Miroslav Kalousek a Jan Kasal

Miroslav Kalousek se radí s Janem Kasalem před celostátní konferencí KDU-ČSL. (30. března 2005) | foto: Michal Sváček, MF DNES

Rozhodnuto: lidovečtí ministři opustí vládu

  • 752
Celostátní konference KDU-ČSL doporučila lidoveckým ministrům, aby podali demisi. Už odpoledne je vyzvalo k odchodu z vlády užší vedení strany, které se zároveň vyslovilo pro hlasování o nedůvěře vládě. Jsou nespokojeni s premiérem Grossem. Odchodem pohrozil i ministr informatiky Mlynář.

"Konference rozhodla, že lidovečtí ministři mají odejít z vlády," potvrdil výsledek hlasování místopředseda strany Jan Kasal.

Pro odchod se vyslovilo 74 delegátů, 14 se jich zdrželo. Konference tak uposlechla rozhodnutí celostátního výboru. Poslanci KDU-ČSL by také měli v pátek hlasovat o nedůvěře vládě.

"Osud vlády tím dáváme do rukou komunistů," neskrýval zklamání Cyril Svoboda, který platí za vnitrostranického rivala předsedy Miroslava Kalouska.

Předseda ODS Mirek Topolánek nebyl výsledkem lidovecké konference nijak překvapen. "Ten odchod ministrů se dal čekat. Zajímalo mě hlavně hlasování o nedůvěře, teď bude záležet, jak se zachovají komunisté," řekl iDNES bezprostředně po lidovecké schůzi.

Řekli o kroku lidovců

"Ten odchod ministrů se dal čekat. Zajímalo mě hlavně hlasování o nedůvěře, teď bude záležet, jak se zachovají komunisté."
- předseda ODS Mirek Topolánek

"Konference KDU-ČSL rozhodla krokem očekávaným a pokud si někdo myslel, že zvrátí Kalouskovu politiku, ten je naivní."
- předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik

"Jsem pro tuto koalici a teď už mi zbývá jen jedna naděje - že premiér Gross podá do pátku demisi. Já se hlasování o nedůvěře zdržím."
- místopředseda US-DEU Svatopluk Karásek

Vyjádření premiéra Grosse se iDNES nepodařilo získat. "Pan premiér je teď na vládě. Až skončí jednání, vyjádří se k tomu," řekla tisková mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková.

Ministři KDU-ČSL z konference zamířili rovnou na jednání vlády. Podle vyjádření Miroslava Kalouska by měli podat demisi už ve čtvrtek.

Mlynář nechce podporu komunistů
Ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) po zasedání vlády řekl, že ji opustí v případě, že bude závislá na komunistech. Počká na výsledky pátečního hlasování sněmovny o nedůvěře kabinetu, které vyvolala ODS.

Unionisté se během minulých týdnů nestavěli k premiérovi Grossovi vždy jednoznačně. Nebyli spokojeni, jakým způsobem vysvětloval nejasnosti kolem majetkových poměrů své rodiny, ale jeho demisi jako lidovci nepožadovali.

Koalice skončí 2. dubna
"Budeme v pátek hlasovat proti vládě Stanislava Grosse. Nadále si ale myslíme, že ideálním řešením by bylo pokračování stávající koalice s jiným premiérem," řekl Kalousek.

"Jsme však svědky toho, že předseda vlády neváhá brát důvěryhodnost celé demokratické politiky jako rukojmí svých osobních potíží. Takové jednání nemůže KDU-ČSL podpořit a nemůže za něj nést ani politickou odpovědnost," stojí v usnesení konference.

Součástí usnesení je také výzva Miroslavu Kalouskovi, aby 2. dubna vypověděl koaliční smlouvu. Dále doporučuje odchod lidoveckých ministrů z vlády a poslancům vyslovení nedůvěry stávajícímu kabinetu Stanislava Grosse. - text usnesení ZDE

Vedení strany navrhlo odchod
"Celostátní výbor KDU-ČSL navrhl celostátní konferenci, aby naši ministři podali demisi a aby se hlasovalo pro vyslovení nedůvěry vládě," řekl před konferencí iDNES zdroj blízký vedení KDU-ČSL.

Podle informací MF DNES se třiadvacet z 26 zúčastněných členů užšího vedení vyslovilo pro odchod z vlády. Tři lidé včetně ministra zahraničí Cyrila Svobody se zdrželi hlasování.

Hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek a šéf tamních lidovců, nejsilnější krajské organizace, před začátkem konference prohlásil, že do Prahy přijeli podpořit odchod z vlády. Ze 100 delegátů jim patří asi čtvrtina.

Naopak pražští lidovci v čele s Cyrilem Svobodou se už v úterý usnesli, že odchod KDU-ČSL z vlády znamená nástup komunistů k moci, a proto chtějí bojovat za zachování koalice. Mají ale pouze šest mandátů na konferenci.

Lidovci: Za vše může premiér
Lidovci nadále tvrdí, že kdyby odešel z funkce premiér Stanislav Gross, bylo by to lepší řešení stávající politické krize.

Předseda vlády Gross chtěl na konferenci KDU-ČSL vystoupit, ale Miroslav Kalousek mu to nedovolil. "Premiérovu žádost jsem odmítl. Není to obvyklé a my tento precedens neuděláme," vysvětlil své rozhodnutí Kalousek. - více zde

Stanislav Gross proto zaslal delegátům konference alespoň dopis, v němž je ujišťoval, že koaliční vláda je úspěšná, a není tudíž třeba ji končit. Dopisem oslovil lidovecké poslance také předseda poslanců ČSSD Michal Kraus.

Na variantu, že lidovečtí ministři ohlásí odchod z vlády, se připravoval Gross během jednání se zástupci KSČM. Jejich lídr Miroslav Grebeníček sice prohlásil, že stávající koalice je lepší než program ODS, ale odmítl Grossovi slíbit podporu menšinové vládě ČSSD. - více zde 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video