Lidé se kvůli klimatizaci potýkají s nachlazením, záněty dutin či bolestmi zad.

Lidé se kvůli klimatizaci potýkají s nachlazením, záněty dutin či bolestmi zad.

Rýmu či „housera“ z klimatizace pomůže zahnat nařízení vlády

  • 642
Problémům s klimatizací se poprvé věnuje nařízení vlády, které upravuje podmínky ochrany zdraví při práci. Podle něj klimatizace nesmí ochlazovat místnost na méně než na 24,5 stupně. Lidé se kvůli ní potýkají se zánětem dutin, rýmou i ústřelem páteře, lidově řečeno houserem.

Stačilo jen pár jarních dní, kdy teplota venku vystoupila nad třicet stupňů, a už se opět objevuje tradiční letní problém s klimatizací. Hádají se kvůli ní kolegové v kancelářích i manželé v autech. V lékařských ordinacích zase přibývá lidí s nachlazením či třeba zablokovanou páteří. A mívají i vážnější problémy.

Až do letoška přitom neexistoval předpis, který by nastavení klimatizace upravoval. Zaměstnanci se tak mohli domáhat jen toho, aby měli v horkých dnech na pracovišti dostatek pitné vody.

"Od letošního března však platí novelizované nařízení vlády, které upravuje podmínky ochrany zdraví při práci. A tato novela poprvé pamatuje i na to, jak má být nastavena klimatizace," upozornil odborník na hygienu práce Miroslav Doležal.

Podle druhu práce a typu pracoviště tak musí zaměstnavatelé nově dodržovat limity, které novela nastavila. Poprvé je tak jasné, že například v kancelářských prostorách, kde musí lidé podávat soustředěné pracovní výkony, by se měla teplota celoročně pohybovat mezi 20 a 27 stupni. A klimatizace by neměla místnost ochlazovat na méně než 24,5 stupně.

Klimatizace působí problémy i řidičům

S obrnou lícního nervu se zřejmě právě kvůli klimatizaci potýká také zpěvák Daniel Landa. "Lékaři mu museli udělat řadu vyšetření, aby vyloučili nádor, a z toho pak vznikly fámy, že má rakovinu. Má obrnu lícního nervu, což není nic dramatického, ale je to nepříjemné, protože má pravou půlku obličeje nehybnou a nemůže ani dozavírat oko, ztrácí reflexy a musí se kolem něj opatrně," popsala Landova manželka Mirjam (o Landových potížích čtěte zde).

Jeden z hlavních problémů s klimatizací je totiž v tom, že místnost nechladí rovnoměrně, ale proud vzduchu soustředí jen do některých míst. "Lidé potom často trpí různými záněty dutin či nervů a ústřely, tedy lidově housery. Páteř se jim zablokuje právě v tom místě, kam proudí studený vzduch," popisuje praktická lékařka Renata Paroubková.

Nerovnoměrné proudění vzduchu ovšem může potrápit i ty, kteří místo klimatizace dávají přednost větrání. Na spuštěná okýnka v autě doplatil například profesionální řidič Roman Jandera.

"Pak jsem si ale večer dal v hospodě pivo s kamarády a oni se mi začali smát, že mi teče po bradě. Já sám nic necítil, a tak jsem zjistil, že mi ochrnula půlka tváře. Léčil jsem se s tím půl roku," vzpomíná Jandera, kterému jeho nemoc připomněly právě Landovy potíže.

Na otevřená okénka v autě si od té doby dává velký pozor. A snaží se řídit doporučením odborníků i co se týká klimatizace. Rozdíl mezi venkovní teplotou a nastavením klimatizace by totiž podle lékařů i hygieniků neměl v žádném případě překročit 5 stupňů Celsia.

"Jestliže si lidé nastaví teplotu v autě na 18 stupňů, zatímco venku je 35 stupňů, zadělávají si na problém. Časté střídání těchto dvou prostředí totiž výrazně snižuje imunitu. Lidé jsou pak výrazně náchylnější především k akutním respiračním onemocněním," popisuje šéf jihomoravské hygieny a epidemiolog Jan Mareček.

O tom, jak klimatizaci správně nastavit, se ovšem v mnoha firmách vedly nekonečné spory. Především v otevřených společných kancelářích se ženy a muži nemohli shodnout na tom, co je příjemná pracovní teplota.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video