Orkán Sabine v německém Kolíně (9. února 2020)

Orkán Sabine v německém Kolíně (9. února 2020) | foto: Reuters

Sabine u nás neběsnila tolik jako Kyrill nebo Herwart, ukazují statistiky

  • 8
Bouře Sabine, která nakonec nedosáhla podle meteorologů intenzity orkánu, nezanechala v Česku takovou spoušť jako jiné vichřice z posledních 15 let. Podle statistik si v devastaci účinněji vedly mohutné vichřice, které dostaly názvy Kyrill a Herwart. Obě si v letech 2007 a 2017 vyžádaly po čtyřech mrtvých.

Přinášíme chronologicky řazený výběr velkých bouří, které v posledních 15 letech zasáhly Českou republiku a Evropu.

Kyrill (leden 2007) – Orkán způsobila tlaková níže, která vznikla nad Newfoundlandem. Jako první udeřila v Británii a Irsku, poté postupovala dál do Evropy. V Česku si bouře vyžádala čtyři lidské životy, v celé Evropě zemřelo 48 lidí (nejvíce v Británii a Německu). V tuzemsku bylo evidováno 80 000 pojistných událostí v objemu téměř 2,25 miliardy korun.

Náklady na obnovu majetku dosáhly 7,5 miliardy korun, z toho 5,5 miliardy tvořila obnova státních lesů. Celkové škody po smršti Kyrill byly odhadnuty zhruba na 250 miliard korun. Meteorologové zaznamenali v nížinách nárazy větru přes 145 km/h a na Sněžce 216 km/h.

Emma (únor až březen 2008) – Tlaková níže, provázená silným větrem a srážkami, postupovala Evropou směrem na východ. Vyžádala si 13 lidských životů (nejvíce v Německu), v Česku zemřela jedna dívka, na kterou spadl při procházce strom. Jen v tuzemsku dosáhly škody po vichřici Emma podle pojišťoven 1,4 miliardy korun. V Česku měla vichřice Emma v nárazech rychlost až 144 kilometrů za hodinu, na Sněžce 169 km/h.

Která vás z těchto bouří zasáhla nejvíc?

celkem hlasů: 119
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 18. února 2020. Anketa je uzavřena.

Xaver (prosinec 2013) – Zimní orkán, který zasáhl severní a střední Evropu, po sobě zanechal 15 obětí na životech. Nejtragičtěji bouře udeřila ve Švédsku (sedm mrtvých), Polsku a Německu. V ČR se okraj bouře Xaver projevil hlavně na horách v severní polovině území, způsobil stovky škod za více než miliardu korun. Na horách severních Čech byl vichr s průměrnou rychlostí 115 kilometrů v hodině těsně pod hranicí orkánu. Nejvyšší rychlost větru meteorologové naměřili v Krušných horách na německém Fichtelbergu vedle Klínovce, nárazově až 133 km/h.

Herwart (říjen 2017) – Silná bouře provázená prudkých větrem postihla země centrální Evropy. Vyžádala si 11 lidských životů (z toho čtyři v ČR) a způsobila značné materiální škody. Orkán, který přešel přes území ČR 29. října, způsobil podle pojišťoven škodu 1,45 miliardy korun. Byl nejničivější pohromou svého druhu od orkánu Kyrill. Pojišťovny zaznamenaly tisíce škod za stovky milionů. Nejsilnější poryvy větru v Krkonoších dosahovaly rychlosti 182 km/h.

Eberhard (březen 2019) – Silná větrná bouře Eberhard řadila hlavně v Německu, kde se vyžádala dva lidské životy a způsobila zejména v západní části země značné problémy v železniční i silniční dopravě. Vítr řádil také v Polsku, Maďarsku, Rakousku a Slovensku. V Česku vichřice zasáhla velkou část země a nechala za sebou škody za více než 100 milionů korun, poničené lesy a řadu míst bez proudu. Měla místy sílu orkánu, třeba na Sněžce dosáhla v nárazech rychlosti přes 206 km/h.

Sabine přinesla teplotní rekordy. Padly na 55 stanicích, včetně Klementina

Sabine (únor 2020) – Bouře, která se v neděli a v noci na pondělí prohnala Evropou, si vyžádala nejméně pět lidských životů, a to ve Velké Británii, Slovinsku, Švédsku a Polsku. Lidský život si bouře vyžádala i v Česku, když kvůli stromu spadlému na silnici zemřel při dopravní nehodě na Sokolovsku muž. Velké škody vítr páchal zejména v západní a severní Evropě. Orkán, který Němci nazývají Sabine a Britové Ciara, místy dosahoval rychlosti až 180 km/h. V Česku vítr dosáhl v noci na dnešek rychlosti až 180 km/h a přerušil na mnoha místech dopravu i dodávky proudu. Škody se ještě sčítají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video