ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zdvojnásobil se počet pracujících nad 65 let, spíše mezi vysokoškoláky

  • 67
V České republice přibývá lidí nad 65 let, kteří stále dochází do zaměstnání. Počet pracujících lidí v důchodovém věku se za poslední desetiletí tedy téměř zdvojnásobil. Autoři analýzy uvádějí, že za růstem počtu je stárnutí společnosti i odsouvání věkové hranice pro nástup do penze.

Předloni chodilo do práce celkem 148 300 žen a mužů po pětašedesátce, tedy o 72 700 víc než v roce 2010. Vyplývá to z analýzy Senioři v ČR v datech, kterou v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). 

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Podle analýzy v roce 2010 pracovalo 260 300 lidí nad 60 let. Předloni jich bylo 458 800. Nejvíc lidí po šedesátce za poslední desetiletí chodilo do práce v roce 2018 na vrcholu konjunktury, a to 466 600. Autoři uvádějí, že za růstem počtu je stárnutí společnosti i odsouvání věkové hranice pro nástup do penze. Důchodový věk se každý rok zvyšuje o pár měsíců. U mužů dosahuje téměř 64 let, u žen je nižší podle počtu dětí. 

Ve 30. letech se penzijní věková hranice dostane na 65 let, kde by se měla podle zákona zmrazit. Rostou nejen počty pracovníků nad 60 let, ale i po pětašedesátce. Do práce předloni chodilo 148 300 lidí nad 65 let, před desetiletím zhruba polovina. „Tento trend se projevuje jak ve skupině mužů, tak i žen,“ uvádí analýza.

Pětašedesátiletí a starší lidé tvořili 2,8 procenta zaměstnaných. V roce 2010 to bylo 1,5 procenta. Ve věku od 60 do 64 let pak bylo před deseti lety 3,8 zaměstnaných, předloni 5,9 procenta. Z lidí nad 65 let se základním vzděláním pracoval zhruba každý pětačtyřicátý. Mezi maturanty v seniorském věku to byl přibližně každý třináctý a mezi vysokoškoláky téměř každý pátý. Mnoho starších pracovníků zůstalo v administrativě, vědě, kultuře, školství, ale i ve zdravotní a sociální péči. Starší lidé s nižším vzděláním pak často byli v zemědělství a lesnictví.

Vláda Petra Fialy za ODS má v plánu práci lidí v důchodovém věku podpořit. Česká společnost stárne, lidé nad 65 let tvoří podle analýzy už pětinu obyvatel republiky. Za poslední desetiletí jejich počet vzrostl o půl milionu na 2,1 milionu.

Předčasných důchodů přibývá. Kdy se dřívější odchod do penze vyplatí?

„Přes zhoršené úmrtnostní podmínky v roce 2020 počet seniorů ve věku 65 a více let dále rostl a zvýšil se i jejich podíl v populaci. Senioři tvořili již více než pětinu obyvatelstva České republiky,“ uvádí Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ.

V programovém prohlášení uvádí, že jim odpracované roky víc zohlední. Navýšení důchodu za takzvané přesluhování by tak mělo být vyšší než dnes. Kabinet slibuje také snížení zdanění a odvodů u částečných úvazků. Mezinárodní instituce doporučují Česku věk pro nástup do penze nezmrazovat a postupně dál odsouvat podle prodlužování života, aby byl důchodový systém udržitelný i pro budoucí generace penzistů a penzistek. Fialův kabinet se ve svém vládním programu o penzijním věku nezmiňuje. Podle stanovených pravidel ho bude posuzovat v roce 2024.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video