Rozhodnuto: Očkování zůstane povinné

S dvoutýdenním zpožděním a očekávaným způsobem zareagovalo ministerstvo zdravotnictví na iniciativu sdružení Paracelsus, které požaduje zrušení povinného očkování. Ministerstvo nic takového nechystá. Hlavní hygienik Michael Vít uvedl, že díky očkování ročně neonemocní sto tisíc dětí různými infekčními chorobami a pět set jich nezemře. Očkováno je v Česku přes 98 procent populace, oproti 75 v západní Evropě či pouhým pěti procentům v jihovýchodní Asii.

Vít tlumočil stanovisko ministra Bohumila Fišera, podle nějž očkování neodporuje Úmluvě o lidských právech a biomedicíně, jak uvádí Paracelsus. Podle ministerstva jde o ochranu veřejného zdraví, a ta stojí nad úmluvou. Hlavní hygienik nicméně připustil, že ve všech vyspělých západních zemích očkování povinné není.

Pražský hygienik Vladimír Polanecký například v rozhovoru pro deník Právo na otázku, zda se děti povinně očkují všude ve vyspělém světě, odpověděl: "Všude. Ve všech zemích Evropy." Povinné očkování není například v Německu.

"Proto se tam lékaři běžně setkávají s infekcemi u dětí, které my už dnes téměř nevidíme," uvedl přednosta dětské kliniky Fakultní nemocnice v Praze-Motole Jan Janda.

Současné praxi však vyčítá to, že lékaři s rodiči příliš nemluví a očkují rutinně.
Rakousko zase zvolilo model, kdy očkování nenařizuje, ale váže na ně některé sociální výhody. Českým rodičům hrozí za neočkování dětí trestněprávní postih, především však pokuta deset tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video