrétním případu, protože porada je vždy tajná.

Stalo se, že by třeba neměli do debaty čím přispět, seděli jako zařezaní, nebo argumentovali absurdně?
Nevybavuji si žádný případ, kdy by mi přísedící argumentoval absurdně. Ti lidé nejsou mimo, jsou v podstatě velmi zapálení, baví je to a snaží se k tomu přistupovat zodpovědně. Nikdy se mi nestalo, že by přísedící s prominutím blábolil.

Co je to většinově za lidi a proč to dělají?
Nejsou to žádní fanatici a vzteklouni toužící po vendetě, ani lidé, kteří to dělají z nudy. Většina přísedících jsou důchodci, avšak pokud jde o vzdělání, je to velmi pestré. Nemám v senátu nikoho a myslím, že ani kolegové ne, kdo by měl například jen minimální vzdělání - většinou mají střední či vysokou školu. Podle mého názoru to většinu z nich baví a chápou to jako svého koníčka.

Přísedící: Zjistíte, jak snadné je dostat se na scestí

Jarmila Kowalská působí ve funkci soudní přísedící 14 let. Po odchodu z práce techničky hospodářské správy hledala výplň volného času. „Celý život mě bavilo číst psychologické analýzy a příběhy lidí, kteří se souhrou okolností dostanou až k soudu,“ přibližuje důvody, proč se o funkci přihlásila. Jako členka trestního senátu Okresního soudu Brno-venkov se ročně účastní odhadem deseti až dvanácti zasedání ve věcech týrání svěřených osob. Ještě předtím se podílela na rozhodování o vážných dopravních nehodách. „Člověk má vždy nějaký názor, sledujeme, děláme si poznámky. Náš náhled na případ se postupně mění s tím, jak se příběh rozvíjí,“ popisuje. Podle jejích slov se nestává, aby se názor předsedy a přísedících významněji rozcházel. „Hodně diskutujeme, předseda si rád vyslechne náš názor a myšlenky, kolikrát se divím, jak má laik jiný názor než profesionál, který se dovede pohybovat v paragrafech.“ Jak přiznává, výkon funkce může být místy velmi vyčerpávající. „Je to náročné na psychiku, strhne vás to. Pokud by měl člověk své velké problémy, může to být dost zatěžující, obzvlášť, jedná-li se o citlivé věci. Občas je vám dotyčného i líto.“ přibližuje. Práci si kolikrát nosí v hlavě i domů. „Předseda nás někdy i zaúkoluje, abychom do příště vše, co jsme za ta zasedání vyslechli, promysleli.“ Za roky ve funkci si podle svých slov hodně rozšířila názor na život. „Zjistíte, že se člověk na scestí může dostat velice jednoduše. Je zajímavé sledovat postoje obžalovaných, jak se k tomu staví, jejich způsob vyjadřování, jak moc si připouštějí či uvědomují svoji vinu,“ uzavírá.

Jak velký význam má pro vás má profese přísedícího?
Přeci jen právník je pořád jen právník a když se řeší daňová problematika nebo nějaké údajné pochybení z lékařské oblasti, hodí se vám tam ekonom nebo lékař. Pokud se to trefí, tak může vnést nejen laický, ale i odborný prvek, tohle je pak veliký přínos, který teď trochu padá.

Proč už není možné vybírat si přísedící podle specializací?
Dřív si předseda senát jmenoval. To mělo obrovskou výhodu, protože když se řešila odborná záležitost, vzal jste si podle typu kauzy k ruce člověka, který má o daném odvětví povědomí - lékaře, ošetřovatele, stavaře, inženýra ekonoma.

Jenže model byl trochu v rozporu se zásadou zákonného soudce, protože nebyla předem daná posloupnost nebo jistota, kdo to bude soudit. Teď už si vybírat nejde, takže ekonoma dostanete na spor, kde se řeší pochybení lékaře, ačkoli byste tam radši měl někoho jiného, to je trochu problém.

Kdy se to změnilo?
Zásada zákonného soudce existovala i předtím, ale na základě nálezu Ústavního soudu se změnil tuším dva tři roky zpět výklad, kdy bylo řečeno, že nejen předseda senátu a samosoudce je zákonný soudce, ale právě i přísedící.

Jak funguje ideální přísedící? Máte nějaké své oblíbence, s nimiž se vám pracuje lépe než s ostatními?
Ve všech senátech mám skvělé lidi. Podle mého názoru by měl přísedící ideálně dávat pozor, všímat si věcí a do konečné debaty vnést prvek, který už člověk po těch letech fungování jako soudce může přehlédnout nebo ho nevnímat jako významný. A tohle všichni dělají. Podle mě přísedící mají místo v justičním systému, díky nim to není do sebe uzavřený systém.

Profesionální i přes nízké ohodnocení

Co si myslíte o výši odměny, kterou jim stát vyplácí?
Je to nejhůř placená práce, co znám. Teď soudím věc, v níž jsme měli už dvaadvacet celodenních hlavních líčení, což je pro mě zatím absolutně nejvíc a na okresech je to ojedinělé. Sedí osm hodin v soudní síni, někdy i déle a dostanou 150 korun za den, to je ostuda. Jednali jsme i do osmi večer, aby se nám svědci někde nedomluvili. Nepoměr ale cítím, i když se jedná o jedinou hodinu.

Co kdyby některý řekl, že už ho to nebaví?
Každý koníček má svoje limity a když už je něčeho moc, může vás to otravovat, ale přistupují k tomu profesionálně, jsou zodpovědní, chodí a neodbývají to.

Stává se, že kvůli přísedícímu musíte odročit jednání?
Stane se to naprosto výjimečně. Jestli jednou za rok musím posunout jednání kvůli něčí nemoci, nebo proto, že ho nechtějí uvolnit v práci, je to moc.

S kolika přísedícími spolupracujete?
Každý senát má své číslo a pod každým z nich je skupina přísedících - u nás je to na trestní věci deset až dvanáct lidí. Ti jsou v pravidelném rytmu přidělováni k případům podle rozvrhu práce. Na mých případech se točí tito stále stejní lidé. S některými jsem řešil i deset patnáct případů. Jsou voleni na čtyři roky, někteří jsou ve funkci opakovaně už několikáté období.

Co když se případ táhne a přísedící už není zvolen do dalšího funkčního období?
To je problém jako hrom. Pokud by strany nesouhlasily s konstatováním spisu a žádaly by při novém přísedícím nové provedení všech důkazů, musíte udělat všechno znovu, aby i nový přísedící všechno slyšel a byla zachována zásada bezprostřednosti a ústnosti. Proto si soudci na větší věci berou i dva navíc jako náhradníky. V případě, že se hlavní přísedící „dožijí“ konce, dva náhradníci jdou pryč a hlasování se neúčastní. V momentě, kdy by jeden z hlavních přísedících odpadl, nastupují náhradníci.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Bylo za útokem na Fica víc lidí? Podle Slováků se chystal i masakr jako v Praze

19. května 2024  16:33,  aktualizováno  18:53

Aktualizujeme Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v horské mlze, Raísí je v ohrožení života

19. května 2024,  aktualizováno  18:45

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

VIDEA TÝDNE: Atentát na Roberta Fica nebo pohřeb Postlerové

19. května 2024  18:23

Událostí číslo jedna tohoto týdne byl na Slovensku, ale i v Česku atentát na premiéra Roberta Fica....

Policisté skončili cestou za případem na střeše. Havarovali v křižovatce

19. května 2024  18:05

K ohlášenému napadení spěchali v neděli odpoledne policisté v pražských Modřanech. Po cestě na...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...