Prahu navštívil čečenský ministr zahraničí

- Návštěvu minstra zahraničních věcí Čečenska Iljase Achmadova, která se konala za přísných bezpečnostních opatření, naprosto ignorovala česká státní správa. Achmadov přijal pozvaní humanitární organizace Člověk v tísni při České televizi, aby vysvětlil postoj čečenské stany ke konfliktu na Kavkaze. Ministerstvo zahraničních věcí však nechce být s návštěvou Iljase Achmadova spojováno: "Pražská návštěva pana Achmadova je plně v režii Nadace Člověk v tísni při České televizi a jde absolutně mimo ministerstvo zahraničních věci,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Jan Pospíšil.

Čečenského ministra při pobytu v Praze přijal pouze řadový úředník ministerstva zahraničí, aby zjistil co nejpřesnější informace o situaci v Čečensku a o postojích jeho představitelů. Totéž se stalo při nedávné Achmadovově návštěvě Francie.

"Jsme velmi kritičtí k ruské vojenské operaci, která způsobuje spoustu obětí na civilních životech. Kritizujeme ji ve zcela stejném duchu jako EU," řekl Kavan novinářům. "Současně vnímáme Čečensko jako integrální součást Ruské federace a jsme proti všem formám terorismu." Připomněl, že Čečensko není uznaný stát a podle toho jsou vnímáni jeho představitelé. Česká republika je tedy podle Kavana v postoji vůči válce v Čečensku zcela v harmonii s EU a jakékoli úvahy o zbabělosti vlády či ministerstva zahraničí nejsou než hlubokým nedorozuměním.

Dodneška zemřelo jen v Čečensku na tři tisíce civilistů a další desetitisíce žijí v emigraci," uvedl při setkání s novináři ministr zahraničí Čečenska Iljas Achmadov. Tím, co Rusko u nás dělá, chce dosáhnout jen zničení Čečenska," dodal. Na dotazy, jestli si nemyslí, že Rusko podniklo nový útok proti Čečensku jen poté, co islámští bojovníci vedení Chatabem a Basájevem podniky svůj útok na Dagestán, Achmadov odpověděl:

Situace v Dagestánu je jen drobnou epizodou v řetězci všech akcí, které proti Čečensku podniká Rusko. Po skončení jedné války v roce 1996 je vidět, že mírová smlouva s Ruskem byla podepsána jen proto, aby Rusové získali čtyři roky na přípravu dalších akcí."

Na poznámku, kde země, jako je Čečensko, které je v současné době odříznuto od zásob ropy na svém území, bere peníze na válku s Ruskem, se Achmadov nepřímo vyhnul: U nás má každý voják jen jednu zbraň a několik granátů, nemáme rakety Scat jako Rusové, naše náklady jsou proto mnohem menší," dodal.

Česká politická scéna se k návštěvě čečenského ministra zahraničí staví vesměs zdrženlivě. Kavanovo ministerstvo již minulý týden vyhlásilo, že celá návštěva je jen věcí Nadace Člověk v tísni a stát s ní nemá nic společného. Achmadov na to, že se ním nechce nikdo z českého ministerstva zahraničních věcí setkat řekl, že tyto důvody chápe: "Jan Kavan je jen státní zaměstnanec a jako takový tlumočí jen určitá stanoviska. Je to koneckonců můj kolega, a tak jej chápu," uvedl Achmadov. "Na druhou stranu se mi líbí váš prezident Václav Havel, který vždy řekne narovinu, co si myslí," dodal.

Na stanovisko českého ministerstva zahraničních věcí reagovalo několik pravicových politiků, zejména z Unie svobody, kteří požadovali po vládě aby zvýšila diplomatický tlak na vládu Ruské federace, kvůli porušování lidských práv v Čečensku.

Ministr zahraničí Čečenska Iljas Achmadov při návštěvé Prahy.

Ministr zahraničí Čečenska Iljas Achmadov na tiskové konferenci ve Svobodné Evropě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video