Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 10. června 2023 Gita
Reportáž skončila 21. 10. 2013 9:36

Volba prezidenta ČR 11.-12. ledna 2013

První přímá volba prezidenta České republiky očima zpravodajů iDNES.cz a MF DNES.

08:35
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, děkujeme za pozornost u on-line reportáže z volebního a povolebního dění. Prezidentské volby budeme nadále sledovat v dalším zpravodajství.
16:36
Rekordní volební účast zaznamenali v Bukové na Žďársku. K urnám přišlo 94 procent obyvatel. Kromě prvního kola volby příštího prezidenta se tu totiž v pátek a v sobotu rozhodovalo také o hlubinném úložišti radioaktivních odpadů. Více o volbách a referendu v Bokové čtěte zde.
15:30
Miloš Zeman
Podobně se objevila místa, kde by hned v prvním kole zvítězil Schwarzenbergův soupeř Miloš Zeman. Bezpečně by vyhrál ve "svém" Novém Veselí na Vysočině, kde získal 62,5 procenta hlasů. Na Hrad by putoval také v případě, že by záleželo jen na hlasech z obcí na jihu Moravy Snovídky na Vyškovsku či Borovník nedaleko Tišnova. Více o volbách v Jihomoravském kraji čtěte zde.
15:22
Karel Schwarzenberg
Ve východočeských zimních střediscích jednoznačně zvítězil Karel Schwarzenberg. A to s takovou převahou, že by se dostal na Hrad hned v prvním kole prezidentských voleb. Ve Špindlerově Mlýně získal Schwarzenberg přes 52 procent hlasů a v Peci pod Sněžkou mu dalo hlas dokonce 52,4 procenta voličů. Více o volbách v horských střediscích čtěte zde.
14:55
 • Okamura musel odmítnout i slivovici loňského vítěze koštu v Bílovicích

  Okamura musel odmítnout i slivovici loňského vítěze koštu v Bílovicích Vladislava Kročila. / Autor: Dalibor Glück, MAFRA

14:54
Tomio Okamura, který neuspěl u Ústavního soudu se stížností proti svému vyškrtnutí, o víkendu netruchlil. Projížděl svůj senátní obvod ve Zlínském kraji. Volby prý do detailu nesledoval. "Je pozitivní, že si lidi nezvolili bezpáteřního kariéristu," prohlásil nicméně na adresu Jana Fischera. Více najdete zde.
13:41
Průběh prvního kola prezidentských voleb sledovali i pozorovatelé z mezinárodní neziskové organizace Belarus Watch. Podle nich se při volbách nepodvádělo. Navštívili 182 místností, ocenili přátelský přístup volebních komisí, vysokou "kulturní úroveň" voličů i rychlost zpracování výsledků hlasování.
13:31
Miloš Zeman
Miloš Zeman z Podsedic-Chrášťan v Ústeckém kraji a jeho otec - také Miloš Zeman -, dali hlasy právě svému jmenovci. A to ne kvůli shodnému jménu, nýbrž proto, že Podsedice jsou Zemanovi dlouhodobě nakloněné. Více čtěte zde
13:10
Schwarzenberg sice byl formálním předsedou TOP 09, ale stranu ve skutečnosti řídil protřelý politik Kalousek. Nad jeho kontroverzními kousky předseda přinejmenším zavíral oči, upozorňuje v komentáři zástupce šéfredaktora MF DNES Michal Musil. Více čtěte zde
13:04
Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg hodlá zůstat před druhým kolem zůstat ve vládě i v čele TOP 09. "Kampaň se nevede dopoledne," řekl Schwarzenberg v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Má představu o tom, že před druhým kolem se bude se Zemanem bavit především o budoucnosti země.

 • Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman ve studiu České televize v pořadu Otázky...

  Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman ve studiu České televize v pořadu Otázky Václava Moravce (13. ledna 2013) / Autor: Dan MaternaMAFRA

11:46
"Skvostný comeback", "Outsider ve druhém kole". Takové jsou titulky německých a rakouských listů, které si všimly českých prezidentských voleb. Ve druhém kole podle nich půjde o střet dvou odlišných názorů na svět, o souboj levice a pravice (více čtěte zde).
10:33

K prvnímu kolu prezidentských voleb se vyjádřila i současná hlava státu Václav Klaus. Podle něj se jedná o debakl pravice, ve volbách podle něj jasně zvítězila levice. Klaus to řekl novinářům na Jizerské padesátce.

 • Prezident Václav Klaus na startu 46. ročníku Jizerské padesátky (13. ledna 2013)

  Prezident Václav Klaus na startu 46. ročníku Jizerské padesátky (13. ledna 2013) / Autor: Ota Bartovský, MAFRA

07:27
Dobré ráno, vážení čtenáři. Vítáme vás u on-line reportáže, ve které pro vás budeme v neděli sledovat dozvuky voleb a povolební vývoj
06:00
Ve volbách se nerozhodovalo jen o budoucím prezidentovi. Obyvatelé Prahy 7 dali v místním referendu, které províhalo současně, najevo nesouhlas s údajně předraženou stavbou nové radnice. Přejí si, aby byla investice omezena limitem 500 milionů korun.
21:28
Ve 30 obcích v zemi se nenašel jediný volič, který v prvním kole prezidentských voleb vhodil do urny hlasovací lístek se jménem některé ze tří kandidátek. Naopak více než třicetiprocentní podporu dohromady získaly Jana Bobošíková, Táňa Fischerová a Zuzana Roithová ve 25 vesnicích.
20:47
Jan Fischer
Neúspěšný kandidát Jan Fischer uvedl, že je mu nejbližším kandidátem Karel Schwarzenberg. Zeman by podle něj ČR izoloval. Fischer to řekl serveru Týden.cz.
20:42
Karel Schwarzenberg
Ministr Schwarzenberg po úspěchu v prvním kole konstatoval, že Zeman je muž minulosti. V další kampani mu ji ale nehodlá příliš připomínat. "Uvidíme, jak on bude útočit, ale nemám rád příliš mnoho osobních útoků," uvedl. Z televizních debat s bývalým premiérem nemá obavy. "On je samozřejmě vynikající řečník, ale každý je svůj a já budu nadále takový, jaký jsem. Budu se snažit mluvit srozumitelně," řekl iDNES.cz před odjezdem z Divadla Archa.
20:40
Karel Schwarzenberg
Schwarzenberg řekl iDNES.cz, že průzkumy, které vytrvale favorizovaly Miloše Zemana a Jana Fischera jej prý neznervózňovaly. "Věřil jsem, že to s tímto týmem můžu dotáhnout. Zažil jsem v životě i dost porážek, takže mě to nerozhodilo," uvedl. Jeho kampaň byla podle něj nejsilnější v závěru i z finančních důvodů. "Na začátku jsme prachy teprve sbírali, neměli jsme příliš mnoho munice, abychom stříleli plnými salvami," vysvětlil.
20:38
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg chce v závěru úspěšného dne ještě chvíli pracovat a pokusí se jít brzy spát. "Dnes neplánuji oslavy. Zítra už začne práce plnou parou. Mám ještě ve středu vládu. Dopoledne budu pracovat na úřade, odpoledne a večer budu makat na kampani," popsal pro iDNES.cz plány na další dny.
20:29
Zuzana Roithová
Zuzana Roithová nezískala ve Vatikánu ani jeden hlas, přestože ji do volby oficiálně nominovala křesťanská KDU-ČSL. Z 16 voličů hlasovalo 9 pro Miloše Zemana, 4 pro Karla Schwarzenberga a dva pro Jana Fischera.
20:06
Karel Schwarzenberg
Pro úspěch Karla Schwarzenberga v prvním kole prezidentských voleb byla klíčová aktivita lidí na sociálních sítích v posledních dvou týdnech. "Síla Karla na Facebooku se projevila obrovskou synergií, postavila se za něj i mnohá média, osobnosti a hlavně řada jednotlivců," řekl pro iDNES Petr Ducháček, který se podílel na facebookové kampani Karla Schwarzenberga. Za poslední měsíc měla Schwarzenbergova facebooková stránka zásah téměř dvou milionů lidí (jak Facebook rozhodl první kolo, čtěte zde).
19:52
Karel Schwarzenberg
Za překvapivého vítěze prvního kola českých prezidentských voleb označil server německého deníku Die Welt Karla Schwarzenberga, který s Milošem Zemanem postoupil do druhého kola. Do něj se podle serveru "kníže" dostal díky mohutnému závěrečnému finiši volební kampaně a svým výsledkem "ohromil Česko". Za překvapivý považují Schwarzenbergův postup i další německy píšící média.
19:46
Miloš Zeman
Vedení ČSSD pro druhé kolo voleb nepřímo podpořilo Miloše Zemana. Lidé mají jeho podporu zvážit, protože nejde o kandidáta spojeného s touto vládou, uvedla ČTK.
19:20
Karel Schwarzenberg
Těžiště dění ve štábu Karla Schwarzenberga se přesunulo do předsálí. S talířky v rukou tu lidé v hloučcích spokojeně debatují a bilancují hektický den. V jedné skupince se nejhlasitě projevuje výtvarník David Černý, v jiné si povídá režisérka Helena Třeštíková, designér Bořek Šípek či bratr exprezidenta Ivan Havel. Osazenstvo už prořídlo, hraje se i na kytary.
18:43
Nejnižší volební účast v České republice má obec Zhoř na Tachovsku. K volbám tu přišlo necelých 26 procent voličů.
18:35
Vladimír Franz
Iniciativa Vladimír Franz Prezidentem oficiálně oznámila konec svého působení odbitím dnešní půlnoci. Její představitelé odmítli, že by se chtěli do budoucna přetransformovat na politickou stranu. Výsledek voleb nicméně i tak považují za úspěch. "Nekoukejte na čísla. Koukejte na to, jak se lidé tváří. Koukejte na to, jak to lidé prožívají. To je zásadní rozdíl," argumentoval jeden ze zakladatelů iniciativy Jakub Hussar. "Já vám opravdu každému strašně děkuju, protože je to počin, který bychom neměli nechat upadnout v zapomenutí, byť se budou snažit to nějakým způsobem bagatelizovat, nějakým způsobem to zlehčovat. A to, si myslím, tato země ani my ani lidé v této zemi nezaslouží," uvedl ve svém závěrečném proslovu ve volebním štábu Vladimír Franz.
18:34
Miloš Zeman
Expremiér Jiří Paroubek vyjádřil jasnou podporu Miloši Zemanovi.
18:33
Právě vyšlo zvláštní volební vydání MF DNES pro iPad a iPhone. K dispozici je zde.
18:28
Konečné výsledky 1. kola: Miloš Zeman 24,2 %, Karel Schwarzenberg 23,4 %, Jan Fischer 16,4 %, Jiří Dienstbier 16,1 %, Vladimír Franz 6,9 %, Zuzana Roithová 5,0 %, Táňa Fischerová 3,2 %, Přemysl Sobotka 2,5 %, Jana Bobošíková 2,4 %.

Konečné výsledky 1. kola prezidentské volby
18:12
Pro shrnutí: Zuzana Roithová a Přemysl Sobotka vyjádřili před 2. kolem podporu Karlu Schwarzenbergovi. Ostatní poražení se odmítli vyjádřit, či přemýšlí. Za Miloše Zemana se postavila KSČM.

Volební účast
18:12
Prezident Václav Klaus se k výsledkům prvního kola dnes patrně nevyjádří. "Nevidím to reálně," vzkázal mluvčí Hradu Radim Ochvat.
17:51
Zuzana Roithová
"Přála bych si, abychom se za svého prezidenta nemuseli zase stydět," řekla Zuzana Roithová, která vyjádřila pro druhé kolo podporu Karlu Schwarzenbergovi. Zdůraznila, ať se lidé nenechají ovlivnit médii, která je budou přesvědčovat, že druhé kolo bude bojem mezi pravicí a levicí. "I ve druhém kole budeme volit osobnosti a jejich principy, které zastávají, a které budou zastávat jako prezidenti," dodala.
17:47
Vladimír Franz
I necelých sedm procent obdržených hlasů je důvod k oslavě. Volební štáb Vladimíra Franze kvůli neúspěchu v prezidentských volbách rozhodně nesmutní . Pražskou kavárnou a galerií NOD zní píseň We Are the Champions od skupiny Queen a mezi členy umělcova volebního týmu putuje láhev sektu.
17:42
Karel Schwarzenberg
Obrovskou podporu získal Karel Schwarzenberg v Lesním Jakubově na Vysočině. Dostal tu 56,68 procent hlasů. Oproti tomu Miloš Zeman jen 18,8 procent hlasů. Lesní Jakubov je specifický tím, že zde volilo i téměř 250 vězňů rapotického kriminálu. Jako třetí v pořadí se umístil Vladimír Franz a například Táňa Fischerová tady nezískala ani hlas.
17:37
Jan Fischer
Jan Fischer odjel z volebního štábu. "Určitě neřeknu, koho volit ve druhém kole, protože jsem se ještě nerozhodl," reagoval na dotaz iDNES.cz.
17:34
V Písku se rozhodovalo také v referendu o výstavbě akvacentra za 200 milionů. Účastnilo se 44,50% voličů, 88 procent (9 471) z nich bylo pro výstavbu parku v jiné lokalitě než v historické části města. Referendum je tak platné a závazné. Radnice teď bude muset najít pro akvacentrum jiné místo.
17:22
Karel Schwarzenberg
Hudebník Michael Kocáb míní, že k úspěchu Karla Schwarzenberga výrazně přispěla aktivita občanských iniciativ, nejrůznější petice a sociální sítě. Fischera se Zemanem podle něj trochu ukolébaly předvolební průzkumy a situaci podcenili. "Schwarzenberg má obrovskou šanci vyhrát. Srdce lidí jsou jeho," řekl iDNES.cz exministr pro lidská práva, který do ministrova štábu dorazil s partnerkou Lejlou Abbásovou.