Domy v ghettu v ostravském Přednádraží

Domy v ghettu v ostravském Přednádraží | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Majitel domů v ostravském ghettu dostal pokutu, že lidi nevystěhoval

  • 848
Ostravský soud udělil pokutu majiteli domů v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Podnikatel Oldřich Roztočil totiž podle něj nerespektoval rozhodnutí úřadů, že má obyvatele ghetta vystěhovat. Ve zdevastovaných domech tak stále zůstává více než sto lidí. Roztočil se hodlá proti pokutě odvolat.

Majitel domů musí za nerespektování rozhodnutí stavebního úřadu zaplatit 30 tisíc korun, rozhodl soud.

Majiteli domů hrozila pokuta až 100 tisíc korun. "Zohlednili jsme, že porušení povinnosti trvá krátkou dobu, a také fakt, že ho řešíme poprvé. Budeme-li rozhodovat o pokutě opakovaně, bude jistě vyšší," řekl mluvčí Okresního soudu v Ostravě Alexandr Dadam.

Majitel domů, které jsou podle stavebního úřadu nebezpečné, a proto neobyvatelné, se přesto chce proti rozsudku odvolat. "Odvolám se, protože si neumím představit, jak bych tady ty lidi v domech zazdíval zaživa. Podle mě je v současnosti rozhodnutí z mé strany neproveditelné," řekl MF DNES Roztočil.

"Nejsem si absolutně vědom, jakým způsobem jsem to (vystěhování) měl provést..., když tam byli lidé, kteří zcela veřejně prohlašovali, že to opustí jen přes svoji mrtvolu a budou se bránit," dodal majitel domů pro ČTK.

Majitel domů podle svých slov lidi vyzýval, aby objekty opustili, a poté byl připraven domy zabezpečit. Roztočil je přesvědčený, že více dělat nemohl.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz žádal soud současně také o to, aby nařídil exekuční vystěhování domů. O tom ale ve středu soudce nerozhodoval. "Dostali jsme dva požadavky v jednom a rozhodli jsme pouze o jednom, tedy o pokutě. Druhý jsme vyloučili k samostatnému projednání. Vyzveme však ještě městský obvod, aby své podání doplnil," uvedl Dadam.

Mluvčí soudu ale naznačil, že soudce se nebude zabývat přímo vystěhováním jednotlivých lidí, kteří v domech stále zůstávají. "Řízení je vedeno pouze proti společnosti Domy Přednádraží," řekl Dadam.

V ghettu dál zůstává více než stovka lidí...

V ghettu zatím i přes pokyn úřadů k vystěhování zůstává včetně dětí více než stovka lidí. "Jsme rádi, že nás zatím nikdo nebude vystěhovávat násilím, protože tu chceme zůstat a snažíme se dát alespoň několik domů dohromady tak, aby byly obyvatelné," řekl jeden z dlouholetých obyvatel domů Jan Bandy.

"Samozřejmě ale víme, že rozhodování soudu se jen odložilo, takže stále žijeme v nejistotě a nevím, co bude dál," dodal.

Roztočil připomněl, že stále zůstává nevyřešený základní problém - a to je nefunkční veřejná kanalizace, která podle dostupných informací patří městu, i když primátor to odmítá.

Romský aktivista Kumar Vishwanathan město kritizuje za jeho nevstřícný přístup. "Tváří se, jako by se ho to netýkalo," zlobí se.

... bez vody i kanalizace

Obyvatelé ghetta nyní žijí bez tekoucí vody a funkční kanalizace. Vodárny odpojily dodávky vody do Přednádraží téměř před měsícem kvůli dluhům. Od té doby obyvatelům vozila vodu cisterna, kterou platil zpočátku Roztočil, pak občanské sdružení Vzájemné soužití i různí lidé.

Podnikatel už dříve řekl, že za vodu nezaplatil, protože mu obyvatelé domů přestali platit nájemné.

Stavební úřad nařídil lidem, aby se vystěhovali kvůli špatnému stavu domů. Bydlení v nich je podle úředníků životu nebezpečné. Okolo 140 lidí se vystěhovat odmítlo, bydlení na ubytovně je pro ně příliš drahé.

Stavební úřad také nařídil majiteli domů, aby jednu z budov, jejíž stav je nebezpečný okolí, do 15 dnů zboural (o příkazu k demolici čtěte zde). Roztočil čeká na oponentní znalecký posudek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video