Poslanci ve Sněmovně. Ilustrační snímek

Poslanci ve Sněmovně. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Poslanci zdrželi v práci desítky lidí, sněmovní restaurace ale zavřely

  • 235
Spolu s řečnícími poslanci v noci ve Sněmovně musela zůstat i zhruba čtvrtina jejích pracovníků. Poslanci totiž potřebují nepřetržitý servis, aby vůbec mohli jednat. K jejich smůle ale na noc zavřely parlamentní restaurace. Hladoví a žízniví politici zůstali odkázaní na automaty.

"Je potřeba zajistit, aby fungovalo hlasovací zařízení, služby v sále, které mají na starosti přihlášky do diskuse, stenografové, zázemí pro osvětlení, větrání, topení. Fungovat musí tiskové středisko, zabezpečení budov, recepce i servis přes telefonní a počítačovou síť," vyjmenoval mluvčí Sněmovny Roman Žamboch.

Suma sumárum odhaduje, že noční směnu spolu s poslanci odsloužilo 60 až 80 zaměstnanců Sněmovny. Celkem pro ni pracuje zhruba 300 lidí.

Většina vyjmenovaných služeb musí během jednání poslanců fungovat stále. Výjimkou je několik restaurací ve Sněmovně. "Stravovací zařízení zavřela zhruba o půlnoci, pak už měli poslanci k dispozici jen automaty," popsal Žamboch. Parlamentní jídelny alespoň servírovaly teplá jídla až do "zavíračky".

Sněmovní dění

Podle Žambocha zaměstnanci Sněmovny v případě jednání pracují běžně déle, než je osmiapůlhodinová pracovní doba.

"Každý, kdo tady pracuje, na to musí být připraven," upozornil. Pamatuje, že se už několikrát končilo až nad ránem.

Sám Žamboch měl ve středu dopoledne za sebou odsloužených 24 hodin. Fyzickou únavu si ale příliš nepřipouštěl.

"Podívejte se na pány Gazdíka nebo Bártu, ti tady taky byli celou noc a jsou svěží. Nebo paní předsedkyně a místopředsedkyně, to jsou ženy a ty také jednání vydržely," obdivuje práci politiků.

Kromě příplatků za práci v noci mají zaměstnanci nárok na náhradní volno. To čerpají v době, kdy poslanci nejednají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video