Na pohřeb dorazilo několik set lidí, odhadla na místě reportérka iDNES.cz. Uctít vojákovu památku přišlo mnoho vojenských veteránů s vlčím mákem na klopě, ministr obrany a náčelník generálního štábu Petr Pavel, prezidentskou kancelář zastupoval protokolář Jindřich Forejt.
Fotogalerie |
Šéf armády uvedl, že Schams se zotavil ze zranění, které by většina lidí nepřežila. „Osud mu ale dal ránu,“ uvedl s poukazem na těžkou nemoc, kterou lékaři vojákovi diagnostikovali loni v květnu. Schams zemřel na rakovinu 7. ledna (více čtěte zde).
„Je to příklad neuvěřitelné vůle, odhodlání splnit absolutně do důsledku svoji povinnost. Byl to voják, který byl nesmírně náročný sám k sobě,“ řekl novinářům po skončení obřadu Stropnický. Schamse 8. května povýší na štábního praporčíka.
Na počet zesnulého vojáka přeletěly nad strašnickým krematoriem dva gripeny a dva bojové vrtulníky Mi-24. Při obřadu zpěvák Daniel Landa zazpíval například píseň Karla Kryla Morituri te salutant. Po vojenských salvách uzavřela pietní akt hymna. „Odpočívej v pokoji, děkujeme Regi,“ zakončil svou řeč bývalý vojenský kaplan Petr Svoboda.
Schams byl těžce zraněn v březnu 2008 po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Společně s dalšími vojáky doprovázel dánské humanitární pracovníky. Útok nepřežili dva Dánové, čtyři Afghánci a velitel ochranného týmu Milan Štěrba.
Bojovník s nezdolnou vůlíProfil Jiřího Schamse |
Český voják utrpěl řadu zranění, střepina ho zasáhla i do hlavy, zůstal dva měsíce v kómatu. Ze zranění se dokázal částečně uzdravit, zůstal ale závislý na pomoci ostatních.
I přes svůj handicap se stal iniciátorem nadace Regi Base, která se snaží zraněným veteránům pomáhat. Díky nadačnímu fondu bylo zakoupeno několik přístrojů, které pomáhají těžce zraněným veteránům při rehabilitaci. V současné době nadace staví ve Svémyslicích u Prahy první specializované privátní centrum komplexní péče pro válečné veterány.