S padlým vojákem se vrátili i Bred a Doky. Oba psi musí opět do výcviku

  12:46aktualizováno  12:46
S rotným Tomášem Procházkou, který zemřel po útoku vojáka na základně Šindánd v Afghánistánu, se ve středu vrátili armádním speciálem také psi Bred a Doky. Společně od září sloužili na základně v afghánské provincii Herát. Oba psi jsou majetkem armády, po tragédii tak dostanou nového psovoda.

Tříletý německý ovčák Bred a dvouletý belgický ovčák Doky se vrátili do vlasti společně se svým psovodem. Nyní jsou podle Magdaleny Dvořákové z Generálního štábu Armády ČR už v centru v Chotyni.

„Oba psi musí také do karantény, která trvá 28 dní. Jde o standardní proces. Pak musí oba znovu do výcviku a dostanou nového psovoda,“ vysvětluje Dvořáková dobu následujících dnů a týdnů. 

Fotogalerie

Oba psi už za sebou prohlídku mají a podle náčelníka Centra vojenské kynologie - Chotyně, podplukovníka Andreje Vítka, dopadla dobře. 

„Jsou pod dozorem veterináře a nenašel žádná zranění. Jestli jsou vystresovaní nebo něco podobného je otázka na lékařského odborníka, kterým já nejsem. Na první pohled jsem si ničeho nevšiml, ale psi jsou a budou pod dohledem,“ popisuje náčelník centra. 

Oba ovčáky teď čeká rozdílná cesta. Potřebují nové vedení, neznamená to ale, že budou i nadále spolu. „Nejsou na sebe vázaní, nejsou jako sourozenci. Může se stát, že je dostane jeden psovod, jako tomu bylo doteď, není to ale jisté. Záleží na několika faktorech, rozkazech nebo jak jim půjde výcvik. Každý z nich má jiný a každý má svá specifika. Také si s novým psovodem nemusí oba sednout. Těch možností je momentálně několik a bude chvíli trvat, než se zase vrátí do služby,“ vyjmenovává Vítek. 

Tříletý Bred je v armádě už dva roky, o rok mladší belgický ovčák Doky o rok méně. Mise v Afghánistánu byla u obou jejich premiérou. Náčelník výcvikového centra Andrej Vítek nám popsal, jak jejich život u armády vypadá.

Psi sloužící v armádě

  • Současné počty psů v Armádě ČR se nyní pohybují od dvou do tří stovek. Záleží na zdravotním stavu, celkové kondici, chování nebo stáří psa. 
  • Před zařazením do výcviku se psi hodnotí přísným měřítkem.  Každého vykupovaného jedince v rámci výběrového řízení zkouší armáda v 10 kritériích. Pod drobnohledem je povaha psa, reakce, poslušnost, a další.

„Vykupujeme psy od jednoho do tří let. Musí splnit potřebná kritéria, jdou do výcviku a pak se přidělí psovodovi. Ve většině případů jsou spolu celou psí kariéru. Můžou ale nastat nenadálé události, například zdravotní důvody jednoho či druhého, na které musíme reagovat. V tu chvíli jsme schopni psa přidělit jinému psovodovi. Není to běžné, neděláme to standardně, ale je to možné,“ popisuje náčelník Centra vojenské kynologie - Chotyně, podplukovník Andrej Vítek. 

„Jakmile se pes dostane k novému psovodovi, probíhá proces socializace, budování vztahu mezi sebou. Aby si na sebe navykli, důvěřovali si. Musí si na na sebe zvyknout oba dva, ani jeden není stroj,“ vysvětluje části výcviku Vítek. 

Psi jsou profesionálové, ne domácí mazlíčci

Armádní psi během svojí kariéry můžou zažít několik misí nebo ani jednu. „Záleží na tom, kde jsou zrovna potřeba,“ říká náčelník výcvikového centra. Slouží v zahraničí, doma nebo třeba u ministerstva obrany. 

Nejsou to ale univerzálové. „Výcvik rozdělujeme na dvě skupiny. První se zaměřuje na cvičení strážních a hlídkových psů. Druhá skupina se zaměřuje na výcvik psů pro speciální pachové práce, to znamená vyhledávání zbraní, drog a výbušnin,“ vysvětluje Vítek. 

„Nefunguje to tak, že jeden pes umí všechno. Pes z jednoho výcviku neovládá to samé, co pes z druhého výcviku. Jsou to specialisté a profesionálové,“ dokresluje měsíce a léta služebních psů Vítek.

Rotný Tomáš Procházka byl vášnivým kynologem a pro armádu vycvičil několik desítek psů. Padlý voják byl povýšen in memoriam do hodnosti štábního praporčíka. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Demonstrace jsou proti výsledku svobodných voleb, vláda vydrží, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny

Lidé, kteří demonstrují proti premiéru Andreji Babišovi, podle prezidenta Miloše Zemana demonstrují proti výsledku...

Ředitel Horské služby Hadáček končí k poslednímu červnu ve funkci

Horská služba a zdravotníci zasahovali u zraněného horolezce v Hnědých skalách...

Ředitel Horské služby ČR František Hadáček skončí k poslednímu červnu ve funkci. Podal výpověď, řekl ČTK, své...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz