Vzali mi invalidní důchod, mám nárok na parkovací kartu pro invalidy?

aktualizováno 
Parkování, zejména ve velkých městech, není vůbec jednoduché. A co teprve, když máme zdravotní handicap, chodíme o berlích a každý krok navíc je pro nás hotovým utrpením. Kdy můžeme parkovat na místě pro invalidy? Na konkrétní dotaz čtenářky iDNES.cz odpovídá mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsem po operaci páteře, podle lékařů se podařila, já ale stále chodím o berlích a dokonce jsem přišla o invalidní důchod. Nejde mi o peníze, ale jezdím na rehabilitace a k nástupu do auta potřebuji více prostoru, což je možné jen z místa pro invalidy. Vlastně bych jen potřebovala modrou značku, která mi umožní zaparkovat. Mám na ni nárok?
Stupeň invalidity ani invalidní důchod nemají na parkovací průkaz žádný vliv. Nárok na něj mají pouze držitelé průkazu osoby se zdravotním postižením (OZP) typu ZTP či ZTP/P. Parkovací průkazy pak vydává obec s rozšířenou působností, zpravidla sociální odbor.

Kde se o průkaz osoby se zdravotním postižením  žádá a co musím doložit?
Žádost o přiznání průkazu OZP se podává na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu. Žádost je možné také zaslat poštou, případně podat elektronicky – zde je však vyžadován zaručený elektronický podpis. Je nutné doložit aktuální fotografii, která odpovídá formátu podobizny určené na občanský průkaz (rozměr 35 mm x 45mm). Stejně jako při každých úředních jednáních, musí žadatel prokázat svou totožnost občanským průkazem. Zároveň je také možné požádat o takzvaný příspěvek na mobilitu, což je nároková dávka ve výši 550 Kč měsíčně.

Kdo rozhoduje, zda mi bude průkaz vydán? A podle čeho? Musím například absolvovat nějakou lékařskou prohlídku?
V rámci správního řízení ve věci přiznání nároku na průkaz OZP je důležité posouzení zdravotního stavu příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení. O toto posouzení žádá Úřad práce ČR. Okresní správa sociálního zabezpečení vypracuje posudek o zdravotním stavu žadatele. 

Pokud na základě zjištění ze zdravotní dokumentace dojde k závěru, že posuzovaný má takové zdravotní postižení, které zakládá nárok na určitý typ průkazu OZP, zároveň do posudku uvede datum platnosti. Toto datum může být natrvalo, nebo je časově omezené. Na základě posudkového zhodnocení může být poté vydáno rozhodnutí o přiznání či nepřiznání. Pokud je přiznán nárok na určitý typ průkazu OZP a zdravotní stav se zhorší, je možné požádat o změnu nároku. Pak opět bude posouzen zdravotní stav a úřad učiní standardní kroky v rámci správního řízení.

Stanoví zákon lhůtu, do kdy musí být o nároku na průkaz rozhodnuto?
Standardně má správní orgán lhůtu 30ti dnů. Do této lhůty se ale nezapočítává čas, kdy lékařská posudková služba OSSZ posuzuje zdravotní stav. Po tu dobu ÚP ČR správní řízení pozastaví, a teprve poté, co obdrží posudek, dá klientovi možnost seznámit se s podklady před vydáním rozhodnutí.

Mám jako držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P i nějaké další výhody?
Na základě vydání průkazu OZP vzniká jeho držiteli mimo jiné nárok na vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích, přednost při osobním projednávání jeho záležitosti na úřadech, bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem), slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy, parkovací průkaz nebo bezplatnou dopravu vodícího psa. 

Rozsah výhod se liší podle typu průkazu OZP. Přiznávání uvedených benefitů nespadá do kompetence ÚP ČR, vychází z platné legislativy, případně rozhodnutí poskytovatelů dalších benefitů.

Parkovací průkaz pro invalidy

 • Vydává se osobám, kterým byly přiznány mimořádné výhody 2. a 3. stupně (průkaz ZTP, ZTP/P) s výjimkou osob, kterým tyto výhody byly přiznány z důvodu úplné nebo praktické hluchoty.
 • Průkazy vydávají obce s rozšířenou působností, lhůty nejsou stanoveny, výdej probíhá zpravidla na počkání.
 • K žádosti je potřeba doložit občanský průkaz, průkaz mimořádných výhod (ZTP, ZTP/P) a aktuální fotografii 35x45mm.
 • Parkovací průkaz opravňuje jeho držitele k bezplatnému stání na místě pro vozíčkáře, označeném kresleným piktogramem ve většině měst a obcí ČR.
 • Můžete si zřídit vyhrazené stání před domem. Za zřízení, tedy vyznačení piktogramu vozíčkáře na zem a za vodorovnou značku označující toto místo jako vaše, zaplatíte, neplatíte však už poplatek za užití silnice, na které vůz stojí.
 • Smíte vjet do ulice se značkou Zákaz průjezdu s dodatkovou tabulkou „Dopravní obsluze vjezd povolen“.
 • Máte právo stát v zákazu stání po dobu nezbytně nutnou, například k naložení věcí, vaše vozidlo ale nesmí být překážkou na silnici.
 • Můžete vjet do zákazu vjezdu s dodatkovou tabulkou „Dopravní obsluze vjezd povolen“ nebo „Mimo zásobování“.
 • S parkovacím průkazem lze vjet i do pěší zóny.
 • Vozidla, která mají viditelně vystavený parkovací průkaz, nejlépe za předním sklem ze strany od řidiče, nemusejí mít zakoupenu dálniční známku, protože jsou od mýtného plně osvobozena. To však platí pouze na našem území.
 • Parkovací průkaz nemusí být umístěn pouze a stále v jednom vozidle. Osoba zdravotně postižená má právo vzít si ho s sebou do každého auta, ve kterém je přepravována.
 • Průkaz nabývá patřičných výhod, pokud vůz, v němž jedete, patří příslušníkům vaší rodiny anebo osobě vám blízké. Musí být však viditelně vystaven a jeho majitel by u sebe měl mít rovněž platný průkaz ZTP nebo ZTP/P.
 • Jestliže držitel obou průkazů není ve voze právě přepravován, neměl by být ve vozidle ani parkovací průkaz. V takovém případě by parkovací průkaz měl být schovaný (např. v palubní přihrádce), jinak hrozí pokuta až 2000 Kč.

Zdroj: Magistrát města Ostravy

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Hypotéky opět zlevnily, přesto zájem o ně klesá

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují, a to už pátý měsíc. Snižováním sazeb se banky snaží bojovat o každého klienta. Průměrná úroková...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Mám z OSVČ přejít na s.r.o? Co vše brát do úvahy, radí odbornice

Ilustrační snímek

Podnikání s sebou nese řadu povinností. Z daňového, účetního i právního hlediska přitom existují velké rozdíly při...

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

MFČR: Stravenky nerušíme, nabízíme volbu. Máme milion zaměstnanců, kteří nemají ...

MFČR: Stravenky nerušíme, nabízíme volbu. Máme milion zaměstnanců, kteří nemají ...

Kurzy.cz Rozhovor s Alenou Schillerovou, ministryní financí Zdroj: Lidové noviny | 19.8.2019 | Rubrika: Ekonomika | Strana: 13 *...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANALYTIK V NÁKUPU S NJ, AJ A CHUTÍ CESTOVAT

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 43 000 Kč

Najdete na iDNES.cz