Vláda nepodpoří návrh Pirátů na zrušení pokut pro opilé vodáky

  • 380
Vláda nepodpoří návrh Pirátů na zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu. Chce ale předložit novelu, která bude s jistou mírou tolerance počítat. Podle Pirátů je postih neúčinný, podle ministerských stanovisek ale plavba v podnapilosti může ohrozit jak bezpečnost popíjejících vodáků, tak jiných lidí.

„Jsme stabilně proti tomu, aby se na vodě a kdekoli při dopravě pilo. Tam, kde prorazíme nulovou toleranci pro alkohol v dopravě, tak je to špatně. Ukázalo se, že vodáci dělají na vodě problém,“ komentoval návrh před jednáním Ťok.

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) poté na tiskové konferenci doplnil, že kabinet připraví vlastní novelu zákona, která umožní konzumaci alkoholu v rozumné míře pro vodáky, cyklisty nebo lyžaře. „Chápeme, že tito lidé mají chuť na pivo v rozumné míře. Proto chceme předložit novelu,“ uvedl.

Pod návrh na zrušení pokut se podepsala padesátka poslanců ze všech frakcí vyjma ČSSD. „Dle odhadů až 80 procent vodáků na vodě požívá alkohol, ačkoli v současné době platí za takový přestupek pokuta až 100 tisíc korun. Je vidět, že tato represivní politika je zcela neefektivní,“ uvedl poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.

Podle ministerstva vnitra by bylo možné uvažovat nejvýše o zmírnění dosavadní úpravy v podobě snížení pokuty nebo omezení platnosti na vybrané vodní cesty. Ministerstvo zdravotnictví označilo argumentaci maximální pokutou za zavádějící, neboť spodní hranici sankce zákon neurčuje a skutečná pokuta může být podstatně nižší nebo místo ní může být uloženo napomenutí.

Změna zákona by podle autorů měla pouze dekriminalizovat, nikoli plně legalizovat „pití alkoholu na vodě“. V platnosti by zůstalo ustanovení, které policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu nebo jeho potrestání za ohrožování ostatních. 

Mají být vodáci za jízdu pod vlivem alkoholu pokutováni?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. května 2018. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 2333
Ano
Ano 687

Podobná situace se řeší i u cyklistů

Novela ruší sankci za plavbu pod vlivem jen pro kapitány a členy posádky malých plavidel, která nepodléhají zápisu do plavebního rejstříku a nemají vlastní strojní pohon. Na řidiče vodních skútrů nebo posádky motorových člunů se tedy zrušení přestupku nevztahuje.

Navrhovanou právní úpravou nebude podle Bartoně dotčena odpovědnost posádky lodí za způsobenou škodu či újmu na zdraví, případně další odpovědnosti stanovené v jiných předpisech.

Poslanec má za to, že novela by mohla být přijata tak, aby mohla platit už o letošní vodácké sezoně. S ohledem na lhůty pro schvalování zákonů je to ale nepravděpodobné.

Podobnou novelu, která by měla umožnit cyklistům jízdu po vypití dvou piv nebo skleničky vína, navrhli znovu senátoři. Obdobný předloňský návrh senátorů Sněmovna v předvolebním složení nestihla projednat za rok.

Armádní zakázky probere Bezpečnostní rada

Premiér v demisi Andrej Babiš po jednání vlády také uvedl, že chce probrat pochybnosti kolem armádních zakázek na schůzce předsednictva Bezpečnostní rady státu 4. června. 

Reagoval tak na zjištění ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO), která řekla, že v souvislosti s armádní zakázkou na mobilní radary za několik miliard korun inspekce ministerstva obrany zjistila „extrémně závažné nálezy“. Ministryně se proto obrátila na Vojenskou policii. Kontaktovala ji i v souvislosti s dalšími zakázkami ministerstva obrany z minulosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video