VIDEO: Vily i restaurace. Podívejte se, o co všechno může Rath přijít

  19:52aktualizováno  19:52
Restaurace a dvě vily v Hostivici, sídlištní byt v Praze nebo dům v Roudnici nad Labem. S tím vším se exhejtman David Rath bude možná muset rozloučit, pokud soud uzná návrh žalobce na propadnutí jeho veškerého majetku. Na Rathovy nemovitosti se podívejte na záběrech iDNES.cz.

Bývalý poslanec spoluvlastní několik domů a bytů. Jen v Hostivici, kde má trvalé bydliště, jsou to tři nemovitosti. Ty Rath nemůže prodat, ani na nikoho převést, protože soudy už po jeho zatčení na nich omezily vlastnické právo.

Jsou to vila v Letní ulici, dům v ulici Československé armády i vila v Sadové ulici, ve které je Rath přihlášený k trvalému pobytu. 

Poslední dva zmiňované domy patří bývalému hejtmanovi jen z poloviny. Spoluvlastnicí je jeho družka Renata Horká. Ve zrekonstruovaném domě v ulici Československé armády provozuje Rath restauraci Citadela. Ve vile v Letní ulici má exhejtman nadpoloviční podíl. Malou část vlastní jeho bratr Michal a třetina patřila jeho otci Ratmírovi, který zemřel loni na podzim (o jeho úmrtí čtěte zde). Dům užívá manželka exhejtmana Eva Rathová. 

„Zajištěný majetek máme spočítaný, a to na asi 22 milionů (v uvedené částce jsou zahrnuty podíly zmíněných nemovitostí, zabavená hotovost a z malé části i peníze z účtu - pozn. red),“ řekl iDNES.cz žalobce Petr Jirát. 

Tím ale výčet Rathových nemovitostí zdaleka nekončí. Spolu s bratrem a otcem vlastnili také rohový dům v Roudnici nad Labem, byt v Mariánských Lázních a byt v panelovém domě v pražských Vokovicích. Kromě toho vlastní exhejtman i polovinu domku a zahrady ve Zbuzanech, kde žije jeho bratr s rodinou. Rath je také spoluvlastníkem dalších nemovitostí, například v obci Sušice na Českolipsku. 

Pokud soud odsouhlasí návrh státního zástupce na propadnutí majetku, připadnou Rathovy podíly v nemovitostech státu.

Soud má i soupis nezajištěného majetku

O jeho nemovitostech, ale i penězích na účtech, je Krajský soud v Praze informován. „Udělali jsme soupis dalšího majetku, nad rámec toho zajištěného. Soupis jsme předali soudu, aby věděl, jaký majetek obžalovaný vlastní a mohl k tomu přihlédnout při úvahách o trestu,“ uvedl Jirát a dodal, že tento majetek nebyl ohodnocen. Od podání žaloby je to podle Jiráta už jen soud, kdo by mohl zajistit další majetek obžalovaného. 

Rath je stíhán ještě v další korupční kauze, která se týká jiných zakázek ve středočeských nemocnicích. Případem se zabývá protikorupční policie a dozoruje ho Vrchní státní zastupitelství v Praze. „V naší části žádné majetky zajišťovány nebyly,“ řekla iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Rath tak může zbylé nemovitosti prodávat, nebo převádět na jiné osoby. 

To v uplynulých měsících skutečně udělal. Garsonku v ulici Boženy Němcové v Hostivici prodal podle MF DNES v únoru firmě Citadela, kterou vlastní Horká. Rath je v této firmě v pozici jednatele (více o „odklonění“ majetku čtěte zde). 

Rath je obžalován z korupce a manipulace veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Hrozí mu až 12 let vězení, žalobce soudu navrhl, aby mu uložil minimálně devítiletý trest (o návrhu čtěte zde).


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz