Hygienici odhadují, že problémy s průjmem a zvracením má desetina Pražanů. Ilustrační foto

Hygienici odhadují, že problémy s průjmem a zvracením má desetina Pražanů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Prahu zasáhla epidemie střevní chřipky, průjmy trápí sto tisíc lidí

  • 193
Prahu zasáhla epidemie střevní chřipky virového původu. Nemoc spojená s průjmy a zvracením je velmi nakažlivá. Hygienici odhadují, že silné žaludeční a střevní problémy má 10 až 15 procent Pražanů. Inkubační doba nemoci je 48 hodin, příznaky se projeví do dvou dnů po kontaktu s virem.

"Virová gastroenteritida je teď hodně rozšířená. Jsou zasažené podniky, domovy důchodců i některá zdravotnická zařízení. Přesné počty nemocných však neznáme," říká hlavní pražská epidemioložka Zdeňka Jágrová.

Není divu, že není přehled o nemocných, protože ten, kdo běhá na WC jako o závod, sotva bude mít chuť riskovat cestu k lékaři. Podle hrubého odhadu epidemioložky může mít střevní chřipku virového původu zhruba 10 až 15 procent obyvatel Prahy. Tedy nejméně sto tisíc Pražanů tráví nejvíc času na toaletě.

FAKTA

Co je gastroenteritida?
Jde o akutní zánět žaludku
a tenkého střeva. Vzniká buď toxickým podrážděním, nebo jde o infekci. Ta může být dvojího typu: virová nebo bakteriální.

Střevní chřipka, která nyní řádí v Praze, je virového původu.

Nejohroženější skupinou mezi nemocnými jsou kojenci a batolata.
Nejzávažnější komplikací při střevní chřipce je dehydratace organismu v důsledku průjmů a zvracení. Proto lékaři důrazně doporučují podávat nemocným hlavně dostatek tekutin.

Na zmírnění průjmů se osvědčilo pít odvary z rýže a mrkve.

"Bylo to hrozné! Běhala jsem na záchod a nevěděla, co dřív," popisuje nedávné trápení pětačtyřicetiletá Marie z Prahy 10. Teploty neměla, a sotva se jí po několika dnech trochu ulevilo, vydala se na rodinnou návštěvu. Neprozřetelně. "Druhý den to měli úplně všichni!" popisuje žena rychlé šíření infekce.

Epidemioložka Jágrová potvrzuje, že viry střevní chřipky přetrvávají v ovzduší velmi dlouho. Není proto radno chodit navštěvovat i zdánlivě vyléčeného člověka. Inkubační doba je 48 hodin, obtíže by se tedy projevily do dvou dnů po návštěvě.

"Jsem úplně přečajovanej a nic nesním"

Střevní chřipku vyvolávají nejčastěji rotaviry, v Česku bývá jejich výskyt v posledních letech nejčastější v březnu až dubnu. Pro toto onemocnění je příznačné, že průjmy i zvracení mají prudký a rychlý průběh a obtíže zpravidla odezní do dvou dnů. Ale jsou velmi úporné.
Léčba střevní chřipky virového typu vlastně neexistuje.

Proti virům by neúčinkovala antibiotika a průjmy by nezadržel ani endiaron. Lékaři doporučují hlavně zajistit přísun tekutin, aby se zabránilo dehydrataci organismu. Zpočátku je dobré pít jen černý neslazený čaj. Ale protože pacienti současně zvracejí, radí lékaři pít jen po velmi malých doušcích.

"Už několik dní jsem nic nejedl. Sotva sním jen malé sousto, hned to vyzvracím. Proto jenom piju a piju, jsem úplně přečajovanej," popisoval nečekané obtíže Marek z Prahy 5 v době, kdy ještě netušil, že za to může agresivní střevní chřipka.

Dodržovat přísun tekutin je při průjmech nanejvýš důležité zejména u dětí. Komplikace pak mohou nastat kvůli nedostatku vody v organismu především u batolat a kojenců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video