Před válkou uprchly z Ukrajiny devětatřicetiletá Anna s patnáctiletou dcerou...

Před válkou uprchly z Ukrajiny devětatřicetiletá Anna s patnáctiletou dcerou Dianou. Anna se vypravila do Prahy za starší sestrou. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Utekla před válkou. Nejhorší bylo stát 12 hodin v noci a mrazu na hranicích

  • 0
Devětatřicetiletá Anna a její patnáctiletá dcera Diana dorazily do Prahy z Ukrajiny, která čelí ruské agresi. „Nejhorší byla noc na hranici, byly jsme tam dvanáct hodin a padal sníh. Byly tam i děti dvouleté, tříleté, čtyřleté a musely tam stejně jako my stát celou noc,“ říká Anna o zážitku na hraničním přechodu Krakovec.

Ukrajinsko-polskou hranici překročily spolu s dcerou kolem tří hodiny ranní v noci z neděle na pondělí a cesta do Prahy z Ivano-Frankivsku vzdáleného 884 kilometrů jim nakonec trvala dva a půl dne.

V Ivano-Frankivsku na západě Ukrajiny zůstala její matka a bratr Vasyl, který nyní nesmí opustit Ukrajinu stejně jako většina mužů ve věku od 18 do 60 let. O svého muže přišla Anna již dříve, je vdova.

Do Prahy přijela za svou starší sestrou, která má v Česku trvalý pobyt a chce jí pomoci. Ivano-Frankivsk byl terčem hned v první den války, kterou rozpoutal režim Vladimira Putina. „Nálety na naše město byly už ve čtvrtek ráno. Je tam letiště,“ popisuje Anna.

Dlouho neváhala. Na ukrajinsko-polský hraniční přechod Krakovec se dostala spolu s dcerou mikrobusem. Za to zaplatily 500 hřiven za osobu (necelých 400 korun). Pak už musely pokračovat pěšky.

„Na polské straně byli dobrovolníci, nabízeli čaj i kávu a autobusy pak odvážely lidi na místo, kde se dalo trochu odpočinout,“ popisuje uprchlice z Ukrajiny.

Chtěla se dostat do Přemyšle, odkud se lidé utíkající před válkou mohou dostat až do Prahy zdarma vlakem Regiojet. „Ale na polské straně hranice nám řekli, že do Przemyšlu není žádné spojení a nebyl ani nikdo, kdo by nás tam odvezl,“ říká Anna.

Nakonec ji a její dceru nasměrovali do Wroclavi. Na nádraží je knihovna, kde měli pro uprchlíky postele a matrace. Strávily tam s dcerou noc, než se druhý den ráno dostaly do autobusu a po pěti hodinách konečně dojely do Prahy na Černý Most.

Starší sestra pak Annu doprovodila do Krajského asistenčního centra pro uprchlíky z Ukrajiny v Kongresovém centru. Strávily tam asi tři hodiny. Na první přepážce se Anna a Diana zaregistrovaly a dostaly vízum, u druhé se vyřizuje zdravotní pojištění, u třetí registrace kvůli jednorázové pomoci.

„Můj sen je, aby skončila válka a všichni byli zdraví,“ řekla iDNES.cz Anna. Doma prodávala na tržišti. Má představu, že by i v Česku mohla dělat podobnou práci, nebrání se ale třeba ani tomu doplňovat zboží v supermarketu.

Přišlo už 150 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, budou mít nárok na dávku 5 tisíc korun

Od začátku ruské agrese proti Ukrajině zamířilo do Česka okolo 150 tisíců uprchlíků a další tisíce denně přicházejí, zhruba čtvrtina z nich míří do hlavního města. Převažují mezi nimi děti a ženy. Úřady se snaží příchozí přesměrovat z metropole do méně vytížených krajských měst.

Vláda ve středu dala lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou možnost pracovat v Česku bez pracovního povolení, schválila také humanitární dávku 5 tisíc korun na pokrytí základních potřeb. V pátek to ještě musí potvrdit na mimořádné schůzi Sněmovna.

Stát přispěje krajům na ubytování uprchlíků. Lhůta pro prvotní registraci cizinců se prodlouží ze tří na 30 dnů. Hasiči a policisté budou moci v případě přeplněnosti některého centra určit jiné místo pro registraci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video