ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Tři přihlášky na střední školy i vyšší rodičovský příspěvek, podepsal prezident

  • 8
Uchazeči o studium na střední škole si od příštího roku budou moci podávat tři přihlášky místo dvou. Budou je moci předkládat elektronicky a vyznačit na nich pořadí, kterým školám dávají přednost. Změny přinese novela školského zákona, kterou prezident Petr Pavel podepsal. Zároveň souhlasil i se zvýšením rodičovského příspěvku od ledna o 50 tisíc korun. Na webu o tom v pátek informoval Hrad.

Informační systém pro podávání elektronických přihlášek má zajistit Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), což je příspěvková organizace ministerstva školství. Spustit jej má ve spolupráci s ministerstvem nejpozději k 15. lednu 2024.

Touží po maturitě, nemají šanci na přijetí. Nabídka škol neodpovídá poptávce

Přijímací řízení se bude příští rok konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě, což uchazečům usnadní možnost přesunu k přijímacím zkouškám na školy v různých místech země. Přihlášky bude nutné poslat do 20. února, nikoli do konce února. Střední školy podle novely nově nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, výsledky přijímacího řízení zveřejní v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství.

Zavedení digitalizované formy přijímacího řízení na střední školy si stanovil ministr školství Mikuláš Bek (za STAN) jako cíl při květnovém nástupu do funkce. Reagoval tak na komplikace, které letos způsobily dosavadní systém přijímacího řízení a zároveň zvýšený počet žadatelů o studium. Žáci mohli na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Přijetí na školu museli potvrdit odevzdáním zápisového lístku do deseti pracovních dnů. Po oznámení výsledků prvního kola přijímacího řízení se mohli neúspěšní uchazeči odvolávat a hlásit se do dalších kol přijímacích zkoušek. Ta vypisují střední školy, které po prvním kole nenaplnily své kapacity.

Novela ruší podávání zápisových lístků, protože nově budou uchazeči díky digitalizaci automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení. Toto rozřazení se uskuteční podle předkladatelů novely společně pro řádný i náhradní termín zkoušek. „Tak se eliminuje období nejistoty uchazečů, jejich zákonných zástupců, ale i přijímajících škol, kdy nebylo zřejmé, zda uchazeči byli přijati či přijatí budou, zda na školu nastoupí či nikoli,“ zdůvodnili změnu tvůrci novely.

Digitalizaci přihlašování na střední školy má zajistit Cermat vlastními zaměstnanci. Od 15. ledna se podle mluvčí má informační systém otevřít ředitelům škol, kteří do systému nahrají své podmínky přijímaní. Od 1. února se pak systém spustí pro děti a rodiče.

Podle ministerstva celkové náklady na vlastní vývoj systému budou výrazně nižší než nejlevnější nabídka ve výběrovém řízení, která nesplňovala podmínky zadávací dokumentace a musela být vyloučena. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí před časem ČTK řekl, že systém, který umožní digitalizaci přihlašování na střední školy, chce Cermat vytvořit za částku nižší než dva miliony korun.

Rodičovská vzroste od ledna o 50 000 Kč

Rodičovský příspěvek se zvýší od ledna o 50 000 korun na 350 000 korun. Růst se bude týkat pouze rodičů dětí narozených od začátku příštího roku a hraniční doba výplaty dávky se zkrátí o jeden rok na tři roky. Předloha má také mimo jiné zjednodušit komunikaci s úřady práce.

Zvýšení příspěvku odpovídá podle důvodové zprávy polovině inflace zaznamenané od posledního růstu dávky v lednu 2020 do letošního března, tedy o 16,5 procenta. V případě narození dvojčat a vícerčat budou rodiče od ledna pobírat podle schváleného návrhu 525 000 korun. Dopady na státní rozpočet budou činit příští rok podle zdůvodnění zhruba 400 milionů korun. O rok později to bude 2,2 miliardy korun, v roce 2026 přibližně čtyři miliardy korun a v dalších letech 5,5 miliardy korun.

Sněmovní opoziční hnutí neuspěla s návrhy na vyšší růst rodičovské, a to o 60 000 Kč až o 100 000 korun. Neprosadila například ani úpravy, kterými by dávka v určitém poměru vzrostla i rodinám s malými dětmi narozenými před lednem příštího roku.

Předloha má v dalších částech zjednodušit komunikaci s úřady práce. Žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci nebudou muset dokládat své náklady na energie. Úředníci si je zjistí sami od dodavatelů. Zpřesnění čeká pravidla pro dokládání nároku na příspěvek dvakrát ročně a počítá se s urychlením vyřizování.

Změny mají snížit administrativu a ulevit přetíženým úřadům práce. Nově lidé nebudou muset kvůli dávkám dodávat úřadu ani potvrzení od školy o nezaopatřenosti dětí. Údaje získá z registru zdravotního pojištění. Autoři předlohy ale zdůraznili, že lidé dál budou moci dodávat vše i papírově.

I pro příští rok se podle sněmovních úprav novely prodlouží možnost vyplácení příspěvku na bydlení také žadatelům, kteří trvale pobývají v rekreačních budovách. V případě dávek v hmotné nouzi má předloha umožnit lepší zjišťování majetku žadatele tím, že banky a další peněžní ústavy budou úřadům poskytovat údaje o jeho účtech.

S menšími změnami se prodlouží také nynější podpora ukrajinských uprchlíků. O rok, do konce roku 2024, se prodlouží také období, v němž mohou nejmenším dětem poskytovat pobytové služby zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Zákon založí rovněž možnost spolupráce úřadu práce s držitelem poštovní licence, aktuálně tedy s Českou poštou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video