„Poslední naděje“ armády prošla vládou, Vondra uspěl s Bílou knihou

  15:25aktualizováno  19:17
Armáda má po schůzi vlády jasněji o své podobě v příštích letech. Skončí některé druhy techniky, třeba bitevní vrtulníky a protiletecké rakety. Vojákům naopak zůstanou stíhačky a budou pracovat na lepší součinnosti s NATO. Experti ale varují, že bez navýšení rozpočtu zbude z armády do roku 2020 jen torzo.

Bitevní vrtulníky Mi-24 sovětské výroby nejsou kompatibilní se systémy NATO, armáda se jich v následujících letech zbaví. | foto: AP

Alexandr Vondra má za sebou nezbytný krok (byť pouze jeden z mnoha), který musel učinit, aby mohl být jednou považován za úspěšného ministra obrany.

Takové je hlavní poselství z jednání vlády, která rozebírala měsíce připravovanou knihu změn v armádě. A Vondrovy úmysly posvětila.

Dokument sedm měsíců připravovali vojáci nejrůznějších hodností, civilisté, odborníci, bezpečnostní experti či ekonomové a členové armádních záloh.

"Vláda dnes jednomyslně schválila Bílou knihu obrany. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podíleli, byla to práce sedm měsíců dlouhá," uvedl po jednání vlády ministr obrany Alexandr Vondra.

Kniha podle něj jako zrcadlo pravdivě ukazuje, jak na tom armáda je. Zároveň ale udává směr do budoucna. Dokument si bude moci přečíst každý. "Bílou knihu zveřejníme na webu ministerstva obrany zřejmě už v následujících dnech," slíbil mluvčí Jan Pejšek.

Klíčové změny

Jedenáct novinek, které čekají armádu, aby vůbec přežila

Konkrétní představy, jak se ozbrojené síly mají změnit, už jsou známé delší dobu. Například že se zmenší rozloha i počet vojenských újezdů (o rušení újezdu Brdy čtěte zde), že se změní kritizovaný systém zakázek na novou techniku nebo že armáda přijde o bitevní vrtulníky a protiletecké rakety.

Jenže to klíčové je, aby Vondra vůbec pro své kroky měl podporu vlády, což znamená nejen vzetí 168stránkového dokumentu na vědomí, ale jeho aktivní obhajobu a prosazování. Jak moc silnou podporu získal, to se teprve uvidí.

Dosavadní reformní materiály armády širší zastání postrádaly buď od samého začátku, nebo spadly pod stůl se změnou vlády. Ani teď to nebude úplně jednoduché. Opozici například vadí, že Česko nejdříve řeší směřování armády, přičemž dosud nemá novelizovanou Bezpečnostní strategii ČR.

Změny v technice

ZŮSTANE:

  • nadzvukové a podzvukové letectvo
  • radiolokátory s přímou vazbou na protivzdušnou obranu NATO
  • tankový prapor, ale jen do konce životnosti tanků; jeho smysl bude ještě posouzen
  • schopnost přípravy území pro přijetí spojeneckých posil v případě ohrožení

SKONČÍ:

  • protiletadlové raketové komplety velkého dosahu
  • bojové vrtulníky Mi-24/35
  • rozvoj mobilních pasivních sledovacích systémů
  • bojová vozidla pěchoty BVP-2 (o modernizaci BVP-1 dosud není rozhodnuto)
  • Centrum biologické ochrany Těchonín, nebude-li do poloviny roku 2012 nalezeno využití

Obavy a nedůvěru budí i zkušenosti z minulých let, kdy veřejnost z úst politiků a vojáků slýchala, že současné ubírání prostředků je nejzazší a poslední možná mez, načež se za pár let škrtalo dál.

Když nebude víc peněz, zbude z armády do deseti let torzo

Na Bílé knize zní nadějně upřímnost, s níž obranní experti i vojáci kritizovali řadu současných nešvarů.

Přiznávají, že armáda ztrácí konkurenceschopnost na trhu práce, čímž není pro mladé uchazeče o práci atraktivní. Otevřeně popisují plýtvání, k němuž v resortu dosud docházelo. A říkají, že dosažení "plných operačních schopností", které bylo před čtyřmi lety stanoveno na rok 2018, je zcela nereálné.

Stanovili proto tři scénáře vývoje. Pokud bude zachován současný rozpočet ministerstva obrany, zbude podle nich kolem roku 2020 z armády torzo neschopné plnit základní role a funkce. Při navýšení rozpočtu o 5 až 8 procent armáda udrží současné schopnosti. Aby se mohla rozvíjet, potřebuje ještě více peněz.

Pro rok 2011 rozpočet ozbrojeným silám přiřkl 44 miliard korun, což je 1,15 % HDP (respektive 3,7 procenta výdajů státního rozpočtu). Nikdy v minulosti přitom armáda nedostávala méně než 1,3 % HDP či než čtyři procenta výdajů rozpočtu.

Kritizované zakázky má zajistit nový úřad a agentura NATO

Jednou z nejsporněji vnímaných stránek armády a ministerstva obrany je systém nákupů nové techniky. Také ten čekají výrazné změny. Techniku půjde kupovat bez prostředníků - těmi jsou například firmy Omnipol či MPI Group - kteří čelí podezření z předražování zakázek.

Na úrovni ministerstva má nákupy techniky řídit Národní úřad pro vyzbrojování, Vondra také plánuje více používat Agenturu NATO pro údržbu a zásobování (NAMSA). Ta zjednodušeně řečeno sleduje, který členský stát Aliance chce koupit něco pro svou armádu, a pokud existuje zájem o stejný materiál, spojí jej do jedné zakázky (kde je jednotková cena nižší).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájili eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Musíme vést třídní boj a zničit kapitalismus, řekla v Rozstřelu Konečná z KSČM

Lídryně komunistů do eurovoleb Kateřina Konečná v diskusním pořadu iDNES.cz...

KSČM povede do květnových eurovoleb Kateřina Konečná. Ve středečním Rozstřelu řekla, že se považuje za socialistku,...

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz