Pořadatel olomouckých vánočních trhů přikázal prodejcům zdražit punč

  11:11aktualizováno  11:11
Nejprodávanější sortiment olomouckých vánočních trhů, oblíbený punč, letos podraží. V žádném stánku na Horním ani Dolním náměstí nebude za méně než třicet korun. Prodejce k tomu přinutil pořadatel, společnost Kulturní Olomouc. Všichni se museli ve smlouvě zavázat, že tuto minimální cenu populárního nápoje dodrží.

Hrníčky na punč z loňských olomouckých vánočních trhů. Nápoj, která na náměstí láká zástupy lidí, ale bude letos dražší, pořadatel totiž nařídil prodejcům minimální cenu třicet korun. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zatímco vloni ale byla nejběžnější cena punče 25 korun, letos budou muset všichni platit nejméně o pětikorunu více kvůli nařízení minimální ceny. Oslovený právník v tom vidí nekalé obchodní praktiky, pořadatelé trhů jsou ale opačného názoru.

"Cokoli napíšete, si obhájíme," ubezpečoval redaktora MF DNES člen představenstva pořádající Kulturní Olomouce Pavel Spálený, který existenci "třicetikorunové" podmínky pro prodej punče v centru Olomouce potvrdil.

"Nemáme s tím problém, dbáme tímto na jeho kvalitu," argumentuje Spálený. "Vytváříme kartelovou dohodu, určitě ten limit nepojímáme jako omezení konkurenčního boje," dodává.

Stánkař: Jsou to praktiky jako za socialismu

Spálený také zdůrazňuje, že za nižší cenu by stejně nikdo punč na vánočních trzích kvůli všeobecnému zdražování surovin nabízet ani nemohl. Na dotaz, zda by tak Kulturní Olomouc odmítla podepsat smlouvu se stánkařem, který by byl ochoten prodávat například za vloni obvyklých pětadvacet korun, nedokázal člen vedení této společnosti odpovědět.

"Možná by ji dostal,možné ne. Tohle se nestalo, je to tak teorie a my tady děláme praktickou věc. Snažíme se vybírat prodejce, kteří tady jsou již několik let. Máme dokonce převis zájemců," odvětil Spálený.

Minimálně jednoho stánkaře však konkrétní podmínky smlouvy od nápadu pronajmout si v Olomouci stánek odradily. "Je to přece hodně nestandardní, aby mi někdo, komu platím za jeho pronájem, ještě navíc určoval, za kolik mám prodávat svůj sortiment," poznamenal prodejce, který si ovšem nepřál být jmenován.

"To jsou praktiky, které spíše než kapitalismus připomínají o něco dřívější období. Cena je přece důležitou součástí boje o zákazníka," dodal.

Smlouvou danou minimální cenu alkoholického punče pak potvrdila i další provozovatelka stánku. "Jen dětský budeme prodávat za 25 korun," doplnila. I ona trvala na anonymitě.

Podle právníka jde o případ pro antimonopolní úřad

Pražský advokát Jan Fuchs označil postup organizátora trhů za případ, který by rozhodně zajímal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Jistě by bylo potřeba vše prověřit, ale vaše informace ukazují na to, že zde mohlo dojít k nekalým obchodním praktikám, takzvané dohodě o ceně," popsal Fuchs.

Otázku, zda by Kulturní Olomouc pustila do centra prodejce punče, který by byl ochoten jít i pod cenu, než jakou sama určila, nedokázal zodpovědět ani mluvčí trhů Pavel Vysloužil.

"Nevím, jestli se dá během krátkého telefonického rozhovoru celá šíře této problematiky popsat a vysvětlit," řekl Vysloužil. Zdůraznil, že Kulturní Olomouc je obecně prospěšná společnost, která všechen zisk použije jen na zvelebení trhů.

"Třicet korun za punč je minimum, prodejci si mohou nad touto hranicí stanovit jakoukoli cenu. Jde o běžnou praxi, například vloni stály některé druhy čtyřicet pět korun. Nikdo nikoho nenutí, aby se k nám do konkurzu na stánek hlásil. Následná smlouva je poté akt mezi dvěma subjekty uzavřený o svobodné vůli," tvrdí.

Spálený pak doplnil, že se Kulturní Olomouc nikdy netajila tím, že stánky v centru předvánoční Olomouce vydělávají velké peníze. "Pronájem těch nejdražších stojí 250 tisíc. Podmínky jsme nastavili úplně standardně a všichni prodejci je akceptovali. Kdyby na tom nevydělali, tak do toho vůbec nejdou. Konzultovali jsme vše s právníkem a vše je v pořádku."

Co říkáte na stanovení povinné minimální ceny punče na olomouckých vánočních trzích na třicet korun?

celkem hlasů: 3730

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. prosince 2011. Anketa je uzavřena.

Nelíbí se mi to 3519
Souhlasím s tím 124
Nemám jasný názor 87

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Negry na tebe! Okamurovi příznivci na webu útočí na redaktorku rozhlasu

Předseda SPD Tomio Okamura při tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. (15....

Vulgární komentáře napsali uživatelé Facebooku pod příspěvek Tomia Okamury, v němž se ve středu pustil do redaktorky...

Najdete na iDNES.cz