(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Povinná školka pro pětileté? Chybí informace, burcují vládu organizace

  • 7
Když ministerstvo školství zavedlo povinný ročník předškolní docházky pro pětileté děti, mělo by ho také řádně podporovat. Takový vzkaz nyní vyslaly dvě organizace, které zkoumaly dopady povinné docházky u téměř stovky školek. Zjistily, že víc než polovina z nich považuje agendu související se zaváděním povinné docházky za náročnou.

Od loňského září platí, že všechny pětileté děti musí povinně chodit do školky. Organizace Člověk v tísni a Agentura pro sociální začleňování při Úřadu vlády zjišťovaly v 96 školkách, jak se s novým nařízením vypořádaly.

Mezi největší změny podle průzkumu patří povinnost omlouvání absencí a dodržování doby povinné docházky. „Školkám přibyla povinnost nastavit pravidla pro omlouvání absencí. Dostaly sice rámcové instrukce, jak s omlouváním nakládat, ale je to v režii každé školky, každá si pravidla svým školním řádem upravuje trochu jinak,“ řekla iDNES.cz Marta Miklušáková z Agentury pro sociální začleňování.

„Byli jsme svědky toho, že některé bez problému omlouvají několik týdnů, pokud absenci podepíší rodiče, jiné vyžadují lékařské potvrzení, když dítě chybí tři po sobě jdoucí dny,“ dodala Miklušáková.

Jako velký problém se ukázala neinformovanost rodičů, ale i měst a mateřských škol. Ty třeba neví, na koho se obrátit v případě dětí, které se nedostaví k zápisu a nedaří se je dohledat

„Pokud se dítě nedostaví k zápisu, školky často neví, jak dále postupovat. Chybí metodické vedení, které by jejich postup sjednotilo, zejména tam, kde je třeba meziresortní spolupráce. Školky by uvítaly, kdyby jim v tomto  ministerstvo školství vyšlo vstříc,“ upozorňuje agentura.

Školky musí navíc podle Miklušákové zajistit místo pro děti ze spádových oblastí, a držet jim místo i v případě, že se nedostaví k zápisu. „Pokud se děti nebo jejich rodiny nedaří dohledat, bojí se školky místo nabídnout dalším zájemcům, kteří třeba nejsou ze spádové oblasti.“

Podle organizací by mělo ministerstvo poskytnout větší metodickou podporu při zavádění povinné docházky – zajistit lepší informovanost rodičů, poskytnout jasnější instrukce k procesu dohledávání dětí i jasnější pokyny, co se týče povinné doby docházky a způsobu omlouvání absencí.

Školky musí omluvenou absenci akceptovat

„O zavedení povinného předškolního vzdělávání byly informovány všechny krajské úřady na pravidelných poradách s řediteli školských odborů, přičemž byly vyzvány k předání informace na obce prostřednictvím Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. Ministerstvo informovalo veřejnost také na webu, prostřednictvím médií i přes odbory Úřadů práce.

Omlouvání dětí podle Balážové stanovuje školní řád, přičemž ředitelé mohou po rodičích požadovat doložení důvodu nepřítomnosti dítěte. „Školní řád by měl rovněž upravovat časovou lhůtu pro oznámení začátku nenadálé nepřítomnosti, včetně způsobu oznamování,“ vysvětlila Balážová.

Za omluvenou absenci dítěte v povinném předškolním vzdělávání nejsou žádné pokuty, ředitel školy proto musí omluvu přijmout. 

Individuální vzdělávání školku nenahradilo

Organizace se zabývaly také tím, zda rodiče využili možnosti individuálního vzdělávání. „Z celkového počtu čtyř tisíc dětí využilo institutu individuálního vzdělávání 58. Když už bylo povinné vzdělávání zavedeno, tak by mělo podpořit děti, které mateřskou školu doposud nenavštěvovaly,“ říká Radka Soukupová z Agentury pro sociální začleňování.

Ministerstvo školství chystá novou metodickou podporu, která má školkám pomoci při ověřování znalostí dětí, které se individuálně vzdělávají.

„Očekávané výstupy nejsou pro dítě závazné a vzhledem ke svému vývoji a zrání jich nemusí na konci předškolního vzdělávání dosáhnout. Mělo by se však k nim přiblížit s ohledem na své individuální předpoklady,“ doplnila Balážová. Je tedy nutné zohlednit individualitu dítěte a školky mohou případně doporučit rodičům, co by měli dělat jinak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video