Parkování pro rezidenty

Parkování pro rezidenty | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Řemeslníci nechtějí jezdit do parkovacích zón, navíc se prodraží

  • 462
Pozvání řemeslníka do bytu se stává velkým problémem pro obyvatele pražských čtvrtí, kde fungují parkovací zóny. Stát na vyhrazených místech mohou pouze majitelé rezidenčních karet. Delší parkování pro "přespolní" může přijít až na stovky korun. Navíc řemeslníci nechtějí parkovat daleko.

Čtenářka z Prahy 3 narazila na to, že malíř nemá kde zaparkovat. Myslela si, že jako rezidentka si může koupit týdenní kartu. Jenže to není tak jednoduché.

Znamená to totiž spočítat si, kolik hodin budou řemeslníci parkovat, neboť oni sami s kupováním parkovací karty nechtějí mít nic společného.

"Na to nemáme čas, abychom si ještě než dojedeme na místo sháněli parkovací karty," shodují se.

Placená parkoviště přitom navíc bývají podle zkušeností řemeslníků dost vzdálená od bydlišť zákazníků.

"Jen brašna váží patnáct kilo. K tomu ještě musíte přičíst náhradní díly. Zastavím na placeném parkovišti a pak se s tím musím táhnout několik bloků. Samozřejmě, že poplatek za parkování účtuji ke konečné ceně," řekl MF DNES Čeněk Brázda.

Magistrát přitom nedávno pro podobné případy zavedl dvouhodinové parkovací karty za 120 korun.

"Jejich cena byla stanovena vyšší než při parkování na automatech proto, aby se návštěvnické parkování uskutečňovalo na místech s automaty a karty se využívaly jen v opravdu nutných případech," vysvětlil iDNES.cz mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Odpověď má i na námitku, že se rezidentům práce řemeslníků kvůli parkování prodraží. Beztak si prý za dopravu účtovali peníze.

"To, že si řemeslníci přičtou platbu za parkování, je pochopitelné," řekl Wolf s tím, že i dříve si cenu za dopravu účtovali paušálem, který ne vždy odpovídá skutečným nákladům. "Je na rozhodnutí zákazníků, jaké, respektive čí služby si objednají," dodal Wolf.

Do některých čtvrtí řemeslníci nejezdí
Parkovací zóny tak často Pražanům omezují i výběr firmy, kterou si pozvou. Když chtějí třeba spolehlivější a levnější, ale z jiné městské části, mohou mít smůlu.

"Sháněla jsem někoho, kdo mi položí podlahu. Povedlo se mi to až napotřetí," postěžovala si MF DNES paní Horáčková z Prahy 3.

Oslovené řemeslníky nejprve zajímalo, v jaké městské části bydlí. Když jim řekla přesnou adresu, odmítli ji s tím, že nemají kde zaparkovat.

Mluvčí Městského úřadu pro Prahu 3 Jan Sotona o těchto stížnostech ví. "Nemáme však pravomoc činit výjimky," řekl iDNES.cz. Podle něj městský úřad sám nic nezmůže, magistrátu může pouze doporučit případná řešení. Což podle jeho slov také činí.

Podobně se na problém dívá i první městský obvod, kde placené parkování rovněž funguje. Ten dokonce navrhl zřídit šestihodinové parkovací karty, návrh byl ale zamítnut.

Samotný magistrát si nechává otevřená vrátka. "Systém by měl být po půl roce fungování rozšířených zón placeného stání vyhodnocen a v případě potřeby se budou hledat možná řešení," naznačil mluvčí Wolf.

"Jedním z řešení by mohla být i jednodenní karta, je ale třeba počkat půl roku. Určitě nechceme tento problém hodit za hlavu," přitakává Miroslav Čadský z magistrátního odboru dopravy. Možné změny by se měly projednávat přibližně v půlce roku.

Systém placených parkovacích zón je plně funkční od loňska v prvním a druhém pražském obvodu. Praha 3 tento systém zavedla letos 18. února a sedmý pražský obvod 1. března.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video