Hlásit se můžete i na víc škol. Pokaždé však zaplatíte okolo 500 korun. Levněji vyjde elektronická přihláška.

Hlásit se můžete i na víc škol. Pokaždé však zaplatíte okolo 500 korun. Levněji vyjde elektronická přihláška. | foto: Profimedia.cz

Přihláška na VŠ: vyplňujte ji čitelně a jen co je třeba

  • 3
Přečtěte si, jak správně vyplnit přihlášku na vysokou školu. Návod, jak při vyplňování přihlášky postupovat, vám přináší MF DNES. S vypisováním údajů potřebných k přihlášení na vysokou školu má každoročně problémy více než polovina uchazečů o studium. Potíže mají studenti hlavně s vypisováním studijních programů a oborů.

"Dokonce se často pletou ve výpočtu průměrů prospěchu ze střední školy," říká Světla Košková ze vzdělávací společnosti Tutor.

Podle zkušeností ze studijních oddělení škol si studenti nepřečtou pokyny, a pak zbytečně vyplňují kolonky a části, které nemají, nebo naopak nevyplní ty důležité.
Jaké nepovinné údaje musíte vyplnit, zjistíte dotazem na studijním oddělení. Někde třeba vůbec nebude nutné zabývat se prospěchem na střední a počítáním průměrů.
Chybuje se i v jednodušších věcech.

"Měla jsem problém u přijímaček, protože jsem přehodila dvě číslice v rodném čísle," vzpomíná na loňské patálie Karolina Plachtová z Berouna. "Docela mne to v den zkoušek rozhodilo," vzpomíná na zbytečný stres.

Papírová verze přihlášky: Než začnete s vyplňováním, přečtěte si pokyny a vysvětlivky na třetí straně přihlášky, protože třeba hned první dva rámečky, které vyplňujete, vás mohou nachytat. Vybraný typ studijního programu a studia totiž musíte nejen zakřížkovat, ale i podtrhnout.

Vyplňujte jen silně orámované části a bílé plochy, světle oranžová políčka jsou pro interní údaje školy. Kolonky vyplňte čitelně, nejlépe hůlkovým písmem, údaje si pořádně překontrolujte, hlavně data.

Pozor! Pokud stahujete přihlášku z internetu, na vyplnění rodného čísla budete mít jedenáct políček, to znamená, že vyplníte i lomítko. Na novější tištěné verzi ze SEVT vyplňujete číslo bez lomítka.

Nezapomeňte do levého horního rohu tištěné přihlášky nalepit ústřižek složenky o úhradě poplatku za přijímací řízení. (U elektronické přihlášky se ústřižek posílá poštou). Za přihlášku zaplatíte okolo 500 korun.
Datum narození vyplňte ve formátu dvoumístných číslic (např. leden – 01, rok 1988 – 88).

Adresu trvalého bydliště je nutné vyplnit dle občanského průkazu, kontaktní adresa pak může být libovolná (na ni vám fakulta bude zasílat všechny písemnosti). Kódy JKOV, KKOV a IZO najdete na svém vysvědčení - nemusíte je vyplňovat, pokud se nehlásíte přímo ze střední školy.

Údaje o prospěchu a případných soutěžích a mimoškolních aktivitách si nechte potvrdit na střední škole. Potvrzení lékaře vyžadují jen některé fakulty - informace hledejte na webových stránkách vybrané školy.

Cestě na poštu se nevyhnete
Na mnoho škol se můžete přihlásit i přes internet. Je to rychlé a operativní. Výhodou je, že některé údaje, například korespondenční adresu, můžete měnit i po odeslání formuláře.

Ale cestě na poštu nebo na fakultu se stejně nevyhnete, protože budete muset do školy poslat potvrzení o zaplacení správního poplatku nebo další písemnosti, které škola požaduje (například potvrzení o prospěchu).

Elektronická verze přihlášky: Je třeba přečíst si informace k vyplnění – každá škola požaduje k zaslání různé věci (týká se složenky, příloh k přihlášce apod.)
I za elektronickou přihlášku platíte manipulační poplatek, bývá však levnější než za přihlášku na papírovém formuláři (o 100-200 korun).

Nezapomeňte zadat e-mail - většina fakult vám zpět na adresu zasílá informace o stavu přihlášky, ale také informace o přijímacích zkouškách.

U elektronických přihlášek si dejte pozor na chyby a překlepy. Vyčerpávající návod, jak se s povinnými kolonkami vypořádat, najdete na stránkách Masarykovy univerzity.

Některé fakulty akceptují pouze přihlášky vyplněné na vlastních tiskopisech nebo elektronické přihlášky z vlastních stránek. Takže jako první krok si vždy zjistěte konkrétní informace jednotlivých fakult na jejich webových stránkách. Tam se také dozvíte přesné názvy oborů a programů a požadavky školy.

Příhláška na vysokou školu: několik rad a důležitých adres

Abyste správně zaplatili:

* Použijte složenku typu A, kterou získáte zdarma na kterékoli poště.
* Při placení složenky počítejte s poplatkem 20 korun.
* Složenku vyplňte pouze z přední strany, vzadu se nic nevypisuje.
* Jako účel platby uveďte "Poplatek za přijímací řízení".
* Kolonku Částka po vyplnění vodorovně proškrtněte ("——–500 Kč").
* Do kolonky Slovy vepište částku bez mezer (např. "pětset"), zbylý prostor opět proškrtněte.
* Pokud škola uvádí kromě čísla účtu konstantní a variabilní symbol, uveďte i je.
* Po zaplacení si okopírujte kontrolní ústřižek (originál pošlete škole).

Jak vybírat školu
10 otázek, které byste si měli položit před výběrem školy

1. Jaké mám šance na přijetí?
2. Jakou má škola "úmrtnost" v prvních ročnících - kolik studentů nedostuduje?
3. Chci dojíždět do školy, nebo bydlet na koleji?
4. Jaká je časová náročnost studia? Stihnu vedle školy i brigádu?
5. Jaká je kvalita výuky?
6. Kdo na škole studuje? Jaký typ studentů?
7. Kolik studentů je v jednom ročníku?
8. Jak se uplatňují absolventi dané školy, oboru?
9. Líbí se mi, jak se vybraná škola prezentuje?
10. Kolik bude stát studium? 
                                                                           www.kampomaturite.cz

Důležité adresy

* Přehledy škol, rady:
www.vysokeskoly.cz
www.kampomaturite.cz

* Přehled úspěšnosti uchazečů na jednotlivých fakultách www.studentin.cz

* Návod, jak vyplnit elektronickou přihlášku https://is.cuni.cz/studium/help.php?modul=prijriz

* Na co se hodíte
www.gwo.cz

* Údaje o zaměstnanosti absolventů škol
http://svp.pedf.cuni.cz/app/index.php

* Chcete studovat v zahraničí?
www.topuniversities.com
www.topmba.com/fileadmin/pdfs/2007_Top_200_Compact.pdf 
www.timesonline.co.uk/tol/ life_and_style/education/good_ university_guide (žebříček nejlepších britských univerzit)
www.zeit.de/hochschulranking (německé univerzity)
 
www.ceskarepublika.campusfrance.org (přehled všech VŠ ve Francii)




Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video