O sportu jsem měla chabou znalost, přiznala Kratochvílová v dotační kauze

  • 37
Bývalá náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová v pondělí u soudu vypověděla, že se v kauze sportovních dotací cítí nevinná. U soudu se zpovídá z manipulací s dotacemi na sport. Skutky popsané v obžalobě se podle ní buď nestaly, nebo nejsou trestnými činy. Popřela ovlivňování od tehdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR a svého milence Miroslava Pelty. Exnáměstkyně nicméně přiznala, že její nástup do funkce náměstkyně nebyl správný.

Obžaloba tvrdí, že bývalá náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová v roce 2017 nezákonně ovlivňovala rozdělování dotací, a to v souladu s pokyny svého milence a současně předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty a také na základě přání dalšího obžalovaného, šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty.

Pelta s náměstkyní rozdělovali dotace v pronajatém bytě, ukazuje spis

Ženě hrozí 5 až 12 let vězení, a to za přijetí úplatku a za pokus o zneužití pravomoci, o dvojí zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Ten příběh se skutečně nestal,“ řekla v pondělí exnáměstkyně u pražského městského soudu. Obžaloba je podle ní absurdní a záměrně staví do souvislosti nesouvisející skutečnosti z nezákonně získaných odposlechů. „A priori předjímá můj špatný úmysl a vinu,“ uvedla.

„Musím důrazně odmítnout, že bych se nějakého skutku popsaného v obžalobě dopustila. Ani jsem se jich dopustit nemohla. Činnost náměstkyně jsem vykonávala v souladu s právními předpisy, s pokyny nadřízených a v souladu s nejlepším vědomím a svědomím,“ prohlásila.

Chabé povědomí ve sportovní oblasti

Kratochvílová, která v dané době bydlela s ministryní školství Kateřinou Valachovou, připustila, že její nástup do funkce náměstkyně nebyl správný. Nikoliv však vzhledem k tomu, co jí klade za vinu obžaloba. „Nastoupila jsem do rozjetého vlaku, který nešlo zastavit. Byli jsme pod palbou termínů, které se musely plnit,“ popsala žena, jež na ministerstvu předtím působila jako ředitelka kanceláře.

Kratochvílová tvrdí, že ohledně nástupu do funkce váhala a argumentovala Valachové „svým chabým povědomím ve sportovní oblasti“. Původně si podle vlastních slov myslela, že pozici bude zastávat jen dočasně, a to tři měsíce. „Rozdělování dotací nemělo jasná pravidla ani logiku, která by byla exaktně stanovena,“ řekla.

VIDEO: Výpověď exministryně Valachové o náměstkyni Kratochvílové

Podle obžaloby Kratochvílová Peltově fotbalové asociaci v únoru 2017 na úkor dalších žadatelů o dotace zajistila navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun. „S panem Peltou jsem jednala z toho důvodu, že byl členem Národní rady pro sport. Nepopírám, že jsme spolu hovořili, ale nikdy jsem neudělala žádný krok k tomu, abych mu vyhověla,“ uvedla. Na informace o příslušném dotačním programu měl podle ní Pelta nárok, protože byl jeho garantem a také členem národní rady.

Soud kvůli manipulacím s dotacemi ve sportu se zadrhl. Nepřišla obžalovaná

„Paní ministryně nedůvěřovala úředníkům. Členy národní rady považovala za svůj hlavní poradní orgán, jejímiž doporučeními se řídila. Pana Peltu a pana Janstu určila jako mé komunikační osoby směrem do sportovního prostředí. Měli historickou paměť a ve sportovním prostředí se pohybovali léta,“ vypověděla.

Kratochvílová také řekla, že Valachová od svého nástupu na ministerstvo řídila jakožto právnička celou oblast sportu sama, a to včetně tvorby investičních i neinvestičních programů. Exministryně má v kauze dotací postavení svědkyně, vypovídat by měla v pondělí odpoledne.

V případu čelí obžalobě pět lidí, FAČR a ČUS. Ministerstvo po nich žádá náhradu škody 1,116 miliardy korun. Kratochvílová, která po svém zadržení strávila téměř čtvrt roku ve vazbě, byla z obžalovaných jediná, koho soud nevyslechl už při červnovém zahájení hlavního líčení. Omluvila se tehdy s tím, že je hospitalizovaná v Brně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video