Prostituce se už v Dubí schovává

  • 28
Málo oblečená dívka mávne rukou na projíždějící auto s německou značkou. Řidič zastaví, dívka nastoupí a po několika desítkách minut se objevuje opět na stejném místě. Kde lze podobný každodenní rituál zažít? V Dubí - městě, které "proslavila" prostituce.

Policejní razie, útoky pasáků, loupeže a kolony aut, jejichž majitelé se rozhodli zajet si do Dubí za levným sexem. To všechno zažili obyvatelé příhraničního města za posledních třináct let. Strach obcházel Dubí především před šesti lety při nálezu mrtvé dívky, již zabili bulharští kuplíři.

Nyní už však místní obyvatelé říkají: Časy se mění a s nimi se proměňuje i prostitucí proslulá silnice E55, která městem prochází. Je tu větší klid. "Lehké ženy v Dubí potkáte, není to ale tak často jako dřív," dodávají.

Současná podoba města jim dává za pravdu. Loňská povodeň poničila příjezdové silnice k hraničnímu přechodu na Cínovci, přes který nyní nesmí nákladní automobily. Dřív se přitom kamiony přes Dubí doslova valily a řada zákazníků prostitutek se rekrutovala právě z řad řidičů nákladních aut.

Dnes v Dubí existuje asi čtyřicet podniků, kde pracují prostitutky. Kolik žen se ve městě nejstarším řemeslem živí, nikdo přesně neví. "Teď už je to daleko klidnější. Před třinácti lety, když sem prostituce přišla, to byl šok. Použité prezervativy se válely všude. Teď jsou naopak některé kluby zavřené a zákazníků ubylo," říká Jindřich Pech, jeden z dubských radních a zároveň mluvčí města.

Pedofilové prý už nejezdí
O klidu hovoří i policisté. Největší nápor přeci jenom zažili před několika roky, kdy hned několik nočních klubů ovládal gang bulharských pasáků vedených Cvetomirem Belčevem. Ten si nyní odpykává ve vězení desetiletý trest za obchodování se ženami.

Kriminalisté už také říkají, že je pryč doba, kdy na E55 jezdili velmi často němečtí pedofilové. Ten nejznámější - Gert Peters dokonce s dívkami natáčel pornografické filmy. Policisté přiznávají, že kriminalita z Dubí zcela nezmizela.

Samotné nabízení sexuálních služeb trestné není. Na prostituci se však vážou jiné trestné činy - obchodování s drogami, kuplířství. "Rozhodně si neděláme iluze. Některé trestné činy se prostě k prostituci nabalí, ať chceme nebo nechceme," říká Jaroslav Jedlička, zástupce teplického policejního ředitele.

"Většina holek je tu nyní už dobrovolně,  samy se rozhodly tak vydělávat. Nedá se však pochopitelně vyloučit, že mezi nimi je i několik takových, které byly k nabízení sexuálních služeb donuceny. Podobné je to i s drogami. Řada prostitutek je sama využívá, takže se tu proto dají narkotika sehnat," dodává policista.

Možná korupce?
Kromě kuplířství a obchodu s drogami se hovoří i o podivném vztahu části policistů k některým prostitutkám a provozovatelům nočních klubů. "V Dubí se pohybuje spousta podvodníčků a lidí, kteří na prostituci profitují. Je pravděpodobné, že někteří policistům platí," naznačuje majitel jednoho z dubských klubů.

Ramenatý drsný muž, který ještě donedávna jeden z veřejných domů vedl, to říká mnohem otevřeněji (ale jen pod slibem anonymity): "Pokud nejste za dobře s poldy, končíte. Abych v polovině devadesátých let podnik rozjel, musela má holka fízlovi, který ji zatknul, předat sto osmdesát tisíc. Policie většinu svinstev toleruje. Kolikrát vlastně jen zlikvidují konkurenci," říká.

Rovnou přiznává, že jeho rejstřík není nejčistší. "Je to pár dnů, co jsem v jednom pajzlu seděl a přijeli tam Bulhaři pro výpalné. Majitel sice zavolal policii, ale nikdo nepřijel," krčí rameny.

Ostatně s dříve zmíněným Belčevem si například část policistů tykala. "Za poslední roky o žádném případu korupce, kdy by peníze bral někdo z našich lidí, nevím," odmítá podezření policista Jedlička.

Propagované noční kluby
Prostituce má v Dubí ještě jeden zajímavý aspekt. Řada místních na ni sice nadává, pro další obyvatele však znamená práci. Městský úřad dokonce vyzval majitele nevěstinců ke spolupráci. "Rozhodli jsme se proto, že se pokusíme s provozovateli některých klubů domluvit na podmínkách. Na oplátku je budeme propagovat na našich internetových stránkách," uvádí mluvčí úřadu Pech. Jak by to mělo fungovat v praxi? Radnice majitele klubu osloví a  vysvětlí mu, že by nebylo vhodné, aby se dívky pohybovaly před klubem před desátou hodinou večer.

Vnitro chce zdanit prostitutky

Už poněkolikáté úředníci ministerstva vnitra předkládají plán, jak usměrnit obchod se sexem. Stát chce nyní prostituci legalizovat. Podle připravovaného zákona, který má vláda dostat na stůl v září, by se nabízení sexuálních služeb za úplatu stalo legálním povoláním.

Každá prostitutka starší osmnácti let by tak musela platit daně, sociální a zdravotní pojištění a chodit na pravidelné zdravotní kontroly. "Pokud bude pokračovat současný stav - právní vakuum - můžeme z této oblasti čekat prakticky cokoli," varovala na nedávné mezinárodní konferenci o boji s prostitucí Jitka Gjuričová, šéfka odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra, která vedla tým připravující návrh zákona.

Dodává, že pouhé obecní vyhlášky omezující v některých městech prostituci jsou neúčinné. "Příkladem je Cheb, kde je ročně za tyto přestupky uděleno asi čtyři tisíce pokut a přitom jde stále o stejné asi tři stovky osob, které prostě pokuty neplatí, v prostituci pokračují."

Podobný model, jako chce zavést vnitro, už funguje například v Německu, Rakousku či v Nizozemsku. "Je to nevymýtitelné řemeslo a jednou šancí, jak ho dostat pod kontrolu, je právě legalizace," hodnotí návrh starosta Božího Daru Jan Horník.

Obecním úřadům by se totiž se zákonem dostala do rukou velmi účinná zbraň. Jednotlivé veřejné domy, které by musely splňovat přísné hygienické předpisy, by povolovali právě komunální politici. Navrhovatelé si slibují, že se oddělí dobrovolná prostituce od nucené, která by byla nadále trestná.

Podle odhadů statistiků u nás denně prodává své tělo 6300 osob a ročně se v sexuálních službách "otočí" 5,749 miliardy korun.
(rak)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video