Na základě rozhodnutí soudu musí škola bývalému zaměstnanci zaplatit desítky tisíc korun na ušlé mzdě, kterou mu odpírala. Ilustrační foto

Na základě rozhodnutí soudu musí škola bývalému zaměstnanci zaplatit desítky tisíc korun na ušlé mzdě, kterou mu odpírala. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomoucká právnická fakulta se opět střetla se zákonem. Kvůli mzdě

  • 17
Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci porušila zákoník práce. Škola přitom sama vyučuje, jak by se zaměstnavatelé měli podle práva chovat ke svým pracovníkům. Soud nyní rozhodl, že škola musí bývalému zaměstnanci zaplatit desítky tisíc korun na ušlé mzdě, kterou mu odpírala.

Pikantní je na celé věci skutečnost, že jde o Ivo Benedu, kterého sice akademický senát právnické fakulty zvolil děkanem, univerzita ho však odmítla do funkce jmenovat.

"Jsem rád, že krajský soud potvrdil můj právní názor. Porušování zákoníku práce na právnické fakultě považuji za absolutně nepřijatelné," komentoval rozsudek Beneda.

Celý spor o výplatu vznikl v době, kdy se Beneda ucházel o místo děkana právnické fakulty. Ve volbách na fakultě uspěl, univerzita ho však odmítla jmenovat s odkazem, že má málo zkušeností. Beneda vzápětí na školu podal žalobu, kterou nyní řeší soudy v Praze. Zároveň ovšem přišel o část mzdy, podle nedávného rozsudku neoprávněně.

"Pro univerzitu může být problém, že v čele právnické fakulty stál v té době Michal Malacka, který dnes působí jako prorektor pro vnější vztahy celé Univerzity Palackého a je odpovědný za její image. Bylo by proto logické, aby zvážil své další setrvání ve funkci," prohlásil Ivo Beneda.

Se soudem nesouhlasíme, ale respektujeme jej

Proretkor Univerzity Palackého v Olomouci Michal Malacka se o celé věci odmítl bavit. "Už nemusíte pokračovat. Obejde se to beze mě," řekl Malacka, aniž vyslechl otázku. Jakmile zjistil, že jde o Benedu, položil telefon.

Kancléř univerzity Rostislav Hladký potvrdil, že škola Benedovi dluh již uhradila. "Fakulta setrvává na svém odlišném právním názoru podpořeném stanovisky řady expertů na pracovní právo, nicméně respektuje rozhodnutí soudu a stanovenou částku již uhradila," uvedl.

Podle Hladkého byla podstatou ryze pracovněprávního sporu otázka výše příplatku za vedení u vedoucího pracovníka na částečný úvazek a formy této části mzdy.

"Tento spor se týkal působení pana Benedy na fakultě a nikterak nesouvisel s jeho pozdější snahou stát se děkanem této fakulty," prohlásil.

"Neprokázalo se, že by univerzita měla k funkci vedoucího centra nějaké výhrady či připomínky. Naopak, univerzita počítala s tím, že žalobce bude v této funkci působit i nadále. Žalobce nejprve vedl čtyři zaměstnance, poté tři a dva a dále řídil činnost studentů v pozici tutora. Podřízeným stanovoval úkoly, kontroloval je a řídil. Ke kvalitě a řídící práci nebyly žádné připomínky," uvedl Otakar Pochmon, předseda senátu Krajského soudu v Ostravě.

Pro právnickou fakultu v Olomouci je tato prohra druhou ostudou v poslední době, kdy se ukázalo, že má potíže s dodržováním zákona. Ještě na sklonku loňského roku fakulta porušovala také lustrační zákon. Ve vědecké radě byli totiž lidé, které evidovaly oficiální seznamy spolupracovníků StB ministerstva vnitra jako agenty. - o faux pas s agenty StB na univerzitní půdě čtěte zde

Právnická fakulta tehdy přiznala pochybení a oznámila, že celou věc napraví.

CO ROZHODL SOUD?

Krajský soud v Ostravě na konci srpna definitivně rozhodl, že univerzita musí Ivo Benedovi zaplatit téměř devadesát tisíc korun ušlé mzdy včetně úroků a zároveň zaplatit dalších více než dvacet tisíc korun za právní služby. Konkrétně to byly příplatky za vedení Centra dalšího vzdělávání právnické fakulty a za osobní příplatek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video