Zdravotní pojišťovna dostala pokutu 1,8 milionu za nákup pojištěnců

  12:39aktualizováno  14:47
Antimonopolní úřad pokutoval Vojenskou zdravotní pojišťovnu. Za dva roky totiž vydala za nákup pojištěnců 140 milionů a utracené peníze rozložila do pěti zakázek, které přidělila bez výběrového řízení. Pokuta ve výši 1,8 milionu zatím není pravomocná.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Zadavatel měl na základě počtu nově získaných pojištěnců z předchozích let předpokládat, že hodnota zakázky překročí dva miliony korun ročně a měl ji tedy zadat v některém ze zákonem stanovených druhů zadávacího řízení," uvádí v tiskové zprávě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Antimonopolní úřad proto uložil Vojenské zdravotní pojišťovně pokutu. Ta je zatím nepravomocná, pojišťovna si proti rozhodnutí může podat rozklad.

To nejspíš také udělá, protože v písemném prohlášení uvedla, že rozhodnutí antimonopolního úřadu odmítá. "VoZP ČR je přesvědčena, že správní řízení ÚOHS bylo realizováno v rozporu jak s procesním, tak i hmotným právem. Bohužel se opírá o mylnou skutečnost, že VoZP ČR je subjekt přímo ovládaný státem, a tedy veřejným zadavatelem," napsal mluvčí Vojenské zdravotní pojišťovny Richard Medek.

Takový argument ÚOHS předem odmítl. "Veřejným zadavatelem jsou podle zákona takové právnické osoby, které byly založeny či zřízeny za účelem uspokojování potřeb veřejného zájmu a nemají průmyslovou či obchodní povahu, a jsou financovány převážně státem či jiným veřejným zadavatelem nebo jsou státem ovládány. Provádění veřejného zdravotního pojištění lze přitom zcela jistě považovat za uspokojování potřeb veřejného zájmu," uvádí tisková zpráva.

Pokuta podle ÚOHS padla proto, že pojišťovna za dva roky u externích dodavatelů objednala nákup pojištěnců. Šlo o pět zakázek, celkem v hodnotě 140 milionů. Podle úřadu si pojišťovna služby objednala u jedné právnické osoby, další pak byly osoby fyzické.

Peníze šly mimo jiné člověku, který v té době měl trvalé bydliště na úřadu Městské části Praha 2. Upozornilo na to ministerstvo zdravotnictví. Aktuálně.cz pak poukázalo na to, že šlo o 130 milionů pro obchodníka Pavla Vondrušku.

Policie se k vyšetřování vrátila. Po zásahu žalobkyně

Na antimonopolní úřad, ministerstvo financí a státní zastupitelství se loni v květnu obrátilo ministerstvo zdravotnictví. Stalo se tak po kontrole, kterou na úřadě provedli jeho pracovníci. Ministerstvo tehdy také podalo na pojišťovnu trestní oznámení s tím, že "mohlo docházet k vyplácení značného množství prostředků (v řádu desítek milionu korun) za neobvyklých okolností" (více o kroku ministerstva čtěte zde).

Policie věc prověřovala, případ ale odložila. "Kriminalisté případ 31. prosince 2013 odložili (neznámý pachatel se měl dopustit blíže nespecifikovaného trestného činu), neboť ve věci se nejedná o trestný čin a nelze věc vyřídit jinak," uvedla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Věc ale museli kriminalisté začít znovu prověřovat. Uložila jim to žalobkyně. "Státní zástupkyně se s tímto postupem neztotožnila a uložila policii, aby věc dále prověřovala," upozornila Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. Policisté nyní vyšetřování doplňují o další skutečnosti. "Zároveň ve věci probíhá dohled Městského státního zastupitelství v Praze," dodala Zenklová.

Současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nedávno na pojišťovny apeloval, aby s utrácením peněz za přetahování pojištěnců přestali. "Chci Vás upozornit na to, že v době, kdy české zdravotnictví zápasí s nedostatkem finančních prostředků, považuji vynakládání financí na akvizice (tj. nábor pojištěnců) za nepřijatelné a nepřípustné," napsal ministr na přelomu května a března ředitelům zdravotních pojišťoven.

iDNES.cz následně zmapoval několik případů, které poukazovaly na to, kde miliony od pojišťoven končily.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

O eObčanky je zájem. Za necelý rok jich úřady vydaly přes milion

Ilustrační snímek

Ministerstvo vnitra vydalo od loňského července 1,1 milionu občanských průkazů s čipem, takzvancýh eObčanek. Třetina...

Poslanci navrhli vyznamenat generála Pavla, protestovali Klaus i Foldyna

Armádní generál Petr Pavel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Prezident Miloš Zeman by měl podle Sněmovny vyznamenat propůjčením Řádu Bílého lva generála Petra Pavla, bývalého...

Podezřelý ze znásilnění dívky u Terezína neúspěšně žádal o azyl v Německu

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Najdete na iDNES.cz