Jiří Guth-Jarkovský

Jiří Guth-Jarkovský | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Pravnuk Gutha-Jarkovského chce do politiky. Chce do ní vnést slušnost

  • 17
Na pradědečka Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského si nepamatuje. Na dědečka už ano. Byl ve schwarzenberských službách a dělal na Orlíku administrátora. Lídr jihočeské kandidátky Strany zelených Jiří Guth-Jarkovský se rozhodl, že do politiky vnese ideu, ve které žil jeho prapředek. Čest a slušnost.

"Rozhodně nechci využívat slavného jména při volbách. Mám ho prostě v občance, celé se objevuje jen při slavnostních příležitostech. Už bylo napsané i na kandidátce do Sněmovny, ale to jsem byl hodně dole a moc lidí si toho ani nevšimlo," tvrdí dvaačtyřicetiletý ekolog a otec dvou dětí žijící v malém jihočeském městečku Borovany. Dnes je poradcem na ministerstvu životního prostředí.

Mluví klidně a srozumitelně a dává si pozor, aby neskákal do řeči. Prostě Guth-Jarkovský. Propagátor slušného chování, vychování a pravidel etikety Guth-Jarkovský starší, by se při tom při pohledu na dnešní politickou scénu a stav společnosti asi hodně divil.

"Upřímně řečeno, slušné chování chybí i ve Sněmovně, ale na to by dnes jeden Guth-Jarkovský nestačil," glosuje jeho pravnuk.

Podle něj byl pradědeček zklamaný úpadkem morálky už po vzniku první republiky. Po promoci na Karlově univerzitě vychovával děti ve šlechtických rodinách.

"Nebyl republikán, spíš demokrat a vyžíval se v aristokratické ctnosti. Vůči protivníkovi prosazoval čestnou diskusi. Říkal, že utkat se s ním je možné bez pokrytectví a rovně. Pak je kontakt příjemnější. I rozdílné názory můžeme předkládat slušně a ne vulgárně," vzpomíná na vyprávění svého dědečka Guth-Jarkovský.

Podle Gutha Jarkovského jsou dnes mezi politiky vášně, které pak přejímají všechny strany. Přestože se někteří poslanci občas převléknou do skautských krojů, jako o nedávném svátku svatého Jiří.

"Jako zelení takové potyčky nepěstujeme, i když se náznaky vyskytují i u nás, hlavně v občanských iniciativách, které mají liberální kořeny," míní.

To, že jeho pradědeček učil etiketu na Pražském hradě v prvních letech prezidentování T. G. Masaryka, vymyslel Řád bílého lva, spoluzakládal Český olympijský výbor a překládal knížky Karla Maye, už tolik jeho pravnuka nevzrušuje.

Je na svého předka ale samozřejmě hrdý, jako všichni potomci slavných. A hodně se snaží z jeho díla poučit, i když už je dávno jiná doba. O jeho původu přitom vědí hlavně jeho kolegové z místní organizace Strany zelených.

V Borovanech je zajímavá i tím, že se zde sešlo hned několik osobností. Poradce ministra životního prostředí a šéf republikové rady Dalibor Stráský. Předseda ekologické organizace Calla Eduard Sequens a další zelení v Borovanech založili buňku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video