Majitele papoušků žako čekají přísná pravidla (ilustrační foto) | foto: Městská policie Hradec Králové

Pro chov papoušků žako se zpřísní pravidla, lidé je musí nahlásit úřadům

  • 143
Na obchod a chov velmi oblíbených papoušků žako se začnou od února 2017 vztahovat přísná kritéria. Všichni žakové budou muset být označeni pevným nesnímatelným kroužkem se speciálním kódem nebo mikročipem. Jejich majitelé je budou muset přihlásit u krajského úřadu nebo na pražském magistrátu a doložit, odkud je získali. Papoušky žako také nebude moci volně prodávat.

Papoušci žako budou v Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) přeřazeni začátkem roku z druhé do nejpřísnější první přílohy, do které patří ohrožené druhy zvířat. Podle České inspekce životního prostředí se předpokládá, že nová povinnost bude platná od začátku února.

Na změny pro chovatele upozornil provozovatel odborného serveru Ararauna.cz Jan Potůček. Podle jeho odhadu je v Česku 15 až 17 tisíc papoušků žako. Podle Potůčka se návštěvě krajského úřadu nebo pražského magistrátu po Novém roce nevyhne žádný majitel papouška žako.

„Registrace budou spuštěny začátkem února 2017 vydáním nového nařízení v Úředním věstníku Evropské unie,“ sdělila serveru vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jindřiška Jelínková. „Chovatelé budou mít třicet dní na to, aby požádali krajský úřad nebo pražský magistrát o vydání registračního listu,“ dodala.

Za porušení hrozí vysoké pokuty i zabavení ptáka

Komu se nepodaří dodržet lhůtu 30 dní, vystaví se riziku postihu od České inspekce životního prostředí. Ta může ve správním řízení uložit až půlmilionovou pokutu a papouška zabavit.

Nejpřísnějšího postihu se mohou obávat ti chovatelé, kteří zakoupili žaka odchyceného ve volné přírodě a nemohou se prokázat vývozním povolením ze země původu a povolením dovozu do Česka. „Takové papoušky budeme rovnou zabavovat,“ řekla serveru vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí Pavla Říhová.

Podle Potůčka bude třeba zaregistrovat všechny dospělé ptáky. Ministerstvo životního prostředí připustí výjimky pouze u malých mláďat odchovávaných pod rodiči, u kterých bude nutné vyřídit registraci do tří měsíců věku.

„Ti vlastníci, kteří mají na exemplář registrační list z doby, kdy se tento druh registroval (do konce roku 2009), musí ve výše uvedené lhůtě rovněž znovu přihlásit exemplář k registraci,“ uvádí ministerstvo životního prostředí. Pokud však bude starý registrační list obsahovat údaje, které jsou stále aktuální, úřad nebude vydávat nový registrační list a potvrdí platnost toho starého.

Omezí se i obchod s papoušky

Přísnými pravidly se bude řídit i obchod s papoušky žako. Stejně jako další exempláře z první přílohy CITES je nebude možné volně prodávat. Prodejce si bude muset vyžádat povolení od krajského úřadu, takzvanou výjimku ze zákazu obchodní činnosti. Pokud však žadatel nedoloží legální původ rodičů papouška, kterého chce prodat, výjimku nezíská, nebo ji úřady omezí na jedinou povolenou transakci za život exota.

Papoušci žako patří mezi nejoblíbenější papoušky. Sice nejsou pestří, ale v napodobování lidského hlasu a různých zvuků nemají konkurenty. Jeden z pražských žaků třeba loni zaujal parodování vulgárního citátu prezidenta Miloše Zemana (více o papouškovi žako parodujícím Zemana čtěte zde). Cena papoušků žako se dlouhodobě drží kolem 13 000 korun.

Předmětem ochrany CITES je v současnosti více než pět tisíc druhů zvířat a kolem 29 tisíc druhů rostlin. Podle stupně ohrožení své existence v přírodě jsou rozděleny do tří kategorií. V první jsou druhy přímo ohrožené vyhynutím, ve druhé jsou druhy, jejichž situace v přírodě není kritická, ale mohly by být ohroženy v případě neregulovaného mezinárodního obchodu. Ve třetí jsou druhy ohrožené na území určitého státu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video