Průzkum: Poslanci na alkohol nezabrali

  • 61
Česko vede ve spotřebě alkoholu, stále častěji pijí i děti. iDNES se začátkem ledna zeptal poslanců, zda je to znepokojuje. Ze dvou set jich na e-mailové otázky zareagovalo třicet. Z 21členného výboru pro zdravotnictví, který má toto téma na starost, odpověděl jediný poslanec.

Z mlčení poslanců lze udělat tři závěry. Poslanci neumějí používat e-mail, ignorují styk s veřejností nebo alkohol nepovažují za palčivý problém.

Zákon, který omezuje prodej alkoholu a tabáku, leží ve sněmovně už dva roky. V polovině února ho poslanci vrátili k projednání příslušnému sněmovnímu výboru. - více zde

Co si myslí poslanci
"Samozřejmě  mě znepokojuje (nadměrné pití alkoholu, pozn. red.), podobně jako kouření. Hledají se kroky, které by stav zlepšily, ale jde to ztuha," míní například Vilém Holáň z KDU-ČSL.

"Co mě mrzí dvojnásob, je rozmach konzumace alkoholu mezi dětmi a mládeží. Trojnásob mě pak mrzí celková společenská nadstandardní tolerance k alkoholu, ba dokonce podpora jeho nadměrné konzumace," připojil svůj názor Petr Bratský z ODS.

Na otázky iDNES odpověděli:

Milan Bičík (KSČM)
Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Vilém Holáň (KDU-ČSL)
Ladislav Urban (KSČM)
Jaroslav Gongol (KSČM)
Jaroslav Lobkowicz (KDU-ČSL)
Josef Poláček (ODS)
Tom Zajíček (ODS)
Miroslav Pátek (ODS)
Zdeňka Horníková (ODS)
Josef Janeček (KDU-ČSL)
Cyril Svoboda (KDU-ČSL)
Josef Šenfeld (KSČM)
Ladislav Šustr (KDU-ČSL)
Miroslava Němcová (ODS)
Jiří Dolejš (KSČM)
Vlastimil Aubrecht (ČSSD)
Miloslav Vlček (ČSSD)
František Beneš (KSČM)
Oldřich Vojíř (ODS)
Miroslav Beneš (ODS)
Jitka Gruntová (KSČM)
Petr Bratský (ODS)
Václav Votava (ČSSD)
Eva Dundáčková (ODS)
Pavel Hojda (KSČM)
David Šeich (ODS)
Václav Nájemník (ODS)
Ivana Levá (KSČM)
Radko Martínek (ČSSD)

Ale například David Šeich z ODS či komunista Jiří Dolejš míní, že by opatření podobná prohibici situaci nezlepšila. "Do jisté míry k Čechům patří kultura hospůdek a posezení u piva. Takže jsem spíše pro dobrou prevenci a pozornost zejména k alkoholismu dětí a mladistvých," poznamenal Dolejš.

Poslanci: Ať si opilci platí doktory sami
iDNES rovněž zajímalo, zda je správné, že si opilí lidé platí ošetření na záchytné protialkoholické stanici, ale když jejich stav vyžaduje pobyt v nemocnici, platí jim ošetření zdravotní pojišťovna. - více zde

Téměř polovina poslanců uvedla, že to není správné. "Souhlasím s tím, aby si opilí platili za ošetření na záchytné protialkoholní stanici stejně jako v nemocnici," odpověděl například Tom Zajíček z ODS.

Zároveň ale dodal, že problémem je vymáhání peněz od těchto 'pacientů'. Na to poukazovali i jeho straničtí kolegové Václav Nájemník, Miroslava Němcová i Zdeňka Horníková.

Stejný názor má i Miloslav Vlček z ČSSD. "Problematika není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá, i vzhledem k tomu, že alkoholismus je z odborného hlediska nemoc," upozornila Horníková.

Mnoho poslanců rovněž klade důraz na prevenci. "Hlavní cestou je výchova ke střídmosti v rodinách. Ta může být doplněna různými omezeními dostupnosti těchto látek, informační kampaní, omezením reklamy na alkohol," uzavřel svou odpověď Vilém Holáň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video