Poslanci zvolili členy komise, která bude sledovat transplantační centrum

- Poslanecká sněmovna zvolila všech deset členů nově zřízené parlamentní vyšetřovací komise, která se bude zabývat činností transplantačního centra v Ostravě. Každou z pěti politických stran, jež jsou ve sněmovně zastoupeny, budou v komisi reprezentovat dva poslanci.
Komise, kterou sněmovna zřídila minulý týden, má do konce roku potvrdit, nebo vyvrátit spekulace, podle nichž byla v centru v uplynulých letech vážně porušována pravidla pro odběr lidských orgánů.

Členy komise se stali Jiří Hofman a Eva Fischerová za ČSSD, Milan Cabrnoch a Radim Chytka z ODS a lidovci Josef Janeček a Vilém Holáň. Komunisty budou zastupovat Zuzka Rujbrová a Taťána Jirousová a Unii svobody Václav Krása a Zdeněk Kořistka.

O údajných pochybeních v práci transplantačního centra opakovaně hovořil bývalý ředitel ostravské fakultní nemocnice Jaroslav Lux. Odborná komise České lékařské komory, která se případem zabývala, však v žádném z 27 posuzovaných případů nezjistila poškození ani dárce, ani příjemce orgánu. Obvinění na adresu transplantačního centra odmítl i ministr zdravotnictví Ivan David.

Komise ČLK žádné pochybení nezjistila
Komise odborníků České lékařské komory (ČLK) nezjistila při posuzování zdravotnické dokumentace ostravského transplantačního centra v žádném z 27 posuzovaných případů poškození dárce ani příjemce orgánu. Rovněž ani v jednom případě komise nezpochybnila podle mluvčího komory Pavla Kubíčka diagnózu smrti mozku.

Komise, svolaná prezidentem lékařské komory Davidem Rathem, posuzovala zdravotnickou dokumentaci 27 zemřelých z roku 1998, které jí poskytlo vedení Fakultní nemocnice Ostrava. Ve 26 případech vedení nemocnice vyslovilo podezření na závažné nedostatky.

Podle Kubíčka komise konstatovala v osmi případech formální nedostatky ve zdravotnické dokumentaci a v pěti nedodržení směrnice ministerstva zdravotnictví. Těch se podle komise dopustili pracovníci anesteziologicko-resuscitační kliniky a radiodiagnostické kliniky ostravské Fakultní nemocnice.

Komise se dále shodla na tom, že metodika stanovení smrti mozku, definovaná v 70. letech, je již překonaná a Česká republika spolu se Slovenskem jsou jedinými zeměmi, které k prokázání smrti mozku vyžadují opakování vyšetření.

Komise při České lékařské komoře, která se sešla v pondělí a své jednání ukončila v pozdních nočních hodinách, zasedala už podruhé. Na prvním zasedání dospěla k závěru, že v ostravském centru sice nebyly dodrženy všechny předpisy, ale ani nebyl poškozen žádný pacient.

Komisi k ostravské kauze ustavila rovněž Poslanecká sněmovna. Pokud neprokáže do konce roku obvinění vznesená poslanci Josefem Janečkem (KDU-ČSL) a Radimem Chytkou (ODS), podá na oba poslance ministr zdravotnictví Ivan David trestní oznámení.

Dosud zjištěné nedostatky byly podle už dříve zveřejněného stanoviska výboru České transplantologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně pouze formálního rázu, šlo o chyby v dokumentaci, nikoli porušení zákona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video