Poslanci rozhodnou, co dělat se psy

P r a h a - V parlamentu se tento týden bude rozhodovat, zda jsou někteří psi člověku nebezpeční od přírody, nebo zda je takovými učiní až výchova jejich majitele. V emotivní diskusi o návrhu zákona o chovu psů kynologové proklínají zejména jeho předkladatele: Michaelu Šojdrovou (KDU-ČSL) a Zdeňka Kořistku (US). Ti jsou přesvědčeni, že by návrh měl dostat šanci alespoň v takzvaném prvním čtení, aby poslanci mohli říci, co se jim na návrhu líbí či nelíbí. Mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíra Tichá tvrdí, že návrh je nesmyslný už tím, že se vztahuje jen na pětinu psů s průkazem původu.

V celé republice však žije asi milion psů, z nichž většina jsou kříženci či psi bez rodokmenu. "Návrh také nesmyslně hovoří o nebezpečných plemenech. My naopak tvrdíme, že není nebezpečných psů. Ano, jsou psi se špatným chováním. A chovají se tak proto, že je jejich majitelé nezvládají. Postihujme tedy je, což i nynější zákony umožňují," navrhuje Tichá.

Nesmyslné požadavky vystihuje podle mluvčí ustanovení, z něhož vyplývá, že každý pes, který napadne jiné zvíře, má být považován za nebezpečného. "Znamená to snad, že když můj pes zakousne myš, je nebezpečný?" ptá se Tichá.

Výhrady vůči zákonu mají i někteří poslanci. "Je špatně připraven, budeme hlasovat pro jeho zamítnutí," řekl předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Zdeněk Škromach. Také zástupci Občanské demokratické strany už dali najevo, že se zachovají stejně. "Definitivní rozhodnutí o návrhu zákona o chovu psů padne až zítra, zatím ale převládají názory vesměs záporné," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Zákon v nynější podobě nepodpoří zřejmě ani Čtyřkoalice. "Motiv je dobrý, ale provedení je varující," soudí lidovec Cyril Svoboda.

"Ve sněmovně by měly zaznít jak naše, tak i názory druhé strany, abychom si mohli udělat obrázek, v jaké podobě by ten zákon vyhovoval," dodal jeho navrhovatel Kořistka. On i  poslankyně Šojdrová jsou připraveni k ústupkům.

"Máme připraveno několik variant," řekl. Mohlo by se tedy podle poslance změnit například ustanovení, že každý pes, který není dál než dvě stě metrů od budov, musí být na vodítku a mít náhubek.

"Zatím musí mít náhubek a být připoutána k vodítku i čivava, kterou můžete zašlápnout," namítá mluvčí kynologické unie Tichá.

Kořistka má připravený pozměňovací návrh, podle něhož by to platilo jen pro veřejná prostranství.

"Mimo ně bude pes moci pobíhat bez vodítka, to platí pro všechny. Nebezpečný pes může mimo veřejné prostranství pobíhat také volně, ale s náhubkem a pod dozorem majitele." Kořistka již poslancům rozeslal dvoustránkový dopis, v němž vysvětluje, proč se návrh se Šojdrovou rozhodli předložit. Argumentuje i tím, že za prvních devět měsíců loňského roku napadl pes člověka více než sedmnácttisíckrát.

"Ještě nikdy jsem nezažil takovou diskusi dva měsíce před tím, než byl zákon vůbec projednáván ve sněmovně. Je dobře, že to leží na stole, je vidět, že jsme ťali do živého," řekl.

Protestní petici Jeden metr odpůrců návrhu zákona o chovu psů podepsalo bezmála 55 tisíc lidí. Tvůrcům zákona většinou vytýkají, že chtějí postihovat psy, a ne jejich majitele.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video