Praktici: Březen bude improvizace, naočkovat zvládneme jen část seniorů

  • 85
Praktičtí lékaři v úterý na tiskové konferenci upozornili, že v současné době nemají dostatek vakcín na očkování seniorů. Problémem je i očkovací materiál. Podle lékařů bude tedy březen ještě o improvizaci.

Registrační systém k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi starší 70 let byl spuštěn v pondělí před jednou hodinou ranní. Od spuštění se podle dat Chytré karantény registrovalo na 100 tisíc lidí. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. Nově mohou od pondělí hlásit k očkování své pacienty i praktičtí lékaři. Ti v úterý dopoledne na tiskové konferenci přiblížili současný stav v ordinacích během očkování.

Předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka v úterý na tiskové konferenci upozornil, že v současné době není dostatek vakcín pro praktické lékaře. „Vakcíny praktickým lékařům bude dovážet distributor. Původní plán byl, že očkování praktickými lékaři pojede mimo systém. Vakcíny AstraZeneca nejsou určeny jenom praktickým lékařům,“ uvedl lékař. 

Podle něj bude březen ještě o improvizaci. „Ukázalo se, že systém ISIN zatím nekomunikuje s našimi systémy. Dnes by mělo dojít k nápravě,“ doplnil Šonka. Podle něj by měly od dubna přicházet další vakcíny, které by byly určeny přímo pro praktické lékaře.

Pokud se registrujete vy či vaši blízcí k očkování, čemu dáváte přednost?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 9. března 2021. Anketa je uzavřena.

„V březnu zvládneme naočkovat jen část seniorů. Je to kvůli nedostatku vakcín i očkovacího materiálu,“ upozornil Šonka s tím, že senioři, kteří chtějí být očkováni u praktických lékařů se mají registrovat u nich nikoliv v systému. 

Přednostní očkování se bude týkat i onkologických pacientů

Praktický lékař Cyril Mucha uvedl, že vakcína AstraZeneca má vysokou účinnost. „Ve chvíli, kdy lidé byli tři týdny po očkování, tak v kontrolní skupině nebyl ani jeden hospitalizovaných,“ řekl Mucha a poukázal na situaci ve Velké Británii, kde počet hospitalizovaných strmě klesá. 

Dorazil další lék pro 20 tisíc pacientů. Ne každý je z Ivermektinu nadšený

Praktičtí lékaři mohou podle lékaře Šonky registrovat i pacienty mladší sedmdesáti let. Přednostní očkování se bude týkat například onkologických pacientů. Šonka také upozornil, že praktici nyní bojují s nedostatkem materiálu na očkování či administrativou. 

„Zavolá nám pacient a řekne, že ho hygiena vytrasovala a chce po nás neschopenku. My si to nemáme, jak ověřit. K tomu za vyplnění neschopenky nemáme od státu vůbec nic. Děláme to v podstatě zadarmo,“ upozornil Šonka. 

Současně praktický lékař narazil na nový lék Ivermektin, který do Česka dorazil v úterý. „Praktičtí lékaři ho budou vybraným pacientům podávat jako experimentální lék,“ podotkl Šonka. Lék Ivermektin zatím není v České republice registrovaný. Premiér Andrej Babiš však už dříve uvedl, že na těchto lécích nebude šetřit. Stejně tak se rozhodlo i Slovensko, kde je lék k dostání v lékárnách na lékařský předpis.

Praktičtí lékaři se také shodli na tom, že bude zřejmě nutné se proti covidu očkovat každý rok. Stejně jako tomu je s běžnou chřipkou.

Systém distribuce by podle Šonky měl vypadat tak, že lékaři není možné dodat méně než sto dávek. „První dávky by měli dostat lékaři, kteří mají nejvíce přihlášených pacientů. Komplikací je, jak jsem popsal, že nemůžeme plynule do systému přihlašovat pacienty,“ upozornil.

Přitom počet vážných případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl včera nového maxima za celou dobu epidemie, a to 1568. Hospitalizovaných bylo celkem 7717, což je nejvíce od začátku listopadu. Potvrzených případů nákazy v pondělí přibylo 12 150, o 748 více než před týdnem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video