Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Arogantní řidiči zabírají vozíčkářům parkovací místa. Nejdou téměř potrestat

  15:24aktualizováno  15:24
České asociace paraplegiků upozornila, že narůstá také počet případů, kdy řidiči zneužívají parkovací průkazy vydané pro paraplegiky. Upozornila také, že neexistuje žádná databáze průkazů a jejich platnost musí strážníci ověřovat na městských úřadech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle průzkumu, který asociace provedla mezi zdravotně postiženými lidmi, se skoro všichni setkali s případem, že na vyhrazených parkovacích místech stáli řidiči bez jakéhokoli povolení. Další se neostýchají ani používat již neplatné nebo falešné průkazy. O tom je přesvědčeno 91 procent dotázaných vozíčkářů. 

Řidiči zneužívají také průkazy svých rodinných příslušníků, které však nikam nevezou. „Kdykoli přijedu na parkoviště, na více jak polovině míst pro invalidy stojí zdraví lidé s průkazem rodičů či prarodičů. Městská policie ani státní police to neřeší,“ stěžuje si jeden z respondentů. 

Dráhy na vozíčkáře příliš nehledí. Není jim přístupných 80 procent stanic

Mnohým vozíčkářům vadí, že policie proti zneužívání nedokáže dostatečně razantně zasáhnout. Problémy s parkováním má podle asociace 71 procent respondentů.

„Partner je na vozíku, ixkrát denně řešíme auta parkující na vyhrazených místech bez průkazu, karty se falšují a zneužívají. Policie to řeší velmi mírně, pokud vůbec,“ objevilo se v dotazníku.

Strážníci zneužívání průkazů potvrzují. Řidiči jsou podle náměstka ředitele Městské policie Praha Ludvíka Klemy vynalézaví v tom, jak například zakrývat dobu platnosti průkazu, i v různých výmluvách, které jsou pro policii obtížně prokazatelné. 

Často třeba tvrdí, že příbuzného právě vysadili. Městská policie se setkala i s průkazem, který byl používán i po úmrtí člověka, kvůli kterému byl vydán. Česko navíc musí uznávat i průkazy vydané v jiných zemích EU, které jsou prakticky neověřitelné. Falšováním se to tedy nejspíš jenom hemží.

Počet takových přestupků navíc meziročně stoupá. „Městská policie eviduje nárůst přestupků spojených s neoprávněným parkováním, a to zhruba o deset procent meziročně,“ uvedl Klema. Za stání na místě vyhrazeném pro invalidy nedostanou řidiči žádné body, hrozí pouze pokuta.

Arogance pachatelů

Vozíčkáři také často naráží na arogantní a sprosté chování lidí, kteří jejich parkovací místa obsazují. „Sama jsem byla několikrát svědkem toho, že řidič na místě pro invalidy bez ostychu vytáhne z přihrádky spolujezdce průkaz, strčí jej za sklo vozidla a rychlým tempem odchází. Jakmile se jako vozíčkářka dožaduji svého práva parkování a konfrontuji se s touto osobou, má velmi pohotové argumenty, bohužel kolikrát arogantní až vulgární, “ uvedla ředitelka CZEPA Alena Jančíková.

Asociace získala loni v prosinci odpovědi do průzkumu od více než 400 držitelů parkovacích průkazů. Z dotazníku také vyplynulo, že většině vozíčkářů by nevadilo, kdyby policie více kontrolovala lidi, kteří tato parkovací místa využívají.

Parkování vozíčkářům komplikuje také nedostatek parkovacích míst před úřady nebo nemocnicemi nebo vyhrazená místa, která nejsou dostatečně široká. Ostatní řidiči také často nerespektují, že od označeného auta vozíčkáře mají parkovat nejméně 1,2 metru daleko.

Vzali mi invalidní důchod, mám nárok na parkovací kartu pro invalidy?

Zhruba 13 procent obyvatel Česka nad 15 let má podle Českého statistického úřadu zdravotní postižení, které je dlouhodobě omezuje v běžném životě. Je to kolem 1,15 milionu lidí. A také zhruba 800 000 z nich má problémy s pohybem. Téměř polovina lidí od 20 do 64 let se zdravotním omezením je v invalidním a desetina ve starobním důchodu. Vozíčkářů je podle odhadů zhruba 12 000 až 15 000.

Na parkovací průkaz pro zdravotně postiženého člověka mají nárok držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P, o jehož přiznání rozhoduje posudkový lékař. Parkovací průkazy nejčastěji vydává sociální odbor městského úřadu nebo magistrátu. Jeho držitel může parkovat na místě vyhrazeném pro vozíčkáře, v některých městech i bezplatně parkovat ve zóně, kde je parkování hrazeno. Nemusí si také pořizovat dálniční známku.

Autor:

  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Přestáváme umět pořádně artikulovat. Do mobilů civí děti i jejich rodiče

Dětí, které zápolí s výslovností, přibývá. Za uplynulých deset let jejich počet vzrostl zhruba čtyřikrát. Podle...

Havlíček povede průmysl i dopravu natrvalo, stojí si za svým Babiš

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček bude řídit resort dopravy až do konce funkčního období současné...

Kottovi se zbavili domu, který kvůli kauze s Rathem mohl propadnout státu

Davidu Rathovi i manželům Kottovým hrozí propadnutí veškerého majetku, což v druhé větvi jejich kauzy nyní požaduje...

Pirát Pikal neprosadil snížení kvóra u eurovoleb na 3 procenta

Pokus Pirátů prosadit snížení hranice nutné pro získání křesla v Evropském parlamentu z 5 na 3 procenta nevyšel. Pro...

Najdete na iDNES.cz