Obecní rozhlasy končí

Jižní Morava - Obecním rozhlasům odzvonilo. Ještě před několika lety vyhrávaly dechovku na téměř každé návsi, nyní starostové zavádí novinky. Lidé na vsích stále méně vycházejí před dům, aby se dozvěděli, co nového se v jejich obci seběhlo. Tradiční informační kanál nahrazují vymoženosti doby: infokanály kabelových televizí, někde dokonce rozesílají občanům textové zprávy na mobilní telefony.

"Rozhlas nebyl v dobrém stavu. Dosluhoval a byl hodně poruchový. Proto rada městské části rozhodla o nahrazení rozhlasu teletextem na infokanálu," vysvětlil změnu informačního přístroje místostarosta městské části Brno-Líšeň Zdeněk Vích.

Ani obyvatelé Cetkovic na Boskovicku již nemusí napínat uši na každovečerní vysílání rozhlasu před domem. "V obci jsme již před dvěma lety zavedli bezdrátový telefon. Každá domácnost má pronajatý jeden přístroj, který se při každém hlášení automaticky zapne přímo u nich v pokoji," pochvaloval si starosta Cetkovic Josef Vaněrka. Občanům je přístroj za patnáct set korun pronajímán bezplatně, protihodnotou je pouze cena elektrické energie. "Tyto telefony s vysílačkou využívá v obci již dvě stě třicet rodin," spočítal starosta.

Zprávy, které šebetovský starosta zasílá esemeskou:
* Na koupališti se opékají makrely
* V sobotu se pořádá pytlácká videodiskotéka, podávat se bude  kančí guláš
* U chaty Jirky Pytlíčka se v sobotu večer  opékají kuřecí čtvrtky a točí pivisko
Zprávy, které šebetovský starosta hlásí rozhlasem:
- Do naší obce přijede zítra prodejce zeleniny
- V úterý neordinuje dětská lékařka
- Ve středu od půl šesté je zasedání zastupitelstva obce Šebetov
SMS zprávy
Ojedinělé šíření informací o dění v obci zavedl před čtyřmi měsíci starosta Šebetova na Blanensku Zdeněk Čížek. Nejčerstvější zprávy posílá liden na mobilní telefony. "Sondoval jsem nejefektivnější způsob přenosu informací. Esemeska je zadarmo,  lidé se o zprávě se dozví aktuálně," popsal starosta.

Původně se podle něj nikdo nechtěl mobilním telefonem chlubit, dnes ale rozesílá zprávy už sto jedna čtyřiceti osobám. "Dvě ze tří domácností v Šebetově si u mě službu objednaly. Je to zajímavé sledovat. Pošlu esemesku a rozpípou se mobilní telefony po celém zámeckém parku," popsal Čížek.

Od rozhlasového vysílání upustili již také v Hodoníně a Adamově. "Z technických důvodů již nebylo používání rozhlasu únosné. Část občanů je informována díky infokanálu na kabelové televizi, pro zbytek plánujeme zavést bezdrátový rozhlas," uvedl starosta Adamova Jaroslav Bernášek.

Vysílání rozhlasu stojí peníze
Brno  (dap) - Vysílání zpráv obecním rozhlasem znamená pro představitelé obce hodně starostí. Musí například myslet na to, aby každý rok zaplatili poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA) za produkci nepůvodních hudebních skladeb. Právě těmi totiž většinou starostové upozorňují na místní hlášení. "Kdybychom si píseň složili sami, tak bychom nic neplatili. Takhle po nás OSA každý rok chce devatenáct set korun," uvedl starosta Šebetova Zdeněk Čížek.
Někteří starostové se ale do placení nehrnou. "Abychom nemuseli OSA nic platit, nechal jsem pro Adamov objednat vlastní gong, který je původní a chráněný autorskými právy. Takto jsme se poplatkům vyhnuli," uvedl starosta Adamova Jaroslav Bernášek.

Samé výhody
Obce, které se postupně od obecních rozhlasů odklání, se shodují, že tradiční vysílání mělo více stinných než světlých stránek. "Rozhlas již nyní nehřímá po obci, každý občan si ho může vyslechnout soukromně. Takže nevadí ani déšť ani sníh, navíc nemusíme kopat další a další kabely a rozvody," vysvětlil Vaněrka.

"Lidé nemusí být stále v obci a čekat na hlášení, zprávy se dozví kdekoliv. Rozhlas sice stále používáme, ale připadá mi to už jako něco navíc," doplnil Čížek, který na mobilní telefony rozesílá zprávy, které by do rozhlasu nehlásil. "Lidé se dozví, kde se opíkají makrely, kdy bude tancovačka," popsal Čížek, který týdně rozešle minimálně pět zpráv. "Občas mi na ně dokonce lidé odpovídají. Moc mě tato forma komunikace baví," dodal.

Spokojení s novinkou jsou v Šebetově i obyvatelé. "Je to dobrý nápad. Ve své rodné vsi nepřebývám moc často. Takhle apoň vím, co se tam děje," pochválil starostův nápad Jiří Hartl. Starosta navíc hodlá časem systém ještě vylepšit. "Chtěl bych, aby byl systém dostupný i opačně: od občanů ke službám. Aby si lidé mohli zaregistrovat lístky do kina, objednat slepici," uvedl Čížek.

V Líšni zatím nemají s fungováním teletextu velké zkušenosti. "Funguje teprve měsíc. Snad to bude efektivnější, než rozhlas," dodal místostarosta. Podle něho by rozhlas sice byl slyšet všude venku, ale smůlu měli ti, kdo zrovna nebyli doma. Od teletextu si v Líšni slibují širší pokrytí. Ani vyznavači tradičních informačních kanálů ale nepřijdou zkrátka. "O aktuality nebude nikdo ochuzen, teletext doplňujeme vydáváním Líšeňských novin," dodal Vích.

Novinky nejdou zavést všude
Některé obce prozatím zůstávají rozhlasům věrny, zařízení nových technologií by pro ně bylo příliš problematické. "I když jsme bez rozhlasu již pět let, doufáme, že už se nám ho letos podaří dobudovat. Novým technologiím se nebráním a jsem si vědom jejich výhod, bylo by však příliš nákladné zavádět sem nyní něco nového," tvrdí starosta Babic u Rosic Romáš Foral, který pro šíření informací před časem angažoval obecního bubeníka. "Bylo to perfektní, zprávy mohl občanům v případě potřeby i vysvětlit. Pracoval zde asi tři čtvrtě roku, už na něj ale obec nemá peníze," dodal starosta.

V Borkovanech rovněž nepřemýšlí o zavádění novinek. "Třetina lidí v obci jsou chalupáři, bezdrátový rozhlas nepřichází v úvahu. Kabelovku nemáme a ne všichni operátoři mobilních telefonů zde mají pokrytí. Jiná možnost, než obecní rozhlas, tedy není možná," uvedl starosta Borkovan Karel Urban.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video