Bez elektřiny je stále 4 500 domácností, stav nouze trvá v šesti krajích

  • 16
Během úterý se podařilo odstranit další poruchy na vedeních a připojit tak další odběratele zpět k distribuční soustavě. Na distribučním území společnosti ČEZ zůstává po 18. hodině bez elektřiny asi 4 500 odběratelů, na distribučním území společnosti E.ON už jsou to jen desítky odběratelů.

„Aktuálně je bez elektřiny na 4500 odběrných míst. Bez napětí je 160 distribučních trafostanic a dispečink ČEZ Distribuce eviduje na 50 poruch na vedení vysokého napětí. na vedení vysokého napětí,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová po šesté hodině večer. „Ve večerních hodinách předpokládáme další rušení kalamitního stavu, který dosud v šesti krajích trvá,“ upřesnila Holingerová.

„Na odstranění následků vichřice stále usilovně pracuje tisíc pracovníků poruchových čet, dispečerů i operátorů call centra,“ sdělila mluvčí.

Fotogalerie

Ačkoliv se podle ní daří domácnosti připojovat, práce jdou pomalu. V důsledku dešťů a sněžení je terén velmi podmáčený a je problém se s těžkou technikou k poruchám dostat.

„Předpokládáme, že v odstraňování poruch na vedení nízkého napětí budeme pokračovat i během zítřka. Mělo by se jednat již jen o rekreační osady, chaty či jednotlivé domy,“ dodala mluvčí.

Na obnovení přísunu energie svým odběratelům pracuje také společnost E.ON (elektřinu distribuuje v Jihočeském kraji, Jihomoravském kraji, Zlínském kraji a části Kraje Vysočina). Podle mluvčího Vladimíra Váchy zbývají poslední desítky domácností. „Jedná se především o okresy Jindřichův Hradec a Český Krumlov za Jihočeský kraj a Žďár nad Sázavou za kraj Vysočina,“ uvedl.

Práce stále intenzivně probíhají, dodávky elektřiny u všech odběratelů by měly být podle Váchy obnoveny do 20. hodiny.

Víkendová vichřice má čtvrtou oběť. Na Benešovsku spadl strom na houbaře

V pondělí ve 21 hodin byl odvolán kalamitní stav v Plzeňském a Královehradeckém kraji. V dalších šesti krajích - Karlovarském, Libereckém, Pardubickém, Středočeském, Ústeckém a kraji Vysočina - dosud trvá.

Omezený provoz na železnici

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí v úseku Jihlava-Dobronín je kvůli vypnutému trakčnímu vedení provoz možný pouze pomocí motorových lokomotiv. Pro vlaky dálkové dopravy je zavedena náhradní autobusová doprava.

Na trati mezi Kolínem a Havlíčkovým Brodem v úseku Golčův Jeníkov - Světlá nad Sázavou stále jezdí vlaky jen po jedné koleji. V průběhu dne byl provoz obnoven mezi Českými Budějovicemi a rakouským Gmündem.

Společnost RegioJet vyplatila cestujícím ze spojů, které byly zpožděny z důvodu nedělní vichřice, kompenzace za zpoždění v souhrnné výši více než 1,2 milionu Kč. Vlakový dopravce vyplácí zákazníkům bez ohledu na to, že se jedná o zpoždění spojů, které nezpůsobil a měl minimální možnost ho ovlivnit.

Vichřice a s ní spojená neprůjezdnost tratí na trasách z Prahy do Ostravy a z Prahy do Bratislavy způsobila zpoždění naprosté většiny vlakových spojů RegioJet, které byly v průběhu nedělního odpoledne a večera na cestě.

Předpokládá se, že v průběhu úterý budou kalamitní stavy postupně odvolávány. Předběžný odhad škod se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Nedělní bouře Herwart si v Česku vyžádala čtyři lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže. V pondělí v liberecké nemocnici zemřel muž, na kterého v Bělé pod Bezdězem v neděli spadl strom. V úterý potvrdila středočeská policie čtvrtou oběť řádění živlu, v neděli na něho v lese na Benešovsku spadl strom. Bez proudu bylo v neděli odpoledne více než půl milionu odběratelů. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích. Hasiči zaznamenali po celé zemi tisíce výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům a strženým střechám. Bouře byla nejničivější větrnou epizodou od orkánu Kyrill v roce 2007. Nejsilnější poryvy větru byly na Luční boudě a dosahovaly rychlosti 182 km/h.