Meteorologové varují před dalšími bouřkami

  7:37aktualizováno  10:49
Hladiny toků po čtvrteční vydatném dešti klesly. Voda zničila chodníky a kanalizaci, škody budou v milionech. Meteorologové zároveň varují před silnými bouřkami, které v pátek zasáhnou tři kraje. Napršet při nich může až 30 milimetrů vody a menší toky to může rozvodnit.

Výstraha metorologů platí pro Plzeňský a Jihočeský kraj a okresy Benešov, Beroun, Příbram a Rakovník ve Středočeském kraji. Je platná od pátečního poledne do 21. hodiny.

Přívalové lijáky způsobily problémy už během čtvrtečního večera. Po vydatném dešti se zvedly hladiny některých vodních toků. V Zaječově na Berounsku dokonce vyhlásili nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Starostka Zaječova Irena Nezbedová ve čtvrtek večer řekla, že se obec připravuje na evakuaci. „Až do půlnoci byli lidé připraveni v úseku, kde ten potok vytéká z Brd z lesa, a oni jsou první na ráně. Tam je takový úzký můstek, tak jsme se báli, aby klády jdoucí z lesa ten most nezacpaly, v tom případě by byli hned vyplavení. Takhle měli vodu u prvního schodu u domu,“ řekla Nezbedová. Zhruba hodinu po půlnoci začala voda opadat, evakuace se proto nakonec neuskutečnila.

Fotogalerie

Jihočeská říčka Smutná dosáhla v pátek dopoledne v obci Rataje na Táborsku druhého povodňového stupně. Výška hladiny tam za posledních 30 hodin stoupla o více než 150 centimetrů. Momentálně dosahuje hladina Smutné v Ratajích 214 centimetrů, což je těsně nad hranicí druhého stupně povodňové aktivity.

V noci však hladina většiny toků dosáhla vrcholu a v pátek ráno už na řadě míst začala klesat. „Na Příbramsku jsou ještě vyšší hladiny, ale klesají. Za posledních 24 hodin spadlo na Příbramsku něco přes 83 milimetrů srážek, v okolí jsou úhrny kolem 50 milimetrů,“ řekl iDNES.cz Jan Doležal z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvíce srážek padalo v jihozápadní polovině republiky. „Nějaké bouřky se aktuálně vyskytují i na jihu Moravy, výstraha dál platí, očekávají se silné bouřky i dnes. Úhrny mohou dosahovat kolem 30 milimetrů, k večeru by měly slábnout,“ dodal Doležal s odkazem na výstrahu, která varuje před silnými bouřkami ve Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Ústeckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

Podle mluvčího plzeňských hasičů Petra Poncara bylo v kraji celkem 37 výjezdů, z toho 36 ve čtvrtek. Nejsilněji byly zasaženy obce Kotovice, Hradec, Hoříkovice a Týnec na jihu Plzně.

„Z celkového počtu událostí spojených s deštěm připadá na čerpání vody 19 výjezdů, a dalších 13 na technické pomoci, jako je zprůchodňování vtokových vpustí nebo odstraňování bahna z komunikací a veřejných prostorů. Čtyřikrát také vyjely jednotky k monitorování stavu toků ve svém hasebním obvodu. Nejčastěji vyjížděly jednotky na Rokycansku, Plzni jihu a pomyslné třetí místo má Plzeň sever,“ řekl.

Kvůli silnému dešti v Plzeňském kraji stále nejezdí vlaky mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku na trati do Německa. Ve čtvrtek se tam doprava zastavila kvůli podmáčeným kolejím, provoz by měl být obnoven v pátek.

Po vydatných srážkách jsou v kraji na třech místech první povodňové stupně na Rokycansku na řece Klabavě a na Holoubkovském potoce. Oba vodní toky reagují na množství vody, které spadlo v Brdech.

V Karlovarském kraji jsou po deštích stále uzavřeny některé zaplavené silnice. Dodávky elektřiny se podařilo na většině míst obnovit.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Třetí stupeň povodňové aktivity byl hlášen zejména z Příbramska. Červený potok v Hořovicích má první stupeň a klesá, Litavka v Berouně je ještě na druhém stupni, ale kolem páté hodiny ranní začala klesat, předpokládá se, že během dopoledne klesne na první stupeň.

„Za posledních 30 hodin spadlo v Příbrami na každý metr čtvereční asi 120 litrů vody. Škod je hodně, ale nejsou žádná ohrožení na životech. Voda vytopila sklepy, zaplavila zahrady, v Příbrami to odnesl Nový rybník, kde jsou vyplavené čerstvě zaseté plochy a podobně. Na sčítání škod je ještě brzo, konkrétní čísla budeme vědět zítra, pozítří,“ uvedl pro iDNES.cz starosta Příbrami Jindřich Vařeka.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Zuzana nebyla sama doma. Na pražské Kampě hráli pro novou hlavu Slovenska

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na koncertě nazvaném Zuzana není sama...

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na své první zahraniční cestě přijela do Prahy. Na Pražském hradě se setkala s...

Ovčáčkův twitterový účet je zahlcený fotografiemi zvířat a recepty

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se fotí s příznivci Miloše Zemana....

Twitterový účet hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka začali ve středu odpoledne zahlcovat humorné příspěvky. Lidé tam sdílí...

Kvůli hádkám politiků žijí obyvatelé Jihlavy už rok v rozkopané ulici

Jako v někdejším pohraničním pásmu si připadají už téměř rok obyvatelé ulice...

Jako v někdejším pohraničním pásmu si připadají už téměř rok obyvatelé ulice Jiřího z Poděbrad v Jihlavě. Na všech...

Najdete na iDNES.cz