V Česku se stále trestné činy hodnotí podle zákona, který vznikl už v roce 1961. Od ledna 2007 se to mělo změnit. Které novinky zákon kromě zpřísnění trestů za násilné delikty plánoval?
Vyšší tresty za násilné činy
Za brutální činy čekají viníky vyšší tresty. Za vraždu nyní stanovuje zákon v základní sazbě trest od 10 do 15 let, poslanci ve středu horní hranici posunuli až na 20 let. Výjimečný trest je nově stanoven od 20 do 30 let, doživotní vězení zůstává. Zákonodárci zvýšili tresty i u dalších násilných trestných činů - například ublížení na zdraví nebo znásilnění.
Snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 let
Změna zákoníků reaguje na případy násilných trestných činů, za které mohou děti mladší patnácti let. Trestně odpovědné jsou za své jednání děti od čtrnácti let v řadě zemí, letos stejnou úpravu přijalo Slovensko. Změna bude mít vliv i na další věci - děti budou smět začít sexuálně žít už od 14 let, o rok dřív také dostanou občanský průkaz nebo cestovní pas. - více zde
Rozlišení měkkých a tvrdých drog
Za držení marihuany bude hrozit menší trest, než když policie u dotyčného najde dávku heroinu. Poslanci se tak vůbec poprvé rozhodli rozdělovat drogy na měkké a tvrdé. Avšak v případě, že někdo bude s marihuanou obchodovat, bude mu hrozit stejný postih jako dealerům tvrdých drog - tedy až patnáct let. - více zde
Ústavy pro nebezpečné jedince
Zákon také umožňuje vznik detenčních ústavů - budou do nich umisťováni nebezpeční jedinci, kterým soud nařídí po odpykání trestu ústavní léčbu, oni ji ale nebudou respektovat. V ústavu by měli končit především pachatelé sexuálních trestných činů. - více zde
Domácí vězení
U méně závažných trestných činů budou mít pachatelé šanci, že neskončí za mřížemi, ale že je soudci pošlou do domácího vězení. Jde o alternativní trest a odborníci tvrdí, že stát díky němu ušetří - viník neskončí ve vězení, jehož provoz je nákladný. Dodržování domácího vězení chce stát sledovat například pomocí takzvaných elektronických náramků. Kolik hodin denně bude muset být odsouzený doma, určí soud.
Zákaz klonování lidské bytosti
Společně s tímto trestným činem schválili poslanci i postih veškerých zásahů do lidské genetiky. Až na dvanáct let za mříže může soud poslat toho, kdo nedovoleně nakládá také s lidským embryem. - více zde
Postihy pro hackery
Možnost trestně stíhat lidi, kteří se nelegálně nabourají do počítačových systémů.
Sexuální obtěžování
Rozšíření sexuálních deliktů o sexuální obtěžování nebo nabízení prostituce v blízkosti škol. Dosud policie tyto činy trestala jako omezování osobní svobody nebo znásilnění.
Řízení auta s alkoholem v krvi
Až na rok za mříže budou moci soudci poslat toho, kdo řídí své auto pod vlivem alkoholu. Týká se to i případů, při nichž opilec za volantem nezpůsobí dopravní nehodu. Opatření má donutit české řidiče, aby přestali jezdit s alkoholem v krvi.
Omezení možnosti využívat skrytou kameru
Až pět let bude hrozit tomu, kdo si jednání s někým dalším nahraje na skrytou kameru nebo jiné skryté zařízení. Autoři zákona tvrdí, že novinka není určená proti novinářům, kteří se skrytou kamerou pracují, ale proti těm, kteří se následně snaží nahrávkou vydělat peníze.