Nenaladíme ČT Déčko, stěžují si lidé. Může za to pokrytí

  10:49aktualizováno  10:49
Česká televize v sobotu spustila dva nové programy - dětské Déčko a na umění zaměřenou ČT Art. Lidé, kteří si je chtějí naladit, ale na internetu hlásí, že místy to není možné. Podle ČT to může být pokrytím. Pětina domácností si kanál nenaladí.

Logo dětského kanálu ČT:D | foto: Česká televize

Jak dětský, tak kulturní program jsou šířeny na jednom kanále. Oba programy se na něm střídají. ČT :D začalo vysílat v sobotu v šest ráno, Art dětský program nahradí v osm večer.

Na facebookovém profilu Déčka se ráno začaly množit poznámky, že program rodiče nemohou naladit. Potíže hlásí lidé z lokalit po celém Česku. Třeba z některých míst v Praze, na Liberecku, Chomutovsku, Kroměřížsku, Opavsku či Plzeňsku.

Když je signál...

ČT zveřejnila několik rad, jak si nové dva programy naladit:

Na většině přijímačů s tunerem DVB-T proběhne doladění nové programové pozice automaticky.

Pokud automatické naladění neproběhne, je třeba vstoupit do ovládacího MENU a v sekci NASTAVENÍ (SETTING) zvolit funkci LADĚNÍ (TUNE). Optimální je zvolit režim MANUÁLNÍ LADĚNÍ (MANUAL) a nastavit vyhledávání dle čísla kanálu v místě příjmu.

V režimu AUTOMATICKÉ LADĚNÍ (AUTOMATIC) dojde k proladění všech dostupných kanálů v místě příjmu - tento způsob ladění je pomalejší a může mít i některé další nevýhody: mohou se naladit kanály, o které divák nemá zájem, např. i proto, že mají horší signál.

U diváků, kteří pozici například v Praze naladí, ale signál je slabý, může být tento problém způsoben tím, že novou pozici je možné naladit z vysílače Ládví, nikoli Žižkov. Tito diváci pak musí přenastavit anténu.

Seznam vysílačů najdete zde.

Zdroj: ČT

"Dcera se těšila celé prázdniny a nic... Díky moc ČT," napsala do diskuse uživatelka Miriam Stachová. "Šluknovský výběžek taky nic. Mnoho povyku pro nic, chudáci děti. V sobotu tam je krásný program a uvidí maximálně Večerníčka a já se těšila večer na Nebela," píše Jana Havlíková Klapková s odkazem na to, že ČT Art zahájí vysílání filmem Alois Nebel.

Na sociální síť však píší i lidé, kteří program naladili a chválí si ho. "Brandýs nad Labem signál máme, zrovna jsme dokoukali na Studio kamarád," píše spokojená Michaela Kloučková.

Pokryto je 80 procent, tvrdí lidé z televize

Problémy mohou mít lidé kvůli pokrytí signálem. ČT signál distribuuje prostřednictvím pozemního digitálního vysílání, v tomto případě Multiplexu 1a. Ten využívá pronajatou kapacitu některých regionálních síti. Konkrétně sítí RS7 a RS10. Tato cesta podle televize nyní pokrývá 82,5 procenta domácností.

Mapa pokrytí území pozemní sítí 1a

Mapa pokrytí území pozemní sítí 1a

ČT o potížích, které z toho mohou vyplývat, ví. Podle mluvčí Alžběty Plívové ale jiné řešení nebylo možné. "Zvážili jsme všechny možnosti, konzultovali jsme je s vedením Českého telekomunikačního úřadu a na základě jeho doporučení jsme využili možnost pronájmu části práv k regionálním kmitočtům různých regionálních sítí. Což je jediné, legislativně, technicky i ekonomicky dostupné řešení," uvedla Plívová.

ČT od začátku projektu deklarovala, že toto číslo se bude postupně navyšovat. "Takto postavená virtuální síť, složená z jednotlivých regionálních subsítí, má plánované pokrytí 95 procent a je realizovatelná v horizontu zhruba dvou let," dodala Plívová. "Do té doby budeme zachovávat v potřebném rozsahu dětské vysílání i na ostatních programech ČT. Například Večerníček bude i nadále na ČT2. Tím plně respektujeme znění zákona," podotkla.

Pro ty, kteří mají s naladěním problémy, ČT zveřejnila číslo linky na divácké centrum, které je 261 136 113. V sobotu dopoledne se ale nebylo možné na linku dovolat. Zřejmě kvůli velkému množství dotazů. Stejně tak přestal dočasně fungovat web České televize. Bylo to způsobeno výpadkem jednoho z hlavních serverů.

Naladíte ČT :D?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. září 2013. Anketa je uzavřena.

NE 22049
ANO 6902

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Najdete na iDNES.cz