Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Deváťáky čekají on-line srovnávací testy, ovlivní přijetí na střední školu

  • 4
Plošné srovnávací testy pro žáky devátých tříd, na kterých pracuje ministerstvo školství, budou rozhodovat o přijetí na střední školu. Testy čekají i páťáky. Na podzim si stovka škol projekt vyzkouší, v roce 2013 by se měl spustit naostro.

"Testování nechystáme kvůli nějakému žebříčku, nebude to boj mezi školami. Má přinést zpětnou vazbu o jejich kvalitě, informovat, jaké je na školách klima a jak se daří zlepšovat výsledky u znevýhodněných žáků," uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Plošné testování dětí v 5. a 9. třídách by mělo odstartovat v roce 2013. Žáci pátých tříd budou testováni v češtině, matematice a angličtině, deváťáci budou prověřeni i z dalších předmětů. "Výsledek testu ovlivní jejich přijetí na střední školu. Počítáme s tím, že to bude ukotvené v legislativě," řekl náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Učitelé mají do 17. února čas na komentáře ke vzorovým úlohám, které ministerstvo zveřejnilo na metodickém portálu Rámcového vzdělávacího programu. "Od 17. ledna diskusní fórum zaznamenalo necelých 12 tisíc individuálních návštěv a přes 400 příspěvků," řekl Jaroslav Faltýn z Výzkumného ústavu pedagogického.

Pedagogové podle něj komentují podobu a strukturu testu, i srozumitelnost a náročnost úloh. Zatím prý reagují spíše vstřícně, obavy mají z technické proveditelnosti projektu. Dobešův úřad zapracuje připomínky do testů do podzimní generálky.

Projekt má rozpočet zatížit méně než státní maturity

Ministerstvo do dvou měsíců vypíše velké výběrové řízení na firmu, která projekt zajistí právě po technické stránce. Dobeš nechtěl uvést odhadovanou cenu, ale má být "výrazně nižší" než za státní maturity, které podle Dobeše stát vyjdou na 240 milionů ročně.

Plošným testováním podobným státním maturitám chce ministerstvo zastavit propad znalostí českých žáků a sjednotit úroveň jednotlivých škol. Před časem zveřejněné mezinárodní srovnání PISA totiž ukázalo, že čeští školáci se zhoršili nejvíc ze všech sledovaných zemí. Děti mají problém hlavně s porozuměním textu a použitím naučených znalostí. 

Cílem ministerstva je také v příštích letech vytvořit databázi s mnoha tisíci úlohami z různých předmětů. "Časem by do ní měli přispívat i sami učitelé a systém bude kvůli procvičování přístupný i žákům z domova," uvedl ministr. Úloh bude podle něj tolik, že nehrozí, že by se je děti všechny naučili.  

Žáci budou v testech zaškrtávat správné možnosti i odpovídat vlastními slovy v otevřených úlohách. "Standardy vycházejí ze základních vzdělávacích programů a minima, co by žáci měli umět," podotkla ředitelka odboru všeobecného vzdělávání na ministerstvu školství Jiřina Tichá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video