Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle žijícím pacientem se srdcem od dárce v České republice. (30. 1. 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Čech žije se srdcem od mladé dárkyně 35 let. Lékaři to považují za unikát

  • 30
Rudolf Sekava je nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem v České republice. Operaci podstoupil jako třetí pacient v pořadí a s novým srdcem žije už pětatřicet let. „Ve třiaosmdesáti mi bije stále jako zvon, za což vděčím neznámé dárkyni, které jsem životním dlužníkem,“ říká Sekava.

První úspěšnou transplantaci srdce provedli lékaři v tehdejším Československu 31. ledna 1984. Rudolf Sekava byl třetí pacient, který tento zákrok podstoupil. „Nové srdce jsem dostal ve svých osmatřiceti. Čekal jsem na něj asi měsíc a půl. Bál jsem se, jestli se po operaci vůbec probudím, nakonec to ale byl ten nejcennější dar, jaký jsem mohl dostat,“ vzpomíná.

„Bylo to, jako bych se znovu narodil, zase jsem začínal nabírat síly, orgány se začaly prokrvovat a všechno konečně normálně pracovalo. Měl jsem strašnou chuť žít,“ vypráví dál.

Sekava by bez transplantace nepřežil. Vlastní srdce mu selhávalo, nemohl chodit ani ležet. Lékaři mu dávali pouhých pár měsíců života. Nakonec mu v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM voperovali srdce mladé dárkyně.

 „Pan Rudolf Sekava je pravděpodobně nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem na světě. Nebyla u něj nutná ani retransplantace, což je naprostý světový unikát,“ říká přednosta kardiocentra Jan Pirk.

Unikátem je také proto, že na něj za celou dobu nemají potřebné léky, imunosupresiva, žádné nežádoucí vedlejší účinky; naopak je stále ve velmi dobré kondici. „Jsem takovým motivátorem pacientů na čekacím listě na transplantaci,“ říká Sekava.

Úplně prvním člověkem s transplantovaným srdcem v Československu se 31. ledna roku 1984 stal 44letý Josef Divina. Díky zákroku získal 13 let života navíc. Tato operace v pražském IKEMu byla zároveň první v tehdejším evropském východním bloku. 

Transplantace jako běžná rutina

Zoufalý pokus, říká Pirk o první transplantaci srdce v ČSSR před 50 lety

Za pětatřicet let lékaři v Česku transplantovali přes 1770 srdcí, 1162 v IKEM a kolem 600 v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Loni v IKEM transplantovali 39 srdcí, v Brně 35. Průměrná čekací doba na nové srdce je přibližně rok. Aktuálně je na čekací listině třiaosmdesát pacientů. 

Dříve umíralo 29 procent pacientů na čekací listině, proto lékaři v IKEM zavedli program mechanických srdečních podpor pro nemocné, pro které nebyl vhodný dárce. Podle přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie Ivana Netuky podpory pomohly už 367 pacientům. 

Loni se podle Pirka srdce nedočkalo jen pět procent pacientů, ostatní dostali mechanickou podporu, se kterou mohou čekat na vhodného dárce i několik let. Díky mechanickým srdečním podporám dokážou lékaři zachránit přibližně osmdesát procent pacientů.  V budoucnu by mohly být plnohodnotnou náhradou transplantací.

29. srpna 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video